pic basic için deneme kartı

Başlatan kotan04, 09 Ekim 2012, 22:40:13

kotan04

merhaba arkadaşlar uzun zamandır siteye giremedim kusuruma bakmayın evlilik hazırlıkları derken sonunda evlendik uzun bir zamandır aranızda değildim bayadır hocamızın ve üyelerin  değerli bilgilerini sadece okumaktaydım yavaş yavaş kod yazmaya devam edeceğim ve aklıma şu durum takıldı pic basic ile kod yazdığımda similasyon dışında programı denemek için devre kuruyorum buda zamanımı çalıyor acaba sizlerin kullandığı bir deney kartı varmı tavsiye edeceğiniz birçok özelliğe sahip özellikle ilgi alanım pwm,led aydınlatma projeleri birazda lcd ekranlar bu konuda fikirleriniz benim için önemli  saygılar

Mucit23

Uzun zamandır expkits firmasının Ex8B2 deney setini kullanıyorum. Gerçekten tavsiye edebileceğim güzel yerli bir deneme kartıdır
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Kotan04,
Her şeyden önce tebrik ederim. Allah ikinizede uzun ömürler versin bir yastıkta kocayın.

Bende expkits (www.expkit.com) firmasının kartlarını tavsiye ederim.

Ete

kotan04

saolun hocam darısı bekar arkadaşlara :)

hocam peki özellikle tavsiye ettiğiniz bir modeli varmıdır mesela pwm denemeleri yapabileceğim örneğin 2 farklı denetleyiciye aynı programı yazıp sırayla bu kartta denemem mümkün olurmu acaba birde bu kartı almak istememin sebebi ise isiste rgb led similasyonu malesef yok osilaskompa görebiliyorum fakat programı uyguladığımda ışıkta titremeler olabiliyor bunla gözlemleyip hatalarımı daha iyi düzelteceğime inanıyorum iyi çalışmalar

ete

Firmanın EX8BIG-B şeklinde isimlendirilen bir kartını kullanıyorum. Epeyce gelişmiş bir kart ve her türlü alternatife cevap verebilecek nitelikte. Sitede verilen resimlerine bakılırsa EX8B2 diye adlandırılan kartın aynısı belkide ismi sonradan değişmiştir. AMa kart aynı kart.

Diğer kartları kullanmadım. Gelişmiş bir kart istiyorsan bu kartı alacaksın. Kartı alırsan öncelikle kullanmadan önce her yerini incelemen gerek. Bu tür kartlar hem çok kullanışlı hemde çok karmaşık. Zira aynı anda bir çok işe yaradığı için dip switch seçeneklerini çok iyi öğrenmek gerekir.  Karta ne kadar hakim olursan o kadar iyi neticeler alırsın. Her türlü kullanım alternatifi sunuluyor. Yalnızca LCD ve GLCD ler standart pinlere bağlı onları değiştiremiyorsunuz. Belki değiştirme yapılabilir ama kartın üzerinde bulunan port soketlerine adaptör yaparak bağlantı yapabilirsin.
Kısaca kartın üzerinde her şey mevcut.
Aynı anda iki işlemciyi elbette kullanamazsın. Bunu sağlamak belki mümkün olabilirdi bir sürü dip-sw koyarak ilgili işlemcileri iptal etmek gerekirdi. Zaten karmaşık bir kart buna gerek duyulmamış herhalde bencede doğru yapılmış. Ancak Kart 40 pin ve 28 pinler için Zif soketli olarak geliyor. 18 pin ve 8 pin işlemciler için entegre soketi yerleştirilmiş. Aynı programı iki ayrı işlemciye yazıp her ikisinide takmamak kaydı ile çalıştırabilirsin. hangisini istiyorsan o işlemciyi yerine takıp sistemi açman yeterlidir.
Ete

fatih_27

Ben şahsen yerli malı ürünleri tavsiye etmiyorum.Bu tür kartlara 300 ytl vermek hiç mantıklı değil kanımca.Ama illaki istersen

ya aliexpress.com
ya kendin çizip ihtiyacına göre tasarla derim ki uzun bir süreç.
ya da sadece pickit2 gibi programlayıcı alıp hem debug özelliğini hemde breadboard da dizerek ICSP ile kolayca programlama..

Buyur illaki çok gelişmiş birşeyler istersen tavsiyem.Sök-tak-kullan

http://www.aliexpress.com/item/Open16F877A-Package-B-PIC16F877A-I-P-PIC16F877A-PIC-8-bit-RISC-Evaluation-Development-Board-14-Accessory/519574634.html

Mucit23

Alıntı yapılan: fatih_27 - 11 Aralık 2012, 00:51:01
Ben şahsen yerli malı ürünleri tavsiye etmiyorum.Bu tür kartlara 300 ytl vermek hiç mantıklı değil kanımca.Ama illaki istersen

ya aliexpress.com
ya kendin çizip ihtiyacına göre tasarla derim ki uzun bir süreç.
ya da sadece pickit2 gibi programlayıcı alıp hem debug özelliğini hemde breadboard da dizerek ICSP ile kolayca programlama..

