ICSP VE 16F628A

Başlatan kotan04, 25 Aralık 2012, 16:08:00

kotan04

Merhaba arkadaşlar genelde 16f628a işlemcisinin tüm pinlerini çıkış olarak kullanıyorum her defasında işlemciyi söküp usb brenner programlayıcım ile programlayıp deniyorum bunun yerine programlayıcının ıcsp çıkışını kullanıp işlemciyi sökmeden programlayabilirmiyim ?eğer programlayabilirsem nasıl bir bağlantı kurmam gerekiyor şimdiden teşekürler iyi çalışmalar

arama yaparken aşşağıdaki şemayı buldum caba bumudur---->

OK İŞARETLİ YERLER NORMAL DEVREYLE ARASINDAKİ BAĞLANTI ARASINA ATILACAK DİRENÇLERMİ?

ete

Soruyu sormuşsun ama cevabıda kendin vermişsin zaten.
628 de programlamada kullanılan bacaklar  olan MCLR , PORTB.6 ve PORTB.7 bacakları programlayıcıya direk bağlanacak ancak bu bacakları devrede kullanıyor isen devreye enaz 1K lık (mümkünse 2k2 den küçük olmaması dahada iyi olur) direnç ile bağlanması gerekiyor.

Kısaca programlama bacaklarını devreden dirençle izole etmelisin  ama programlayıcıya direk bağlamalısın.
Yada araya dip sw gibi bir şey kullanıp ilgili bacakları devreden ayırıp programlayıcıya bağlamalısın.

Ete

kotan04

merhaba arkadaşlar aşşağıdayaptığım devreye ıcsp bağlantısı yaptım doğrumudur bir bakarmısınız??

ete

Yanlış,
Bir defa koyduğun switch olsada olur olmasada. Onun sana bir faydası olmamış.
Şayet iki konumlu bir anahtar bulabilirsen orta ucu Pic PORTB.6, PortB.7 ve MCLR pinlerine (her birine ayrı bir uç) bağlasan. Anahtarı bir konumuna aldığın zaman bu pinler ICSP ye bağlansa 2 konumuna aldığın zamanda bu pinler Devreye bağlansa işin mükemmel görülürdü.

Aksi halde zaten ICSP pinleri boşta bekliyor. Devren normal çalıştığı zaman programlayıcın devreye bağlı olmayacağı için arada anahtar olmuş olmamış farketmez.

Diğer yanlış ise PORTB.6 ve PORTB.7 pinleri yerine bağlantını A portuna yapmışsın.
Bence en doğrusu ilgili pinleri ICSP ye direk bağla pinlerden devrene olan bağlantını 2K2 direnç ile yap.
Bu direnç gerekli izolasyonu sağlayabiliyor denenmiştir.

Ete

enginkanat

erol ve kazım hocalarım, bu ICSP işinin RF modül ile güncelleme gibi bir maksatla yapılabilirliği varmıdır?

ete

Olmayacak şey yoktur ama nasıl yapılacağını şu anda kestiremiyorum.
Üstelik birazda riskli arada bir bit kaçırsan işlemci gerektiği gibi programlanamaz.
Bence uğraşmaya değmez.
Ete

kotan04

biraz hayal kurayım mantıklı olurmu acaba ıcsp girişi kısmında bir eprom ve asıl işlemcinin haricinde minik bir işlemci olsa ve bu eproma gidecek bilginin boyutu önceden bildirilse ardından bilgi yollansa ve bunu minik işlemci gelen boyutla dosya boyutunu karşılaştırıp doğrulasa ve epromdaki bilgiyi asıl işlemciye yüklese olabilirmi acaba :)

KAZIMUGUR

İşlemci programlanırken gerekenleri sağlayabildi isen neden olmasın ?
Yani mesela devrende ek olarak birde pic programlayıcı varsa ..

Hayal kurma ola ki hayal kırıklığı yaşarsın.
Yani demem o ki başkası zaten kurmuştur kendini geç kalmanın ezikliği le başbaşa bulabilirsin.

şaka şaka , en çarpıcı cümleler kara mizah için kurulanlardır

Uzaktan ve çalışırken bile program yenilemenin bir yolu var.
Anahtar kelimen " pic bootloader nedir " .

kotan04