Uzaktan kumandalı teknenin geri getirilmesi

Başlatan erkanert, 13 Kasım 2012, 09:56:22

erkanert

Öncelikle selamlar. Benim projem gölde balık avlamak üzere yaptığımız uzaktan kumandalı teknenin 200-250 mt açıldıktan sonra gönderildiği noktaya geri getirilebilmesi. Sebebi 250 mt açtıktan sonra tekneyi göremememiz ve geliyormu gidiyormu anlamamamız.
Şimdi sizden istediğim akıl bu teknenin açıldıktan sonra geri getirilebilmesi için nasıl bir sistem kullanmalıyım. Gps , Rf yayın yapan bir sistem(sahilden)  yada ses yayan bir sistem( sahilden) .   Yani açıktaki tekne sahilden yayın yapan sisteme doğru gelecek , yada gps ile önceden tanımlanmış noktaya gelecek. . Önerilerinizi bekliyorum.

ete

Sen tekneyi görmediğine göre senin geri getirme imkanın yok anlaşılan. Peki tekne göremediğiniz noktaya nasıl gidiyor? bunu merak ettim doğrusu.
Tekneninde gözleri olmadığına göre geri nasıl gelecek. Diyelimki tkende GPS var ve tekneyi salıvermeden önce kıyıdaki GPS değeri (Kıyı Koordinatları) bir tuşa basılarak tekneye verildi. Kısaca tekne dön emrini aldığı zaman bu koordinatlara geri gelecek.
Peki önünde engel var ise bir çalıya yada sazlığa takılmış ise ne yapacak?
Bu öyle basit mantıkla yapılacak bir iş değil bence. En güzeli üzerine bir küçük kamera takıp tekneden kıyıya görüntü yollanmalı ve tekne daima önünü göstereceğine göre boş olan kısıma doğru yönlendirilip açık alana çıkartılmalı sonrada salimen kıyıya getirilmelidir.

Ete

erkanert

Hocam öncelikle cevap için saolun. Benim yaptığım katamaran teknede çift motor var. ve telsizle yaptığım 6 kanal uzaktan kumanda ile 3 km ye kadar kumanda edebiliyorum. Bu teknenin amacı arkasına takılı oltayı 200 mt açıkta bırakıp geri dönmek. Ayrıca tekne üzerinde balık yemleme tertibatı ve balık bulucu var. Tekne üzerinde sağ ve sol taraflarda iki farklı power led var. Yani polis arabaları üzerindeki mantık. Giderken kırmızı solda , gelirken sağda. ama tekneyi fazla açınca kumanda etmek zorlaşıyor . Demek istediğim gönderirken bir sıkıntım yok , ama getirirken ışıklar birbirine giriyor :) ama tekneyi her halükarda geri getirebiliyorum. Benim istediğim daha profesyonel bir sistem. Tekneyi gönderdikten, oltayı bıraktıktan sonra kendisi geri gelsin. Kumandamda boş kanal da var :)

Mucit23

Anlaşılan bayağı büyük model bir tekne.

Ete hocamızın dediği mantıklı ucuz bir çözüm olur ama ben hiçbirşey yapmayacağım tek tuşla başladığı yere kendisi gelsin derseniz kesenin ağzını bayağı bir açmanız gerekecek.
Çünkü Sadece GPS modülü işi çözmeyecek. GPS in yanı sıra önünde engel varmı yokmu (Hatta 4 bir tarafında) diye algılaması için ultrasonic sensör ve ne tarafa gittiğini belirlemesi için birde pusula sensörü gerekecek. Tabi bunların hepsini yönetecek iyi birde MCU lazım :)

Kumandada telemetry özelliğide varsa Teknenin bulunduğu kordinatları, Sahilden nekadar uzakta olduğunu, ve diğer birçok bilgiyide kumandada görebilirsin.

Hayal etmek nasılsa bedava gerçekleştirmek ise senin elinde ;)
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Erata

Bende bi Hayal ediyim bakıyım :D

Türk usulu yap ip bagla  geridönüşte ipi cekince kacamaz biyere gelir geri :D

Şaka biyana  baya masraflı bi iş olur bence :D

erkanert

Teknenin boyutları 100 cm boy ,50 cm en.  peki GPS den vazgeçsek. Ama sahile belli bi hertz den ses yanan yada sinyal yayan (2.4 Ghz den)  bir cihaz koysak, tekne kısmına da bu sinyalin şiddeti arttıkça sinyali takip et şeklinde bir yazılım yazsak bu işi çözebilir miyim. çünkü daha önce güneş panelini takip eden 'sağ-sol ve aşağı yukarı' şeklinde en iyi güneş açısı en iyi nerdeyse orayı takip eden bir yazılım görmüştüm.  Erata kardeş inan su an arkasında misina bağlı. Kendimize güvenip bir kere gönderdik karşı kıyıdan aldık. Biz tekneyi geliyor zannediyorduk . tekne yaklaşık 2 km açılmış :)

