PS/2 KLAVYE

Başlatan hasanb, 29 Kasım 2012, 22:53:30

hasanb

SELAM Değerli ETE Hocam ve SİTE ÜYELERİ size çözemediğim yada anlayamadığım bir problemimi soracaktım.
pıc ile ps/2 klavye yapmak istiyorum daha önce ps/2 klavye okunmuş programdan bir dirhem bir şey anlamadım  :D
yapmak istediğim şudur ben  porta.1 e bağlı butona bastığımda bilgisayarın klavyeden 1 tuşuna bastığımı anlamasını istiyorum yani pic in klavye olarak kullanmak istiyorum hemde ps/2 haberleşme mantığını anlamak istiyorum.Biraz araştırdım ama kaynaklar İngilizce yada başka dillerde bir şey anlamadım.Devrenin acık şemasını ekliyorum devrede yanlışlık veya eklemek istediğiniz yer varsa buraya yazarsanız minnettar kalırım.Şimdiden Teşekkür ederim.

ete

PC lerin basılan tuşları nasıl algıladığını ve özellikle tuş kodlarını inceledinmi?
İncelemediğin belli oluyor. ASCII kodları denilen uluslararası bir standart vardır. Bu satandarda göre rakam tuşaları 48 (sıfır) dan başlayarak 57 (dokuz) a kadar değer alırlar.
Seninde yapman gereken şey bir nolu butona basılınca PC ye 49 rakamını yollamak , iki nolu butona basılıncada 50 rakamını yollamak olmalı.
Aslında belirli bir rakam değerinide göndermen anlamsız. Bir nolu tuşa basılınca 100 yolla PC de 100 alınca bu bir tuşunun karşılığıdır deyiver ne olur?
Ama bu işi yapabilmen için PC de birde arayüz programın olması gerekir. Pic den yollanan bilgileri alacak ve değerlendirecek programdan bahsediyorum.
PC/2 klavyesi çok daha karmaşık bir mantıkla çalışır. Tuşa basılınca bir karekter bırakınca bir başka karekter yollar. Böylece tuş hala basılımı yoksa bırakılmışmı PC onu anlar. Bu anlattığımdan bile daha karmaşıktır. Sen Pic'i klavye gibi kullanmak istiyorsan çok fazla bilgi eksikliğin var demektir ve pek çok kişinin uğraştığı bir konuda değil bu.

Ete

hasanb

teşekkür ederim hocam peki rs232 de aynı mantık ta bir calışma yapa bilirmiyim acaba arayüz kullanmadan ben butona basınca bilgisayarın 1 nolu tuşuna baslmış gibi pc algılaya bilirmi ? yada en basit haliyle nasıl. bir haberleşme yapabilirim diğer haberleşme yollarından hangisi ile yaparsam daha kolay bir şekilde kullanablirim.

halilgaliç

"hasanb"  ete hocam anlatmış ama  neyse büyük bir ihtimalle oyunla ilgili bişi yapıyosun öyle bir çalışmam oldu bir kart tasarlayacaksın butona bastığında göndermek istediğin degeri seri port,usb,lpt gibi portlara gireceksin girmiş oldugun bu degerleride yorumlayan pc arayüz programı yazacaksın oda sanki klavyeye basmış gibi yapacak.birde şu  var sen butona bastığında kac defa "1"  basılmış sayacak .Daha açıklayıcı yazarsan yardımcı olabilirim

hasanb

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim ETE hocam ve halilgaliç bey yapmak istediğim ile dediğiniz olay neredeyse aynı yapmak istediğim pıc ile uzaktan kumandalı bir klavye ben 1 e bastığımda 1 2 ye bastığımda 2 ye yada a ya basıldığında a algılamasını istiyorum. Ben arayüz hazırlamasını bilmiyorum ama nasıl yapıldığını anlatan bir yazı yada kitap varsa önerin yada paylaşın burada öğrenelim.sizin bana anlattığınız ile benim yapmak istediğim aynı olabilir sonuçta ben dışarıdan komut vererek pıc i yönlendirirken sizin anlattığınız içten yönlendirme bunu kod ile değiştire biliriz galiba ama arayüz meselesinde elim kolum bağılı kalıyor. ben hiç arayüz program hazırlamadım yada yapmadım. bunun için paylaşılan yazı yada kitap ismi varsa  buraya yazarsanız memnun kalırım.TEŞEKKÜRLER.

halilgaliç

"hasanb"arayüz programını yazabilecegin bir sürü program var benim önerebileceğim pic basıc temelinin olduğunu var sayarak visual basıc dir onla yazabilirsin.Bu arada ben söylede bişey yapmıştım sadece pc programınla o işi yaptırmıştım şöyleki oyunu acıyosun yazmış olduğum programıda acıyorum hangi tusa ne kadar basılmasını gereken degerleri giriyorum (örn. 1 e 1000 defa) gibi sonra onaylıyorum 2 sn sonra bu işlemi yapmaya başlıyacak bende bu sırada alt+tab yaparak oyuna dönüyorum ve oyundayken 1000 defa bastırmış oluyorum

hasanb

o programın adı: ProPresser mu acaba :D

halilgaliç

bilmiyorum ben kendim yazmıştım

hasanb

hımm anladım peki senin dediğin bu oyun için yaptığın nasıl bir şey. Kaç defa bastığını falan gösteriyor yada bastığını sayıyor demiştin onu burada paylaşa bilir misin acaba dokümanların hala duruyorsa tabi teşekkürler.

halilgaliç

3-4 sene olmuştu yazalı ama akşam bakayım .Şöyle 500 defa "1" bas diyosun basılacak degeri ve basma miktarını sen belirliyosun