PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

bymerag

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 15 Aralık 2015, 00:39:36
Bahsettiğiniz kod yapısını bilmiyorum. Kodların tamamını görmeden de bir açıklama yapan olacağını sanmıyorum.

Ancak role kontaklandığında PIC resetlemesi normaldir. Buna donanımsal olarak önlem almalısınız.

Kodları sabah göndereyim iş yerinde mevcut.
donanımsal olarak önlem nasıl alınacak onu çözemedim.
kontak uçlarına diyot bağladım olmadı
besleme ve pic besleme bacaklarının dibine 100 nF kondansatör bağladım olmadı
Ethernet modulun besleme girişlerni yakın 100 nF bağladım olmadı

ete

Her iki konumada IF G1 yazılmış ikiside aynı ve If G1=1 ise demek oluyor.
İkincisi G1 in sıfır olduğu konum ile alakalı ve sıfır olup olmadığı test edilmesi gerekir.  IG G1==0 demek gerekmez mi yada IF G1 <> gibi bir terim mi kullanmak gerekemz mi.
İki konumlusonuçlarda yani ya 1 yada 0 olabilen konumlarda birisini test etmek yeterlidir. O değilse zaten mutlaka diğeridir. Yani IF G1 .... Dedikten sonra bir de sıfır konumu için if kullanmak gerekmez.
Direk ne yapılacak ise onu yapmak gerekir.
Bu yeni nesil dilleri bu yüzden sevmiyorum meramını dolaylı yoldan anlatıyorsun ve dolayısıyla hata yapıyorsun.
Şunu F G1=1 then veya IF G1=0 then şeklinde yazsalar olmazmıydı acaba.

Ete

bymerag

Hocam en sonunda şunu farkettim pici beslediğim güç kaynağı bilgisayar güç kaynağı ama yinede picin besleme bacaklarına 100nF ve Ethernet modulunun besleme bacaklarına kondansatör bağladım.
güç kaynağını bağladığım priz ile 220 ac kontaklı röleyi çektiriyorum (röle pice bağlı değil yalnız ama yine de haberleşmemi kesiyor)
şunuda denedim  parazit yapmasın diye aynı prize bağlayıp röleyi 2 metre uzağa koyup çektirdim sonuç yine hüsran.

picin Brown reset pinini, mclr pinini kapattım ettim. Yine olmadı.
Yarın son olarak Ethernet modülü devreden çıkarıp direk pice 220 ac röleyi çektirip 5 volt göndereceğim. Bakalım aynı sorun yaşanacak mı
şimdiden sorayım
1-) aynı durum yaşanırsa ne yapmalıyım. 220 ac yi nasıl algılayabilirim. Forumda gördüm TLP620 entegresi işimi görürmü ?
2-) kopma Ethernet modülden ise Ethernet modüle ne yapmalıyım.
3-) pici internete açmanın başka yolu varmı?

Selametle

İlyas KAYA

Sayın bymerag; Anlaşılan devrenizin beslemesi şebeke gürültülerini alıyor. Devre şeması ve var ise baskı devresini de eklerseniz oradan kontrol edelim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bymerag

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 15 Aralık 2015, 22:16:03
Sayın bymerag; Anlaşılan devrenizin beslemesi şebeke gürültülerini alıyor. Devre şeması ve var ise baskı devresini de eklerseniz oradan kontrol edelim.

Hocam Devre ekte
Fikirlerinizi bekliyorum.
Birde bu sabah gürültü filtrelensin diye eski güç kaynaklarından söktüğüm ferrit bead taktım.sanki Biraz daha düzeldi gibi ama yine de 3-4 defa üst üste ac gerilim verdiğimde gene sapıtıyor.bağladığım ferrit bead henry'si nedir ne değildir bilmiyorum.daha iyi bir ferrit bead ile olacak gibi şu vga kablolarına yada laptop adaptörlerine takılan ferrit lerden bulabilirsem

Selametle

İlyas KAYA

PIC beslemesi için 5volt giriş yeri koymuşsunuz ancak nereden geliyor bu 5volt ?
Ayrıca herhangi bir elektrolitik kondansatör de yok. Role kontaklarında yine 100n göremedim.
5volt beslemeye ters 1n4148 de takın.

