Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

s.atak

Arkadaşlar merhaba,

bir saat yaptım, display bölümünü ledlerden yaptım, sürücü kısmını ete hocamızın saat kısmı, başka bir sitede erdemefe arkadaşımızın yaptığı çizimin aynısı.
arkadaşlar, yaptığım saat te saat kısmı gayet güzel çalışıyor fakat derece 85 C de sabit kalıyor. 2 kere 18b20 değiştirdim ve 2 kere 16f628a değiştirdim sorun yine aynı..
hex dosyası da ete hocamıza ait. yazılımda sorun olduğunu sanmıyorum çünkü yapılmış ve denenmiş bir saat ama ben bir yerde hata yapıyorum ama nerde ??
18b20 2 nolu pin bağlantısına seri giren 4k7, 10 k, 5k gibi dirençler taktım ayrıca 100 nf kondansatörü paralel bağladım sorun yine aynı. acaba 16f628a mı arızalı 2 kez değiştirdim ama yine ısı 85 C de sabit.
programda ete hocamız similasyon ve gerçek uygulama için ısı sensör bölümünde silinecek şeklinde bir uyarısı vardı, bas dosyasına baktığımda o satır zaten aktif değil ve başka sitelerde de dosyanın hex kodu zaten uygulama için yapıldığı yazıyordu(yanlış anlamadıysam).
sizden ricam değerli vaktiniz varsa bu sorunun muhtemel nedenlerini söyleyebilirmisiniz?? gözden kaçırdığım yer olabilir çünkü.
ekte ilgili dosyaları da yüklüyorum.
şimdiden teşekkür ederim.
saygılar,

ete

Programa ve hex dosyasına baktım sorun yok. Normal şekilde çalışıyorlar.
PCB yi de inceledim onda da bir hata gözükmüyor. Hata derken Sensör bağlantısını kontrol ettim.

Şimdi oturup biraz düşünmek lazım. 85 göstermesi demek sistemin sensörü görmemesi yada sensörün bozuk olması anlamına geliyor. Bunun bir sürü sebebi olabilir. Devrede ve programda kusur olmadığına göre geriye aşağıdaki alternatifler kalmaktadır.

1. Pic'in sensör giriş pini (PORTA.4) bozuktur.
2. Sensör yerine ters takılmaktadır. Data sheet'e bakarsan sensörün bir düz alın kısmı var bu düz kısım sana bakıyor iken yani yazılar sana bakıyor, bacaklarda aşağı doğru duruyor iken  soldaki pin GND , Ortası Data ve sağdaki pin ise +5V bacağı oluyor. Bağlantının buna uygun olup olmadığını kontrol et. PCB üzerinde kimin Data kimin GND ve kimin +5V olduğu belli zaten. Burda önemli olan sensörün bu bacaklara uygun bağlanıp bağlanmadığıdır.
3. Sensör bozuktur. Piyasada ne yazıkki patetes baskı DS18B20 sensörleri bulunmaktadır. Geçenlerde birisi kaç tane sensör değiştirdiğini belirtmişti. Bence başka bir yerden yada kaynaktan sensör alıp denemelisin.

Başkada alternatif yok zaten.

Ete

s.atak

ete hocam merhaba,

uzun zamandan beri siteye giremedim.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. saat kartını alıp malzemeciye gittim, aynen dediğiniz gibi piyasa da çokça patates ds18b20 varmış. malzemecil ile 4 adet ısı sensörü denedik, 5.sinde sağlam çıktı ve sistem çalıştı, malzemecide ne diyeceğini şaşırdı. artık devreyi tamamen bitirince malzemecide test ederek alacağım ds18b20 yi...
değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.
saygılar

burak_akinci

Merhaba ete bey,
Bu devreyı yapmak ıstyırom fakat ındırdıgım dosyadakı proteus goruntusunden eleman lıstesını net bır sekılde okuyup cıkartamadım.daha net goruntu warmı yada proteus dosyası olarak yuklemenız mumkunmu acaba.
Tesekkur eder.iyi gunler dılerım...

ete

Son sistem saat alsında 60 ledli olan saat dir ve onu yapmanızı tavsiye ederim.
Gerçi PCB si yok ama yapılması zor olmasa gerek.
İllaki bu saati yapacağım dersen ilişikte ekledim dosyalarını.

