ds 1302 ile yapılmış saatin ileir veya geri gitme sorunu cözümü

Başlatan beyazıt, 07 Eylül 2011, 12:34:45

beyazıt

hocam merhabalr eski sitenızde yapmış oldugmuz 60 ledli saat devresi var  onu yaptık fakat saat 5sanıye ileiri yada geri kalıyor kristale pararlel  4,7 pf  ile 5 pf taktım ama saat donuyr hiç ilerlemiyor ne yapamılırım fıkrınız farmı tşk

ete

Bana kalırsa DS1302 nin kristalini değiştirin. Piyasada çok kalitesiz 32768 Hz lik kristaller mevcut. Mümkünse bir masa saatinden sökün. Genelde kaliteli oluyorlar. Piyasada bir çok ince birde onun iki misli kalınlığında kristaller mevcut. Kalın olanları daha iyi iş görüyor.
Birde kristal bacaklardan birisi ile GND arasına 3-5 pf kondansatör (seramik) bağlayın.

Başkada bir seçenek yok maalesef.

Ete

beyazıt

hocam sorunumu 7 pf ile çözdüm  azda olsa kayma var fakat şöyle birşey olabilirmi osilaskop  yok ama frekans metre yapabirmiyiz  ölçüm için tşk

ete

Kristal bacağının birisinden frekans ölçümü yapabilirsin. Ben bunu yapmıştım. Ölçmek için bu sitede yayınlanan kendi frekansmetremi kullanmıştım. Tam tamına 32768 Hz yi gördüğün an saatin doğru çalışma ayarı yapılmış demektir. Ancak unutma sıcaklık değişimleri kristal frekansınıda etkiler bazen ileri gider bazen geri gider. Önemli olan ortam sıcaklığında 32768 hz yi yakalarsan sorunun büyük ölçüde çözülmüş olacaktır.

Ete

beyazıt

hocam 50 mhz lik bir frekans metre yetrlidr sanırsam bu saat işleri için

ete

beyazıt

hocam bir sorum olacak  aceba saat gerı kalıyrsa kristale taktığımız kondansatorun kapasitesini büyültecezmi yani düz yada ters orantımı tşk

ete

Bildiğim kadarı ile frekans arttıkça kapasite küçülüyor idi. Bu nedenle senin frekansı artırma ihtiyacın olduğuna göre kapasiteyi küçülteceksin.

Ete

beyazıt

tşk hocam yani ters orantı saat ileri giderse  kapasıte küçülecel geri kalırsa büyüyecek tşk

beyazıt

erdal  hocam  ben yenı bırsey  ogrendım 32.768KHZ krıstal var 4 bacaklı osilatorlu bunun hakkınd abılgınız varmı

inventor

Muhtemelen modüler osilatör gördünüz. Maximinde böyle ürünleri var. Bacak sayısı fazla ama kullanılan bacak sayısı aynı oluyor. datasheete bakınca ürünün nasıl bir şey olduğunu anlarsınız

http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/DS32kHz.pdf
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

beyazıt

krıstalın 4 bacaklısı var  fakat iş gorurmu yanı saate gerı kalma ılerı gtme olından kurtulmak ıcn  dıyrum

ete

En sevdiğim osilatörler onlar. Eski PC kartlarından epeyce topladım bir aralar. 4 uçlu gibi gözükselerde birisi boştadır. 3 ucu vardır diyebiliriz. +5V , GND ve Out.
Besleme bağlayıp out ucuna frekansmetreyi bağlarsanız gerçek frekansını hemen okursunuz ve genellikle şaşmazlar. Isıl kararlılıkları vardır.Kesinlikle frekans değiştirmezler. Ama benim rastladıklarım Mhz serisinden olanlar. aşağı değerleride vardır elbette ama bizde varmıdır bakmak lazım.

Birde link vereyim TCXO yada VCTCOX gibi isimler alıyorlar. Yani sıcaklık düzeltmeli kristal osilatör yada voltaj kontrollü sıcaklık düzeltmeli kristal osilatör gibi.

http://www.crystal-manufacturer.com/rimages/344/tcxo-tf.pdf
Ete

inventor

İş görme konusunda bunlar en iyiler diyebilirim. Asıl amacı saat osilatörü olması.Ama eminim üreticinin rolü büyüktür. Bulabilirseniz maxim alın sorun kalmasın
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)