saat alarm pulslarini pic'e okutmak

Başlatan hakıkat, 10 Ekim 2012, 19:56:57

hakıkat

Merhabalar,
Saat alarm pulslarını pıc'e okutmak istiyorum.Ama saati ayarlarkende oluşan  pulslari da pic okumaktadir.Acaba diyorum saati ayarlamaya çalışırkende oluşan bu pulsların pic'e okutmayı önleyebiliriz önleyebilirmiyiz ?.

halilgaliç

söyle yapabilirsin saatden gelen pulsları b0 kesmesiyle okursun .saat ayar menüsüne girdiğinde b0 kesmesini kapatırsın .ayar menüsünden çıktığında b0 kesmesine izin verirsin,pulslari okumaya devem eder.

ete

Yazdığın mesajdan bir anlam çıkarmaya çalışıyorum ama çıkartamıyorum. Halilgaliç bir anlam çıkarmış ama sen başka bir şeyden bahsediyorsun gibime geliyor.

Saat pulsları ile alarm pulslarını okumak ne anlama geliyor?. Pulsi kim üretiyor ve nasıl bir puls üretiliyor. Sinyal şekli nasıldır?. Bunları açıklarsan sanırım daha doğru bir cevap alırsın.

Bu soruları soruyorum çünki saat RTC denilen saat entegrelerinden bilgi olarak okunuyor puls olarak değil.

Diyelimki kesme yolu ile saat elde ediyorsun o zaman ayar esnasında kesmeyi kapatırsın olur biter. Bu Halilgaliçin sana önermiş olduğu çözüm zaten.

Ete

hakıkat

Bahsettiğim  saat normal kol saattleridir. Kol saatinden yararlanarak role acma kapama devresı yapmak ıstıyorum. Fakat saatın dugmelerıne basarkenkı sınyalı pıcın okumamasını ıstıyorum. Sadece alarm çalarkenkı sınyalı pıcın okumasını ıstıyorum.  normal basma anındakı sınyal ıle alarm çalma anındakı sınyal bırbırınden farklı frekansda. Bunu programla nasıl yapabılırım.
ADC yı kullanarak yaptım . Fakat ıkısını de algılıyor. 12f675 kullanıyorum. cozunurluk adc de 1024.

halilgaliç

675 e bir buton eklicen saat te ayar yapacagın zaman o butona basıp yapacaksın .o butonlada rb0 aktif ve pasif yapacaksın ki sinyali okumasını önlesin.rtc ile yap gitisin uğraşma derim

hakıkat

ETE hocam,
bu kol saati programı hakında ne düşünüyorsunuz.Sadece alarm çalarkenkı sınyalı pıcın okumasınI nasıl sağlayabiliriz.

ete

İstediğin şeyi gözümde canlandıramıyorum bile. Kol saati bildiğimiz kol saatimidir. Öyle ise 1,5V pil ile çalışıyor demektir. Onu verdiği sinyali pic anlamaz hiç bir şekilde. Neden anlamaz onuda açıklayayım. Pic 0V-0,8V arasını LOW sinyal kabul eder. 2V üzerinide High kabul eder. 1,5 pic için folat yani gezinen bir değer yada ortada bir değer demektir. Dolayısıyla sinyal uyuşmazlığı var ortada.
Alarm çaldığındaki sinyal ne anlama geliyor. Çaldığı anımı yakalamak istiyorsun.? Bence unut bunları uğraşmaya değmez bir konu bence. Her tarafı zorluklarla dolu ve aşılmasıda öyle kolay şeyler değil maalesef.

Ete

hakıkat

Ete hocam,
  Aslında programı yazdım program ıstıkrarlı olarak okunuyor yanı bir nevi işlemleri yapıyor Sadece kolumuzdaki normal ayarlana
bilen saatin alarmını ayarlarken her tuşa bastığında çıkan fırekans değerini okumamasını istiyorum.program aşağıdadır.

@	device  pic12F675, wdt_off, pwrt_on, mclr_off, protect_off,BOD_OFF,intrc_osc_noclkout

DEFINE ADC_BITS 10       ' ADC 10 bit kullan?lacak
DEFINE ADC_CLOCK 3      ' ANSEL.4  ANSEL.5  ANSEL.6 y? ayarlar
DEFINE ADC_SAMPLEUS 50  ' örnekleme
define OSC 4            ' Çalisma frekans?
define osccal_1k 1

TRISIO = %00000100         
GPIO=0
CMCON = %00000111       ' Girişlerdeki Comparatorlar kapalı
ANSEL.2=1          ' GPIO.2 Analog secildi, diğerleri digital       
ADCON0.7=1           
ADCON0.6=0           
GPIO.2=0

SYMBOL LED=GPIO.0

HAM   VAR Word
sinyal VAR Word
sinyal=0
HAM=0

BASLA:
GPIO.1=0:GPIO.2=0:HAM=0
pauseus 200               
ADCIN 2,HAM

If HAM >=500 Then
sinyal=sinyal+1
LED=1:PAUSE 350:LED=0
endif
if sinyal>=1500 then
   sinyal=0
endif
if sinyal>=4 then 
GPIO.1=1:PAUSE 2000:GPIO.1=0:sinyal=0
endif
GOTO BASLA

ete

Alarm ile ayar seslerinin ayırd edilmesi son derece zor. İkiside aynı çünki.
Aklıma bir yol gelmiyor maalesef.

Ete

Maxim

hocam şöyle birşey aklıma geldi

alarm sesi süresi ile tuş sesi farklıdır heralde?
alarm sesi: dııııııııt dıııııııııt dıııııııııt
tuş ses: dıt ... dıt dıt

adc girişte bir şart koysak
if adcin >0.1 volt then dersek (yani girişte birşey varsa)
sonra her 100ms de bir adc okuma yapsak
ve bu okumaları bir dizine sıra ile koysak

diyelim
500ms den sonra adc sıfıra düştü
o zaman tuşa basıldı ?

ama diyelim adc 1500 ms kadar sürüyor
o zaman alarm çalıyordur ?

gibi bir algoritma kurulurmu acaba?

ete

Elbette sesler arasında fark var ise bu farkı tespit etmek zor olmasa gerek. Bahsini ettiğin yöntem bunlardan birisi.
Hakikat arkadaşımız nasıl bir yöntemle sesleri alıyor önce onu öğrenmek gerekir.
Ete

umiter

Merhaba,

Yapmaya çalıştığınız iş biomedikal sektöründe biosensorlar ile vücutta ölçülen nabız, ateş gibi değerlere göre tepki veren yada sensordan aldığı bilgiyi yorumlayarak çalışan çözümlere benziyor.

Belki yaşlı bir hastanın kolunda ki saat alarmı ile işlem yapmak istiyorsun diye düşündüm, böyle bir durum ise hala çözemediniz ise bana haber veriniz.

Saygılarımla.
Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

hakıkat

Merhabalar,
Uzun bir aradan ve uzun bir uğraştan sonra sorunu çözdüm.Programı ADC ile pice okutmak yerine saatten
çıkan pulsları ölçerek alarm pulslarını pice okutarak sorunu çözdüm.Yani her tuş sesini pic okumuyor sadece ayarlı
olan alarm sinyalini okumaktadır.
                                                       Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.