Ete

xc10

Ete hocam merhaba vermiş olduğunuz saat projeleri arasında  prog-1 adlı dosya içersinde bulunan lcd ile yapılmış yapılmış projenizi ekte vermiş olduğum dosyadaki gibi yeniden düzenledim.Amacım bir zaman saati yapmak yani kontrol etmek isteğim rölenin çekeceği ve bırakacağı saati girip  böylece apartmanın gece duvar aydınlatmalarını  kontrol etmek.
Onun için vermiş olduğunuz saat projesinin kaynak kodlarını kullanarak ısı bölümünü iptal etmek ayrıca rölenin çekeceği ve bırakacağı iki menü oluşturmak istiyorum.Bana nasıl bir fikir verirsiniz yada yardımcı olabilirsiniz.Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

ete

Programa  açma zamanı ve kapatma zamanı ayarları için menü ilave etmek demek bir yerde yeniden program yazmak demektir.
Menü işi zahmetli bir iştir. Bir sürü kod yazılmasını gerektirir.
Yapabileceğim yardım ancak yazdıklarını editleyip hatalarını düzeltmek veya akıl vermek şeklinde olacaktır.
Foruma bir bakarsan bir çok kişi benden bir şeyler yapmamı istiyor. Hepsine hem yetişecek durumum yok hem de prensibim gereği bu tür istekleri geri çeviriyorum. Zira birde uğraşmam gereken E-mail yolu ile olan istekler var.

Ete

xc10

Teşekkürler ete hocam üzerinde çalışacağım....

extension

Selamun Aleyküm Ete hocam,

Bu proje ile çok uğraştım şu anda tam randıman alıyorum fakat ufak bir problemim var saat ile ilgili.

Yaptığım saat 2 günde yaklaşık 1 dk ileri gidiyor. Acaba nasıl müdehale edebiliriz.

Mucit23

Yaptığın Ds1302 kristali ile alakalı. Kristal olması gerektiğinden daha hızlı titreşiyor. Daha önce ete hoca söylemişti. DS1302 nin 2 nolu bacağı ile GND arasına 50Pf bir ayarlı kondansatör koy. Bu kondansatörün değeriyle oynayarak ileri gitmesini önleyebilirsin.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Saat,  bir günde (24 saatde) kaç saniye ileri gidiyor ise onu 6,5  ile çarp ve çıkan sayı kadar pf kondansatörü  DS1302 nin 2 nolu bacağı ile GND arasına lehimle. Tabiiki bu net bir hesap şekli değil. Bu iş daha ziyade kullandığınız kristalin durumunada bağlı bir olay ama büyük ölçüde çözüm getirecektir bu uygulama. Yaptığım saat bir haftada 1 sn ileri gitmiş. Üzerine 1-2 pf kondansatör daha bağlarsam tam doğruda gidebilir belki. Belki diyorum çünki tamamen kristal sıcaklığı ile alakalı bir iş. Şayet sabti bir sıcaklıkta çalışsa sorun olmayacak ama soğuduğu zaman sanırım yavaşlıyor ısındığı zaman hızlanıyor. Böyle oluncada ancak bir noktada frekansı sabitleyebiliyorsunuz. Ama 1 haftada 1 sn fark süper bir olay bence.

Ete

BAHAR

Herkese merhabalar, Ete hocam, sizin 3 pin'der sürdüğünüz saat, tarih ve derece gösteren bir projeniz var mı, varsa nereden ulaşırım?

Mucit23

İlk sayfadan ete hocanın paylaştığı dosyanın içerisindeki 7. programın tarih göstermesi gerekir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

fahrettink

Ete hocam merhaba,

Saat uygulamalarındaki 1. projeyi board üzerine kurdum.

Ayarlamak için mod tuşuna bastığımda, aşağı ya da yukarı tuşlarına basmasamda rakamlar hızlı bir şekilde kafasına göre artıyor.

Bu durum butonlardan +5V a giden 10 K dirençleri 1 K olarak değiştirdiğimde düzeldi.

Şu an 1 K dirençler ile gayet güzel çalışıyor.

Mantığı anlamam açısından bu durumu nasıl açıklayabiliriz.?

Çok teşekkür ederim.

"Dahilik %1 ilham, %99 çalışmanın eseridir." Thomas Alva EDISON

ete

Bana sorarsan böyle bir şeyin meydana gelmesi imkansız. Pullup direncinin bir görevi vardır ve direncin değeri o görevi etkilemez.
Görev ise bağlı olduğu pini HIGH da tutmaktır. Bunu 1K da bağlasan yapar 10K da bağlasan yapar. Hatta pic in kendi iç pullup dirençleri 22K dır ve her zaman mükemmel çalışırlar.
Sen en iyisi o çalışıyor dediğin 1K direnleri yeniden 10K ile değiştir bakalım yeniden aynı saçmalığı yapacakmı?

Programda GECIKME isismli bir alt program var. Tuş gecikmelerini bualt program yerine getirmektedir. Orada yazılı olan 1800 değeri ile biraz oyna. Önce 5000 yap bakalım ne sonuç alıyorsun. Yada 1000 yap bakalım ne oluyor.

Ete