buton ile on off

Başlatan trilian, 26 Aralık 2012, 00:16:32

trilian

arkadaşlar devrem 4.2 volt ile beslenmekte sorunum şu devrece grafik lcd ve pic bulunmakta problem pici bir buton ile açıp kapamak bunun için NPN transistörlü bir devre yaptım ama ne sorun bulamadım ben butona basıp npn transistörü sürmeden cihaz açılıyor butona basıyorum cihaz kapanmıyor sönükleşiyor baktım npn transistör devrede GND olmadıgı halde çekiliyor ve çekili kalıyor mosfet kullandım bunda başarılı oldum ama cihaz kapandıgı halde halen bir akım devrede dolanıyordu sıfıra çekmiyordu internette araştırdım npn transistör ile saglıklı veri elde eden yok .burda merakım pnp ile bunu yapan varmı veya başka bir yöntemle devre 4.2 volt pille besleniyor ve çektiği akım 250-300 mA bu konuda tasarımlarınızı bekliyorum.Ama lütfen röleli olmasın cihazın az enerji harcaması lazım teşekkürler

pwm.c

önce bastığın devreyi ve malzemelerin sağlamlığını kontrol et. belkide tasarım hatası yapmış olabilirsin. tam şema olmadığı için kesin konuşamayız.
son olarak, transistörün E ile B bacakları arasına büyük değerli bir direç bağla yada transistörü BC337 ile değiştir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ete

BU sistemin doğru çalışması için programında uygun olması gerekir.
Pic işlemcilerin pinleri ilk çalıştırmada rastgele değerler alabilir.
Bu nedenle öncelikle 2 adet çıkış pininin LOW da tutulması gerekiyor.
Programın hemen başına GPIO=0 komutunu koymanız gerekir.
Hatta basla satırından hemen evvel br kez daha koysanız zararı olmaz.
Şema çok açık değil. Buton pini olarak GPIO.5 pini çalışıyor gibi gözüküyor. Şayet programda diğer pini buton pini yapmış iseniz yanlış olmuş diyebilirim. Zira butona basınca GPIO.5 pini ile butondan gelen +5V kısa devre olabilir buda sisteme zarar verir.
Anlayacağın programıda buraya koyman gerekir.

Ete

trilian

hocam işlemci bu degil 16f690 zaten butona basmadan pic açılıyor işin garibi o npn ile olmadı ama mofset ile yaptım oldu ama ondan bile GND akımı sızıyor bataryayı bitiriyor yavaş yavaş

trilian

sıfır akım sızmalı bunun için pnp deneyecem i,nternette bu tip çaklışma yapan olmamış dijital anahtarlama