P Tipi Mosfet Sürücü

Başlatan inventor, 04 Ocak 2013, 14:51:07

inventor

Merhaba arkadaşlar,

24 Volt beslemeye sahip IRF9540 veya IRF9530 ( P kanallı mosfet ) mosfetler için sürücü arıyorum. Bildiğiniz bir model var mı? Ya da TLP250 ile sürülebilir mi?

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Mucit23

TLP250 nin sürmesi lazım. Çıkışında yarım köprü var.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

inventor

IR serisi driver Denizli'de yok maalesef. İş acele olunca sipariş etmemin anlamı da olmayacak. TLP250 aldım. Kartın üzerine simetrik besleme kurup TLP250 yi onunla beslemeyi düşünüyorum. Böylece TLP250 nin çıkışından simetrik değere sahip kare dalga alabilirim sanırım. Bu sinyalin negatif alternansı 0 noktasında değil - bölgesinde olacaktır. Bu da P tipi mosfeti sürer diye düşündüm. Bu konuda ki görüşleriniz nedir?

F®T

evet simetrik besleme kullanırsanız pwm negatif sinyalde opto girişi olmayınca - bölge pwm artı pozisyonda ikende + bölge oluşur.ama kontrol pwm sinyali olmayınca p kanal mosların sürekli iletimde kalır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

inventor

Kontrol sinyali kullanılmayacağı zaman PWM çıkışını low ya da high da tutabilirim. Böylece P tipi mosları yalıtıma sokabilirim ...

inventor

Arkadaşlar elinde TLP250 nin lib ve model dosyası olan var mı?

Hattuşa

s.a.
P tipi mosfeti sürmek için sürücü katı lazım ise (2 npn tr, 1 4148, 1 direnç) ile buraya şemasını ekleyebilirim. bir çok projede sorunsuz kullandım.

inventor

Eklerseniz sevinirim. Teşekkürler

F®T

hocam baya bi aradım link aşşağıda.

http://320volt.com/proteus-isis-smps-pwm-entegre-modelleri-library-dosyalari/

tabi transistörlede sürülür ama frekans arttıkça geyt voltajı düşer mos un ısınmasına yol açar ve bozulur.onun için bu tip sürücüleri kullanmak daha iyidir.ayrıca izole avantajıda var.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

http://www.mikrocontroller.net/attachment/38307/P-Kanal_MOSFET.JPG

aç kapalar için uygundur ama frekans uygulamaları için sorun olur.

inventor

Dosyalar için teşekkür ederim. P kanal mosfet sürücü olarak eklediğin resim ne yazık ki benim uygulamam için kullanılamıyor. O şekildeki tetikleme sonrası geyt voltajı 0 Volta  kadar inebiliyor. Benim ise bu gerilimi - bölgelere çekmem gerekiyor ki tam bir kapanma sağlayayım. TLP250 ile çalışmaya devam ediyorum. Bord üzerinde test aşamasındayım. Bakalım neler olacak

Hattuşa

s.a.
eklediğim şekliyle dediğim gibi P kanal mosfeti sorunsuz sürebiliyorum, işinize yararsa maliyetsiz

inventor

A.Selam

Bilgiler için hepinize teşekkür ediyorum. Sorunu aşağıdaki gibi bir devre tasarlayarak çözdüm. TLP250 ısınmanın önüne geçemedi. 15 Amperlik mos 400 mA ile yanacak hale geldi.

Sonrasında transistörlü devrelerle uğraştım ama 100 mA lerde bile çok ısınıyordu. Aşağıdaki şemayı oluşturunca 1,8 amper akım ile 3-4 dakika çalıştım ve mosfette ki sıcaklık 40 derecelerde kaldı. Yani sadece ılık hale geldi. Üstelik soğutucu kullanmadan.

Belki benim gibi arayan birileri olur. Tekrar teşekkürler

Mucit23

Hocam BC337 nin hemen üstüne birtane BC327 koyup mosfeti yarım köprü ile sürmeniz gerekmezmi? Bence Mosfet bu şekilde kesime gitmeyebilir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/