2.4 ghz fikrine de laptoplarda Wireless sinyalinin hangi taraftan geldiğini ve sinyal kuvvetini belirleyen bir mantığı olduğunu biliyorum. 2.4 ghz üzerinden herhangi haberleşme yapmayacağım. sadece bir tarafta verici,  bir tarafta alıcı ve alıcı üzerinde sinyalin ne taraftan geldiğini belirleyip uygun motorlara çıkış vermesini sağlamak istiyorum. Çok şey mi istiyorum. :)

Mucit23

Ses işi bozar, Sistem daha kompleks bir hale gelir.

Sen en iyisi ete hocanın lafından çıkma ;)
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

erkanert

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: erkanert - 13 Kasım 2012, 16:27:22
Hevesimi kırdınız ama :(

Tekne baya büyük.
Üstüne bin .
Gideceğin yere nasıl giderdin ?
İşini bitirdiğinde nasıl geri dönerdin ?

eeee bunları bilirsen , bir mcu nun senden daha akıllı ! olabileceği gerçeğinide hatırlarsan ...
Ne yaparsın ?

inventor

İyi akşamlar,
Amatör balıkçılık merakı bende de var. Yıllardır barajlara ve göllere giderim. Kamp kurup sabahlamak gerekir çoğu zaman. Böyle olunca da sizin tekne gece yolculuk yapmak durumunda kalacak. Çoğu tatlı su barajı - gölü sazlarla kaplıdır ya da adalar vardır. Gündüz sorun değil ama gece bunlar problem çıkarır. Tekne olayını daha önce ben de düşünmüştüm, olası sorunlar nedeniyle mancınık yapıp oltaları onunla fırlatma fikri daha doğru geldi.
Gelelim sizin sorununuza,
Bu işin gece olacağını farzedersek ve gölde saz vb yoksa işiniz kolay. Teknenin soluna ve sağına 3 lü led takımı yerleştiriyoruz. Sol tarafa bakacak olursak;
Beyaz - sarı - yeşil kullandık diyelim. Beyaz teknenin önü istikametinde, sarı sol yaka da , yeşil arka kısımda.
Sağ tarafa da bunun gibi bir şey yapacağız. Tek fark yaka da kullanacağınız led de olacak. Oraya da mavi takalım.
Son olarak Teknenin üstüne blink yapan bir ışık. Her yönden görünecek ama parlak olmayacak.

Şimdi tekne ileri mi gidiyor geri mi geliyor , sola mı ,sağa mı döndü anlayabilirsiniz. Bu en pratik yol. Ben şöyle bir şeyi ilave olarak yapardım.
Sizin istediğinizde buna yakın.
Tekneye vhf ya da uhf verici takardım. yanıma da eski anten ayar cihazı alırdım. Tekne bana doğru geliyorsa cihazdan bunu anlayabilirdim. Veya piyasada satılan SWR metreler var. 27 Mhz band için anten ayarında kullanılıyor. Aynı işi o cihazlarla da yapabilirsiniz.

Bu işi biraz daha ilerletip cihazların yerini değiştirip ,tekneyi sahildeki sinyale doğru getirirsin. Ama bu iş gerçekten zor olur. Dalgalar teknenin konumun sürekli değiştirecektir. Cihazda sinyale kilitlenemeyecektir.

Bütün bunlar suyun temiz olduğu durumlar için geçerli.İşin içine sazlıklar vb girdiğinde hepsi biter. Bence en güzeli değişik renkteki ledlerdir. Ya da mancınık.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

greatgonzo

Arkadaşlar daha agrasif hatta saçma olarak affınıza sığınarak şunu önerebilirmiyim ? Çöl karıncaları hangi istikamete ne kadar yürüdüklerini hesaplayıp dönüşte bileşke vektöre göre yol seçerek yuvarlarına geri dönebiliyorlar. Bu mantığa göre teknenin yönü ve hızı hesaplanıp ona göre geri dönmesi sağlanabilir. Bununda en iyi yapılabilir hali gps gibi duruyor. Karada olsa kısmen kolay olabilirdi.  Tabi hemen tüm arkadaşlarım gibi teknenin yolu üzerindeki engeller yine muamma. Ondada aklım gelen bir ihtimal park sensörü tarzında birşey ki suda nasıl tepki verir ve dalgaların sallanması neleri değiştirir. Yanlız hangi yöntemi denersen dene muazzam kod yazman formül üretmen gerekecek ki başarırsan da robot yapmış olacaksın. Allah kolaylık versin :-)

İyi çalışmalar...

enes