bymerag

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 16 Aralık 2015, 21:34:22
PIC beslemesi için 5volt giriş yeri koymuşsunuz ancak nereden geliyor bu 5volt ?
Ayrıca herhangi bir elektrolitik kondansatör de yok. Role kontaklarında yine 100n göremedim.
5volt beslemeye ters 1n4148 de takın.
5 volt bilgisayar güç kaynağından geliyor.
pic besleme bacaklarında 100 nf kondansatör var.
elektrolitik kondansatörü nereye koyacağım.
hocam cahilliğime verin bu dediklerinizi çizip ekleyebilirimsiniz

Selametle

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: bymerag - 16 Aralık 2015, 23:41:16
5 volt bilgisayar güç kaynağından geliyor.
pic besleme bacaklarında 100 nf kondansatör var.
elektrolitik kondansatörü nereye koyacağım.
hocam cahilliğime verin bu dediklerinizi çizip ekleyebilirimsiniz

Selametle

Sanırım bu 3 yada 4 olacak ama her seferinde PIC bacaklarındaki 100nf dan bahsediyorsunuz ben ise PIC'e roleden gelen kontaklardan.
Role kontakladığında ark yapar. Bu arkı önlemek için kullanılır.

5volt klamensinin hemen sonrasına 10u/16v kondansatör ekleyin. Çizime gerek yok sanırım. Aynı kondansatöre paralel ve ters olacak şekilde 1n4148

bymerag

Tamam hocam sabah deneyip sonuçları yazarım.

Selametle

elvanmurat

sayın ilyas bey;

konunun en başında resmini koymuş olduğunuz devrenizdeki beslemenin(lm2576-adj) bobinini nerde bulabiliriz ve kaç amper çekebiliriz?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: elvanmurat - 15 Ocak 2016, 04:00:54
sayın ilyas bey;

konunun en başında resmini koymuş olduğunuz devrenizdeki beslemenin(lm2576-adj) bobinini nerde bulabiliriz ve kaç amper çekebiliriz?

Elvan bey; Karaköyde hazır 3Amperlik olarak satılıyor. Bu devre ile 5volt 3Amper soğutucu kullanmadan rahatlıkla kullanırsınız. Soğutucu ile 5Amper 'e kadar kullanabilirsiniz. Ancak tavsiye 3A de kullanmaktır.
Eğer LC metreniz varsa dikey boş nüve alıp kendiniz de bobini sarabilirsiniz.

eemuratozan

İlyas hocam merhaba,

Sırf size soru sorabilmek için üye oldum. PIC ile Röle sürmek üzerine benim de sorunlarım var size kişisel ileti attım bakabilirseniz sevinirim

Teşekkür ederim

eemuratozan

Hocalarım, Arkadaşlarım piclerde parazit ve röle sürmeyle ilgili okuduğum bu yazının sonucunda ekteki gibi bir devre tasarladım. Devrede 3 ayrı toprak mevcut inceleyip nerede kusur etmişim neresini düzeltmem gerekir beni ikaz ederseniz sevinirim.

ete

Gördüğüm kadarı ile GND ler arasına koyduğun 100nf kondansatörlerin hiç bir fonksiyonu yok.
100nF kondansatör daima artı besleme ile GND arasına atılır. Röle kontaklarına koyulur.
Ayrıca ULN den çıkan röle çıkışlarına seri olarak koyduğun 100nf kondansatör ve peşindeki diyotlarda yanlış.
Diyot , rölenin bobin uçları arasına bağlanmalı. Çok gerekiyor ise 100nf diyota paralel koyulmalı. Ama asıl yeri rölenin çalışan kontakları arasıdır.
10K lık LCD kontrast pot 'unun üst ucu +5V ta bağlanması gerekirken orta uç ile üst ucu  kısadevre etmiş gözüküyorsun.
Bu şekilde de çalışabilir belki ama doğrusu dediğim şekildedir.

Tespitlerim bunlar. Başka gözlerde bakarsa belki benim atladıklarım vardır görebilirler.

Ete

eemuratozan

Ete hocam diyot ve ona seri kapasitörler röle bobinlerine paralel olacak şekildedir. Rölelere t12 block üzerinden çıkış yaptığım için burda çok net olmaması doğal yani röle bobinlerinde 24 v zaten bekliyor bobin dönüşü soket üzerinden uln2003 lere dönüyor dolayısıyla ben de o araya yerleştirmiş oldum diyotları. Lcd için söylediğiniz doğru dikkat etmemişim. GND ler arasına kapasitör olayını yine bu forumda açılşmış profesyonel ground plane adlı bir konuda gördüm ve toprakları ayırmak için kullandım bilmiyorum açıkçası bir etkisi var mı ya da zararı var mı ? 100 nf doğrudan pic besleme ve toprak arasına bağlı zaten.