Z

Güçlü step motor sürme.....! Ete hocam yardım.

Başlatan zengar, 05 Ocak 2013, 09:09:13

zengar

12 voltluk Güçlü bir step motor sürmeye çalışıyorum. L298 ile basit bir uygulama yapmaya çalışıyorum.Fakat motor adım atmaya  başladığında pic' i besleyen enerjiyi gösteren  led yanıp sönüyor.Bir pici kurban ettim böyle. Pici izole etmek gerekiyor herhalde, optocoupler kullanmam gerekiyor. Bağlantıları nasıl olması gerekiyor acaba. Ayrıca pice giden enerji dalgalanmasını nasıl önliyecem? Şimdiden teşekkürler.

Mucit23

Devre şemanı göster bakalım. Ona göre yorum yapalım. Step motor sürmek pek kolay bir iş değildir.

Ama muhtemelen motorun biraz büyük olduğu için fazla akım istiyor. Senin kaynağın gücü yetmiyordur muhtemelen.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Yapılabilecek en büyük hatalardan birisi pic besleme hattından step motoruda beslemek olurdu ve sanırım sende öyle yapıyorsun. Motor kalkışta neredeyse kısa devre gibi davranır ve aşırı bir peak akımı çeker. Bu anda da pic'e giden voltaj  anlık olarak sıfırlanır. Hal böyle oluncada reset kaçınılmazdır. Bunu önlemek için mutlaka ve mutlaka motor beslemesini pic devresinden ayırmalısın.

İstersen pic tarafını ayrıca izole edersin o emniyeti biraz daha ayırır ama önemli olan motor beslemesini pic devresinden ayırmaktır.

Ete

zengar

zaten ayrı beslemeden veriyorum hocam,Power suply 12v-5A , devre şemasını en kısa zamanda ekliyecem

skara1214

o zaman sorununuz optocoupler kullanmayla kesin bir şekilde çözülür.Step motoru yüksek hızlı kullanıyorsanız önerim 6n137 optocoupleri düşük hızsa (<10 khz gibi) el817

muyat

Peki farzedelim ki ben arabada kullanmak istiyorum step motoru.
Beslemeyi nasıl ayıracam?Neticede arabada akü var.Bu akü üzerinden besleyemez miyim sorunsuz?

ete

Arabadan besleme alırsan yine iki ayrı beslemen olacaktır. Birincisi 12V dan +5V elde edecek ve bununla Pic'i süreceksin. Diğeri ister 12V olsun ister 5V olsun ikinci beslemen olacak . Onunlada Step motoru süreceksin demektir.

İzolasyonun amacı pic devresi ile motor devresini bir birinden ayırmaktır. Ana kaynak aynı olabilir. Ama izolasyon gürültü sızmasını engeller.

Step motorları 5V ile değil mümkün olduğunca 12V ile sürmeye çalışın. Bu size hem yeterli akımı sağlayacak hemde motorların daha doğru ve iyi çalıştığını göreceksiniz.

Ete

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: ete - 07 Ocak 2013, 14:06:01
..
Step motorları 5V ile değil mümkün olduğunca 12V ile sürmeye çalışın. Bu size hem yeterli akımı sağlayacak hemde motorların daha doğru ve iyi çalıştığını göreceksiniz...

Hatta en az 36 V dc , ama 48 daha iyidir...