opamp kullanımı

Başlatan mustafa, 25 Ağustos 2012, 10:54:42

mustafa

Merhaba arkadaşlar .
Bir kaç gündür opamplar üzerine çalışıyorum ama kafama takılan konular var , bu konulara açık bir cevap da bulabilmiş değilim açıkçası.Bunlar ;
*Opampı asimetrik beslersem eğer çıkış off set ayarını yapabilir miyim?
*devrem de 0-12 volt var ise ben bunu 7805 ile regüle edebiliyorum ancak simetrik beslediğim zaman - voltajı nasıl elde edebilirim , bunun için bir entegre varmıdır.yoksa güç kaynağını mı değiştirmeliyim?
*örneğin sensörün bant genişliği 0-5 mv arasında değiştiriyorsa bunu mikrodenetleyici ye direk okutabilir miyim  ?
*eğer yükseltmem gerekiyorsa opamp ile tam lineer bir yükseltme elde edebilir miyim bunun için rail to rail opamp a ihtiyacım var sanırım ,  böyle bir opamp ı asimetrik besleyerek çıkışta lineer olarak 0-5 v elde edebilir miyim?
*eğer çıkışı örneğin 1000 kat yükseltmem gerekiyorsa enstrümental kuvvetlendirici mi kullanmalıyım yoksa tek bir opamp ile bu işi halledebilir miyim?
*pic den bir pwm sinyali üreterek bu sinyali gerilim katlayıcı opamp türünü kullanarak 2 ye katlayıp invertörü bu şekilde sürebilir miyim?
şimdiden çok teşekkür ederim .iyi günler dilerim.

ete

Asimetrik beslemede ,besleme voltajına yakın çıkış seviyesi için rail to rail opamp kullanman gerekir. Bu şekilde offset'ide yapman mümkün olur.
Negatif voltaj elde etmenin çeşitli yolları var. Bir taneside MC34063 kullanarak yapılabilir.
0-5mv adc de okumak icin kucuk bir degerdir. Opamp ile artırılması uygun olur.
Tam lineer yükseltme yapabilirsin. Üstelik illa rail to rail kullanmanda gerekmez. Lm358 kullanabilirsin.
Bir sinyali 1000 kat kuvvetlendirmek icin illa instrumental kuvvetlendiriciye gerek yok ancak sinyal kaynagın ve sonucta almak istediğin nihai sinyal kalitesine göre durum değişebilir.
Gerilim katlama ile ilgili sorunu anlamadım cevaplayamayacağım.
Ete

mustafa

erol bey çok teşekkür ederim . Son soru konusunda haklısınız biraz anlaşılmaz olmuş.Aslında soru şu şekilde 0-10 v sinyal ile sürülen bir invertör var. pic in pwm çıkışına 2 ye katlayan bir opamp lı gerilim yükselteci koyarak 0-10 v elde edebilirmiyim ve bununla invertörü sürebilirmiyim.Soru bu şekilde olmalıydı.

ete

Akım yetecek ise yapabilirsin elbet. Pek çok programlayıcı programlama voltajı olan 13v tu bu sekilde elde etmektedir.
Ete

hako83

Sayın ETE hocam bende opamplar hakkında bir çalışma yürütüyorum, fakat "Input Common Mode Voltage Range" kavramını bir türlü anlamıyorum, ofset giriş geriliminin ne demek olduğunu biliyorum standart bir opampda ofset giriş gerilimi Vio=1-2mV falan oluyor, ancak Input Common Mode Voltage Range değeri Vicm=+-15V civarlarında. Ofset gerilimi için çok yüksek bir değer, bu yüzden ayrımını yapamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

ete

Benim bildiğim "input common mode voltage" opamp girişlerine uygulayabileceğen en yüksek voltaj değerini belirleyen parametredir. Genelde V+ girişine -1,5v , V- girişine +1,5v gibi değerler alır diye biliyorum.
Ete

hako83

Hocam http://ecee.colorado.edu/~ecen4827/lectures/CMVR.pdf adresinde konuyu kısa bir şekilde açıklamış ama anlayamadım mümkünse bakarmısınız hocam

ete

Ben elektronik mühendisi değilim ve elektronik tahsili yapmadım. Ben bir elektronik amatörüyüm. Bilgimde merakım oranında sınırlı. Bu söylediğin ibare amatör elektronikçilik hayatımda hiç karşıma çıkmadı. Yalnızca bir ara opampları incelerken görmüş ve ne olduğunu merak etmiştim. O yüzden çok sana çok detaylı açıklama yapacak durumda değilim. Konuyu bilen var ise o açıklasın lütfen.

Ete

hako83

Çok teşekkür ederim hocam.