Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

Analog

Sayın MB-77 söylediğin gibi TRISA=%00100000 yaptım çalıştı. MCLR_ON durumunda TRISA.5=1 yapmak gerekiyormuş. MCLR_OFF durumunda pinin giriş yada çıkışa ayarlanması bir şey değiştirmedi.

Analog

Sayın MB_77 program yazarken uymam gereken sıralamaları verebilrimisin.

Analog

Yardımlarınızla sorunların çoğunu çözdüm. Sizlere çok teşekkür ederim. Sadece sorun Cross boundary ikazları kaldı. 16F628 de ikaz vermeyen bir program neden 16F1827 de ikaz veriyor acaba. Bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

Analog

İlginize çok teşekkür ederim Sayın MB_77

tekniker çağdaş

merhaba değerli ustalarım.
benim sizlere bir sorum olacak. ds1302 ile bir zamanlayıcı devresi yaptım. herşey normal çalışıyor ama pili takınca saat ve tarih sıfırlanıyor ve zaman donuyor. bana yardım edebilirmisiniz. şimdiden çok teşekkür ederim

ete

DS1302 nin hangi ba ağına pil bağladın ve hangi bacağından şebeke voltajı verdin.?
Ete

tekniker çağdaş

1 numara şebeke 8 numara pil hocam

tekniker çağdaş

hocam ayrıca pili  takınca ds1302 ısınıyor

ete

Bağlantın doğru bu durumda. DS1302 pil ve şebeke arasında hangisi yüksek voltaja sahip ise o taraftan beslenir. Bu nedenle şebeke genelde 5V olarak verilir pil ise 3v olarak verilir. Şebeke var iken pil kullanılmaz bu şekilde. Ancak şebeke kesilirse pil otomatik devreye girere.
Kaç volt pil kullanıyorsun bilmiyorum ama belliki o entegrede bir sorun var. Bence değiştir kurtul.
Ete

mehmetemin

Ete Hocam sizin saat 44_ds1307  programınızı 100mm ortak anot display ve tpic6B595 lerle yaptım. Problemim ilk display normal çalışıyorken ,  2.3. ve 4. displayler ortak anot değilde sanki ortak katot display gibi çalışmaktalar. Yani 2,3 ve 4. displaylerin segmentleri ışık vermesi gerekenleri sönük, sönük olması gerekenler ise ışık vermekteler. Daha  önce aynı devrenizi ledlerle display yaparak yardımlarınızla çalıştırmştım. PCB kontrol ettim bir hata bulamadım.

ete

Programın yarısı katod yarısı anot çalışmaz.Aldığın displaylerden eminmisin. Ters çalışanlar farklı olmasın onlara bak önce.
Ama o displayler ters olsa bile yanabilmeleri için ortak uçlarına GND uygulaman gerekirdi.
Denemekistersen saatin Dakika yada saat kısmını ters lojik olarak ver. Bunun için aşağıdaki satırı bul,
AL:    LOOKUP X,[63,6,91,79,102,109,125,7,127,111,99,57],SAYI :RETURN
Bunun altına hemen ;
TERSAL:    LOOKUP X,[63,6,91,79,102,109,125,7,127,111,99,57],SAYI : SAYI=255-SAYI:RETURN
şeklinde bir satır ekle.  Sonra;
BAK_1:
       GOSUB AL
       IF Z=1 AND U=1 THEN SAYI=0             
       RETURN
satırlarını bul ve GOSUB AL yerine GOSUB TERSAL
yazıp programı derle bakalım. Sonuç ne olacak. Dakika değerleri ortak anota göre verilmiş oldu yada TPICB kullanınca ortak Katod gibi verilmiş oldu.
Ete

mehmetemin

Kıymetli Hocam çok teşekkürler.. Dakikalar düzeldi. Saatin onlar basamağı hep düzgündü.Birler basamağı düzeltmek  için ne yapabilirim?  BAK_0 ve BAK_2 satırlarını da GOSUB AL yerine GOSUB TERSAL yapınca en baştaki problemin tersi oluyor.Saatin birler basamağı yanlış saatin onlar ve dakika basamakları doğru çalışıyor.

mehmetemin

Hocam kusura bakmayın Saatin birler basamağı yanlış saatin onlar ve dakika basamakları doğru çalışıyor.
Bu cümlem yanlış dogrusu Saatin onlar basamağı yanlış saatin birler ve dakika basamakları doğru çalışıyor. olacak..Selamlarımla..

ete

Ortada bir karışıklık var ama neyin nesidir anlamadım doğrusu.
Anladığım yanlış deil ise displaylerin karışık kimisi ortak katod kimisi ortak anot.
PCB yi de buna uygun yapmış olmalısın. Başka türü olmaz bu iş.
BAK_0 isimli alt program ortak katod çalışıyor .BAK-1 ise ortak anot çalışıyor.
Bozuk olanı GOSUB TERSAL olan yere gönder onuda düzelt o zaman.
Ete