Buyur illaki çok gelişmiş birşeyler istersen tavsiyem.Sök-tak-kullan

http://www.aliexpress.com/item/Open16F877A-Package-B-PIC16F877A-I-P-PIC16F877A-PIC-8-bit-RISC-Evaluation-Development-Board-14-Accessory/519574634.html

Ben katılmıyorum size.

Bende Expkits'in EX8B2 ürünün 2 senedir kullanıyorum. Picle birşeyler deneyeceksen elinde hazır donanım olması işleri çok kolaylaştırır.
Diğer türlü yok boardı dır, Yok kablosudur, yok kablo temas etmiyor, yok besleme yok, Bir sürü tantana... Bunlar yeni başlayan birisini bu işten soğutmak için yeterli sebeblerdir.

Diğer türlü linkini verdiğiniz ürünler Expkist Ex8B2 ürününü karşılaştırırsak

1-) Sadece 16F877 Türevi 40 pinli işlemcilerle çalışmaya müsait. 8,14,18 20 ve 28 pinli işlemciler için boardı kullanamazsınız. Halbuki EX-8B2 de neredeyse dip kılıflı tüm picler için deneme yapabilirsiniz.

2-) Ex8B2 üzerinde bulunan Donanımın birçoğu bulunmuyor verdiğiniz üründe. Örneğin Ethernet, Her I/0 için ayrı ayrı butonlar, ledler ve direk çıkış, Direk Com port Desteği, USB, Max485, Röle çıkışı, Optik izolosyonlu giriş, Analog giriş için trimpotlar, Harici eeprom, 128X64 GLCD, 240X128GLCD, RF modül desteği, SHT11 desteği, Servo desteği bulunmuyor.

3-) Expkits yanında Hem CCS hemde Basic kullanıcıları için hazırlanmış bir sürü örnek kod ve uygulama ile geliyor. Bu yeni başlayanlara çok yardımcı olabilir.

4-) Verdiğiniz ürünün ürünün fiyatı bugünün kuruyla yaklaşık 162 TL ediyor. En büyük eksikliklerinde bir taneside üzerinde programlayıcı barındırmıyor. Yani sıfırdan başlayacak birisi verdiğiniz ürünle birlikte birde PK2 gibi bir programlayıcı alıp nereden baksan 70 TL de programlayıcıya vermesi gerekir. Ozaman toplam ödeyeceği fiyat 70+162=232 TL eder.
232TL verip 16F877 gibi eski nesil bir işlemciye özel olarak hazırlanmış board'a sahip olmak çokmu mantıklı?

Not: Expkits ile Benim hiçbir alakam yoktur.

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mierdogan

Benim fikrimi sorarsanız modüler olması biraz daha esneklik katar diye düşünüyorum... çünkü bazı kartlarda B portuna hem ledler hem lcd hemde tuş takımı aynı anda bağlanıyor ve siz istediğiniz şekilde çalışamıyorsunuz. Modüler olması iyi ama yukarıda verilen linkteki kit ile EXP kit karşılaştırılamaz.
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

ete

İki şeyi karşılaştırırken eş değer olmalarına en önce bakmak lazım. Modülerlik çok iyi bir şey değil. Mümkün olduğunca elemanlar kartın üzerind eolmalı ben istediğimi seçerek kullanmalıyım. EXPKITS kartları bu imkanı size tanıyor. EN azından her bir portun birer soketle bağlantı yapabileceğiniz pinlerini size serbest olarak da veriyor. Ek kartmı yaparsın yoksa deney boardına mı bağlarsın sana kalmış.
Şu anda EXPKITS kartı yada kartları kaç para bilemiyorum ama bana linkte verilen kart da pek ucuz gelmedi. Özellikle kısıtlı imkanlarını göz önüne alırsanız hiçde ucuz değil. Burada noktayı şöyle koymak istiyorum. Deney kartını kendin yaparsan ucuza mal olabilir ama bir çok şeyden da mahrum olursun. Onun dışında profesyonel kart alıp kullanmak bence daha akıllıca.
Özellikle yeni başlayanlar için.  Bu tür kartların çok önemli bir özelliği var. Kartı tanımazsanız hiç bir iş yapamazsınız. Çok özellikli kartlarında bu dezavantajı var. ANlayıncaya kadar gün geçer. Ama bir örnek program çalıştırabilirseniz anında olayı kavrarsınız. EXPKITS kartlarının bu konuda avantajı büyük. Bir sürü örnek programları var. En azından kartın üzerinde bulunan  çevre birimlerinin nasıl kullanıldığını gösteren örnek programlarki onları temel alarak kendi programlarınızı kolaylıkla oluşturup beş dakikada denemesini kart üzerinde yapabilirsiniz.
Kartı görmeden peşin hükümde vermeyin. Elinize alınca hiç de özensiz yapılmış bir karta benzemediğini göreceksiniz.
Bence son derece profesyonelce hazırlanmış bir kart.  Hemen belirteyim Basic örnek programlarınıda ben yazdım.
Herkes öğreneceğini öğrendi diye düşünüyorum.  Fazlasını merak edenler merak ettikleri kartı alıp denemesini yapabilirler.
Piyasada pek çok deney kartı olduğunu biliyorum. Çok çok avantajlı olmadıktan sonra burada link vermenin bir gereği yok diye düşünüyorum.  Gereksiz yere forumu şişirmeyelim lütfen.

