pic rs232 iletişimi ve pc programı

Başlatan kotan04, 03 Aralık 2012, 22:24:28

kotan04

Merhaba arkadaşlar basicde tanımladığım değişkenlerin içeriğini visualbasic ile tasarladığım bir programla değiştirebilirmiyim ? mesela

port a ve port b den 10 adet pin belirledim  300 adet sahne var varsayalım  her sahnede bazı pinleri high ve low yaptım sahne aralıkları pause 500 olarak belirledim diyelim  ve enson 300 sahneyi doldurdum varsayalım ve play tuşuna bastığımda 300 sahnede kaç defa pinleri high low yaptıysam hepsini görsel olarak görebilmeliyim ve en sonundada istediğim pic'e yüklemek istiyorum acaba mantık doğrumu program ve pic arasında nasıl bir mantık kurmak lazım acaba ??

Mucit23

@kotan04,

Yazılımla tanımladığın değişkenlerin içeriğini dışarıdan veya kendin limitler içerisinde değiştirebilirsin elbet. Bu her programcının en doğal haklarından biridir. PC programın ve seri port aracılığıyla pic'e veri gönderip değişken içeriklerini değiştirebilirsin. Bunada kimse karışamaz. Lakin ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Sahne meselesi nedir? Ne yapmaya çalıştığını daha açık yazarsan sonuca daha çabuk varırız.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

kotan04

meslela 10 adet pin belirledim birinci sahne de   porta.0 high porta.1 high porta.2 low gibi seçimler yaptım 2. sahne yada sayfada diyebiliriz bu seçimlerin tersini yaptım diyelim bunun gibi 15 sahne oldu diyelim bunu görsel olarak izlyebilmeliyim ve en sonunda pic'e yüklemeliyim  işte bunun için nasıl bir yol izlemem lazım  yani program yazacak olursak pic basicte şöyle bir komut olurdu örneğin
bu kodları görsel olarak düzenleyip tanımladığım değişkenlere aktarmak istiyorum

birde aklıma takılan yer şurası visualbasicte nasıl bir kodla pic içindeki değişkenlere sayı yükleyebilirim nasıl bir komuttur yani bunu merak ediyorum

porta =0000001

bekle

porta =0000011

bekle

porta =0000111
bekle
bekle

ete

Bu bir komut değil bir kod gerektirir.
Olayı çift yönlü düşünebilirsiniz. Pic den PC ye bilgi yollarken ,
HSEROUT [veriA,VeriB,VeriC] şeklinde veri yollarsın PC bunları alır ancak bunların geleceğini bilir ve gelince ne yapacağınıda bilmelidir. Buna program deniyor zaten.
Aynı şekilde PC den de Pic tarafına VeriA,VeriB,VeriC gibi bir veya birkaç byte bilgi yollarsın. Pic de bunları alınca ne yapacağını bilir ve onları programlandığı şekilde işler.

Sorunun asıl amacı PC tarafındaki programın şekli ise o konuda burada detay vermek mümkün değil. Detayla olacak iş de değil zaten.
Vbasic , Delphi gibi programlama dillerinden birisini bilmek ve Seri port Komponenetleriniden birisini kullanarak komponenetin protokolüne uygun bir şekil kullanman gerekir.
Bazı komponentlerde OpenFile gibi her bri haberleşmeyi bir dosya işlemi gibi görür bazıları PutCom (VeriA) yada PrintFile(VeriA) gibi fonksiyon komutları ile seri porta veri yollar. İşin bu kısmını çalıştığın dilin özelliklerine bakara bulman gerekiyor.

Ete

kudretuzuner

Merhaba
VB'in hangi versiyonunu kullanmaktasınız?

kotan04

visualbasic 6 kullanacağım hocam yalnız bu konuyla ilgili bir altyapı hazırlıyayım ardından bu konuyu tekrar açarım iyi çalışmalar

kudretuzuner

Merhaba
Ben sizin yapmak istediğinizi tam anlamamakla birlikte şöyle bir fikir vermek isterim.VB.net.2008 express edition kullanmaktayım.PC'den seri iletişim ile ASCII kodlarını byte olarak yollayabiliriz.PC'den yollanan ASCII kodlarını da ETE hocanın da yazdığı gibi PIC'te işlemek mümkün.Özetle PC'den yollayacağınız klavye "1" rakkamı Hex'31' B(00110001) bilgisini alan PIC de yazılım gereği istediğiniz sahneye gider.Kolay gelsin.

kotan04

anlatımınız için teşekür ederim hocam bu konuyla ilgili bir alt yapı oluşturduğumda tekrar konuyu açarım yardımlarınızdan dolayı hepinize teşekür ederim iyi çalışmalar