Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

xoom

Şimdi benim 60 saniyeyi bi şekilde bir uçtan almam gerekiyor..bu 60 saniyeyi saydırım 877 'de bir çıkış almam gerek.. F88 veya F628'de Sizin yazdığınız basic Basic var.. 877'de ise CCS kodları var..
o zaman Ra.3'ten değilde RTC'nin hangi bacağından saniyeyi alabilirim?

ete

Ds1307 de 1 hz çıkışı vardır ama devrede ds1302 var sanırım.
Ete

xoom

evet ds1302 ama bahsettiğinizi anlamadım.

ete

Ds1307 nin 1hz her pul 1sn dir. Bunları sayarak 1 dk. yı saymış olursun.
Ete

xoom

Hocam peki Ds1302'li ve 3 animasyonu olan bu devrenizde dışarıdan Saniye bilgisini alabileceğim bir Pin yokmudur ? RA.3 teki saniye ledlerinden 120 saydırsam olurmu yani?

ete

Başka bir kaynak yok maalesef. Oradan 120 saydırsan muhtemelen olur ama hassas bir şey olurmu onu bilemem.
Zira ben yaklaşık değerlerle o ledleri yakıp söndürüyorum.

Ete

xoom

Teşekkür ederim Hocam.. Peki Basic'te Programda yapmak istesek Saat projesinin içine boşta olan Rb.3 pininden animasyon başlangıçlarında 1 bilgisi almak için nasıl bir kod eklemeliyim?

ete

Yanlış saymayı önlemek adına. Once msn ( milisn) sayacını sıfırlayarak başlarsın.
Sonra pin high oluncaya kadar beklersin. Daha sonra aynı pinin low olmasını beklersin. Gidip diğer işlerine bakarsın ve yeniden aynı işlemleri tekrarlarsınn   
While pin=0 :wend
Msn=msn+1
While pin=1:wend

Tabiiki en güzeli işi kesmeye bağlamakla olur   Birtane Int kesmesini bu işe verirsin. Pin low dan highmkonumuna geçince kesme oluşur ve sende kesmede msn yi bir artırırsınn
Ete

enes

xoom zannedersem bir saat devresinden sn bilgisi almaya uğraşıyor.

Ekteki devrede ete hocanın hazırladığı saat projesinde bazı değişiklikler yaparak sn dakka  saat ve haftanın günü bilgisini RA. pininden seri iletişim yoluyla başka sisteme aktarmıştım.
Ama derece gösterimini devre dışı bıraktım Çünkü derece gösteriminde sistem RTC okuması yapmıyor ve sürekli bilgi gelmiyor.

Ra.7 pininden giden bilginin görüntüsü de şu şekilde

Serout2 cikis,396,["E","T","E",sn,dak,saat,say]

bilginin aktarılacağı yerdende

Serin2 giris,396,["E","T","E",sn,dak,saat,say]

şeklinde uyarlanırsa istenilen bilgiye ulaşılabilir

xoom umarım bu şekilde  sn ve diğer bilgilere ulaşabilirsin

kgguler

Ete hocam,6 nolu saat projesini yaptım.Çok güzel  de çalışıyor.Kart olarak 5 tane bastım.Sizden bir ricam olabilir mi?Ben saniye gösterimini istemiyorum.Diyeceksiniz ki sn displaylarını bağlama.Evet ben de aynen öyle yaptım.Sn displaylsrını bağlamadım.Saat te sorun yok.Sorun ısı gösteriminde.Bu sefer drece satigrat sembplu gözükmüyor.Isı gösrerimini 2 dijit sola kaydırabilirsem sorun ortadan kalkacak.Bu iş için ne yapmalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.Kartları hazırladığım için donanımda değişiklik yapmayacağım.

ete

Aşağıdaki satırları bul.
EKRAN1:LOW PORTA.3
'       SAYI=0
'       GOSUB TEKRAR
'       HIGH PORTB.2:PAUSEUS 2:LOW PORTB.2
'       IF SIGN_BITI = NEGAT_ISI THEN SAYI=64
'       GOSUB TEKRAR
'       HIGH PORTB.3:PAUSEUS 2:LOW PORTB.3       

yukarıdaki satırları tamamen sil yada benim yaptığım gibi kapat.

x=(ISI DIG 1):GOSUB AL
       GOSUB TEKRAR
       HIGH PORTB.4:PAUSEUS 2:LOW PORTB.4 .............Bu satırı şöyle düzelt  PULSOUT PORTB.2,1
       x=(ISI DIG 0):GOSUB AL
       GOSUB TEKRAR
       HIGH PORTB.5:PAUSEUS 2:LOW PORTB.5.............Bu satırı Şöyle düzelt PULSOUT PORTB.3,1
       X=10:GOSUB AL
       GOSUB TEKRAR
       HIGH PORTB.6:PAUSEUS 2:LOW PORTB.6 ............BU satırı Şöyle Düzelt PULSOUT PORTB.4,1
       X=11:GOSUB AL
       GOSUB TEKRAR
       HIGH PORTB.7:PAUSEUS 2:LOW PORTB.7..............Bu satırı şöyle düzelt  Pulsout PORTB.5,1
       RETURN

Hepsi bu kadar. Derle ve çalıştır.

Ete

erdoganacun

ete  hocam  merhabalar  ben  bir  arkadaşa    C  dilinde   saat  projesi  yazdırmıştım   arkadaş  yurt  dışına  giitiği için  hiç  bir  şekilde  ulaşamadım   bu konuda  yardımınızı   rica  ediyorum  mümkünse    uygulamayı  yeni  yaptım hocam .. devre  similasyonda  normal  çalışıyor    uygulamada  DS1302  kullanılıyor  bağlantılar  her şey  normal menü  ayarlara  giriş  normal  saatten  dereceye  tarihe   geçişler  normal  fakat  saniye  led de  hiç  hareket  yok  saati  ayarlıyorum süre  ayarladığım  gibi  kalıyor   yani  zaman  işlemiyor  hocam  donanımsal ve  bağlantılarda  hiç  bir  hata  bulamadım  defalarca  kontrol  ettim  DS1302  ve 32hz  kristali  en az  10  kere  değiştirdim  hatta  çalışan  32hz  kristali  taktım gene  saat  çalışmadı  sizden  ricam  hocam  eğer  kabul  ederseniz  ücret  mukabilinde  yardım istiyorum   saygılar  ete  hocam

erdoganacun

ete  hocam  isterseniz  C  yazılımı  atıyım  buraya 

ete

C den anlamam. Çalışan yazılım ise atabilirsin.
Yardım istiyorum derken mevcut yazılımı düzeltmek amacındamısın yoksa yeni bir yazılım mı istiyorsun onu belirtirsen bir şeyler düşünebilirim.

Sonradan aklıma geldi. DS1302 nin sn registeri 7. biti halt yanı saati durdurma bitidir. Bu biti programlama esnasında bir kereliğine sıfırlamaz iseniz saat çalışmasını sürdürmez. Acaba böyle bir şeymidir? DS1302 yi değiştirmeyi denedinmi hiç?

Ete

erdoganacun

yok hocam   yeniden yazılım  değil   saat  zaman çalışmadığı  için ..... DS1302  elimde  10  adet  vardı  hepsini  denedim  malesef  çalışmadı  similasyonda  çalışıyor ama  hocam  programdan  sıfırlamayı  nasıl  yapacağım hocam  brenner 8  var  bende  bir  ayarmı  yapıması  gerekiyor  acaba