Ete

kotan04

Merhaba hocam bahsettiğiniz karta baktım (Expkits)  fiyatı 250 tl acaba bunu taksitli alabilen arkadaş varmı yada site sakinlerine özel bir indirim yapılabilirmi? hayırlı günler

mierdogan

Firma ile görüşürseniz bazı seçenekler sunuyorlar...
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

fatih_27

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Aralık 2012, 09:41:01
Ben katılmıyorum size.

Bende Expkits'in EX8B2 ürünün 2 senedir kullanıyorum. Picle birşeyler deneyeceksen elinde hazır donanım olması işleri çok kolaylaştırır.
Diğer türlü yok boardı dır, Yok kablosudur, yok kablo temas etmiyor, yok besleme yok, Bir sürü tantana... Bunlar yeni başlayan birisini bu işten soğutmak için yeterli sebeblerdir.

Diğer türlü linkini verdiğiniz ürünler Expkist Ex8B2 ürününü karşılaştırırsak

1-) Sadece 16F877 Türevi 40 pinli işlemcilerle çalışmaya müsait. 8,14,18 20 ve 28 pinli işlemciler için boardı kullanamazsınız. Halbuki EX-8B2 de neredeyse dip kılıflı tüm picler için deneme yapabilirsiniz.

2-) Ex8B2 üzerinde bulunan Donanımın birçoğu bulunmuyor verdiğiniz üründe. Örneğin Ethernet, Her I/0 için ayrı ayrı butonlar, ledler ve direk çıkış, Direk Com port Desteği, USB, Max485, Röle çıkışı, Optik izolosyonlu giriş, Analog giriş için trimpotlar, Harici eeprom, 128X64 GLCD, 240X128GLCD, RF modül desteği, SHT11 desteği, Servo desteği bulunmuyor.

3-) Expkits yanında Hem CCS hemde Basic kullanıcıları için hazırlanmış bir sürü örnek kod ve uygulama ile geliyor. Bu yeni başlayanlara çok yardımcı olabilir.

4-) Verdiğiniz ürünün ürünün fiyatı bugünün kuruyla yaklaşık 162 TL ediyor. En büyük eksikliklerinde bir taneside üzerinde programlayıcı barındırmıyor. Yani sıfırdan başlayacak birisi verdiğiniz ürünle birlikte birde PK2 gibi bir programlayıcı alıp nereden baksan 70 TL de programlayıcıya vermesi gerekir. Ozaman toplam ödeyeceği fiyat 70+162=232 TL eder.
232TL verip 16F877 gibi eski nesil bir işlemciye özel olarak hazırlanmış board'a sahip olmak çokmu mantıklı?

Not: Expkits ile Benim hiçbir alakam yoktur.

Arkadaşa ben F/p ürünü tavsiye ettim.Expkit ile de kıyaslamadım.Fiyatının çok uçuk olduğunu belirttim.Ayrıca Expkit GLCD LCD sıcaklık derken 3/1 fiyat daha ekleniyor.KDV'side cabası.Amacım kötülemek değil,sadece daha uygun fiyata,yanında çantanda gezdirebileceğin bir kart olması herzaman avantajınadır.Zaten tüm deney setlerinin port bacakları için pin kısmı mevcuttur.aradaki farka servo,step,dc motor RF IR gibi elemanlar alıp breadboard üzerinede kurabilirsiniz.Dediğim gibi Tercih meselesi...

kotan04

merhaba arkadaşlar uzun zamadır deneme kartı arayışı içindeydim saygıdeğer hocam ve ilgilenen arkadaşara tekrar teşekür ediyorum erol hocamın ve mucit arkadaşın tavsiye ettiği EX8B2  adlı kartı aldım çok memnunum ikide birde kart çizmekten kurtuldum projelerimi bu kartta gerçek anlamada deniyebiliyorum çok ama çok güzel bu konuyu açalı bayağı olmuş :D vaybe anca aldımmm

ayrıca bir sorum olacak elinde bu kart olupta karta çeşitli modüller yapan arkadaşlar varsa benimle paylaşırsa sevinirim  örneğin 74hc595 bağlamak gibi :)