PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

malaga

birde bunu dene bakalım ne olacak

Eolos

Sayın Malaga tam olarak nereye bağlanıyor bu? Kontak ile şase arası mı ?

malaga

Rolünün bobin uçlarına + - ucuna

Eolos

Anladım teşekkür ederim yalnız benim sıkıntı kontaklardaki arktan kaynaklanıyor. Bobin kısmını hallettim :) Yine de sağolun.

Bugün 14 mm K275 varistör aldım kontaklarla şase arasına koyacağım. Bir de buna paralel 100nF tantal koyacağım.

Bu arada LCD beslemesine 100 nf mercimek koydum LCD sapıttı :)

EDİT: LCD beslemelerine 10 uF koydum, varistörleri ve tantalları da röle kontaklarına bağladım malesef değişen birşey yok. LCD hala parazitli, saçma sapan karakterler var.

Son EDİT:  :) LCD'nin RS ve E pinlerine 2n2 plastik kondansatörr bağladım, şimdilik sıkıntı yok. Bir başka konuda 4n7 bağlanması tavsiye edilmiş. Muhtemelen daha iyi sonuç vercektir. Hatta kartta ground plane vs olmamasına rağmen sıkıntı çıkarmıyor şimdilik.

malaga

Role parazit bobin ve ayaklarına çözüm

dexta64

Led direncinin ucunu +12V'a ledin katot uçunu transistörün kollektörüne bağlayın. Röle çekmeme programi yaparsa o ledi ayırmak gerekiyor. Orada ters emk oluşuyor.

Röleyi bıraktığınızda motor üzerindeki enerjiyi deşarj etmeniz gerekiyor. Bunun için anod motora katot +12v olacak şekilde 1n4004 4007 veya mbr1010 gibi akımına göre bir diyot bağlayın. Unutmayın motoru kapattığınızda jeneratör gibi davranır.

Pic ve lcd için
1-VDD-GND arasına ve en yakın yere 100nF(polyester veya smd)
2-VDD-GND arasına ve en yakın yere 10uF.
(lamba bağladığınızda sorun olmaz ama motor bağladığınızda buradaki 10uF'nun faydasını göreceksiniz. Pic'iniz reset yemeyecek)

Rölenin 1-2 uçlarını ohm metre ile ölçün. Hesaplayacağınız akıma I=V/R göre Q3 değiştirin. BC547 gibi. Sonra transistör niye bozuluyor demeyin.

Elektronikprojem

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 15 Ocak 2013, 22:05:23
Tekrar merhabalar.

PIC GİRİŞLERİNDE PARAZİT ve ÇÖZÜMÜ

Yukarıda da sürekli bahsettiğimiz gibi PIC ler her ne kadar sorunlu desekte alacağımız önlemler ile bu
sorunların önüne büyük oranda geçmiş oluyoruz.

Çok fazla araştırdım ve denemeler yaptım. Çok yazılar okudum,çok uygulamalar yaptım ama hiçbirinden tam sonuç alamadım.
İnternette bu tarz çözümleri pek sık göremiyoruz malesef.

Çözümün bir parçası olmayacaksam sorunun parçası hiç olmak istemiyorum.

Elbet birgün birileri bu yazıyı arayacaktır ve bu site baki kaldığı sürece benim gibi çok aramak, sürekli para ve müşteri kaybetmek zorunda kalmayacaktır inşaAllah.

Optocoupler ile çözüm olmuyor değil ancak yukarıda bahsettiğim gibi çok fazla giriş
olan bir devrede opto ları sığdıracak pek alan bulamayabiliyoruz.

Aşağıdaki kendi çabalarımla yaptığım basit giriş devresi göreceksiniz.Gerçekten çok işe yarıyor.
Biraz fazla malzeme olabilir. Ama SMD olarak kullanırsanız ve sürekli kullanırsanız çok faydasını
görürsünüz.

Ben gönül rahatlığı ile tüm otomasyon sistemlerimde ve tüm ortamlarda bu giriş devremi uyguluyorum.

Devrenin çalışma mantığını sormayın çünkü ben deneme yanılma ile çözüm ürettim.
Neden parazitlere çözüm oluyor onunda yorumunu sizlere bırakıyorum.

Hali hazırda avrupadan ithal ürünlerde opto kullanılıyor. Ne kadar opto kullansalarda parazitlere yenik
düşüyorlar. Hali ile saçma sapan çalışan sistemler ortaya çıkıyor.

Avrupa da motorlar 24v üstü yasak olduğu içinmidir yoksa bizim elektrik hatlarından dolayımıdır bilmem ama onlar bu sorunları yaşamadıkları için olsa gerek her hangi bir çözümde üretmemişler.

Tabi Türkiye de bu işi çözmeye çalışan elektronik mühendisleri de çok zekice ve benim yıllar önce
çözmeye çalıştığım şekilde çözmeye çalışmışlar. Kontaktör ile :)

Elbette kontaktörlerin çekme akımı yüksek olduğu için parazit akımlarda çekemeyecek. Yay güçleride
fazla olduğu için kontaklar yapışmayacak. Çözüm mü ? eh bir yere kadar öyle sayılır.

Ama ben yılmadım , gece gündüz uğraştım ve nihayet en basit ve en ucuz yolu buldum.
Şimdi ise bu yazıları okumanın karşılığı olarak size bedava :)

Güle güle kullanın.
Devre hakkındaki yorumlarınızı da merakla bekliyorum.

Saygılar selamlar.

NOT: Devreye 5Volt ile giriş yapacaksanız R2 'yi 1K ile değiştirebilirsiniz. 24Volt ile giriş yapacaksanız;R2=4K7 R1=10K olmalı.
İlyas Abi resim kırık görünüyor  bende güncelleme şansın var mıdır?

est32

Merhaba.
İhtiyacım gereği atmega8 ile 57mm displayli MULTIPLEX çalışan bir saat yapmaya çalışıyorum. Bir parazit sorunu yaşamaktayım. Sorunun kaynağını bulduğum(çok zamanımı aldı) fakat çözümünü bulamadığım bir durumla karşı karşıyayım.
Sorunun adı: MC34063 PARAZİTİ.

Devremde başıma bela olan entegre bu imiş meğer. Özetle anlatayım. Devremde 57mm ortak anot 7 segment display kullanıyorum. Bu displayler 7-8v civarı bir gerilimle çalışıyor(5 volt ile hiç çalışmıyor). Fazla seçeneğim olmadığından voltajı MC34063 ile yükselttim. Fakat bu sefer de dvereye parazit bela oldu. İşin ilginç yanı parazit işlemciyi değil de display süren BC558 PNP transistörleri etkiliyor.

İşlemci çıkışı normal, işlemci görevini yapıyor, multiplex tarama yapabiliyor ve bunu dışarıdan ledler ile takip edebiliyorum(pinlerden doğrudan gerilim alıyorum) ama çok garip ki bu parazit sadece displaylerin ortak anot uçlarını kontrol eden BC558 PNP transistörleri etkiliyor. Bu transistörler MC34063 de yükseltilmiş gerilimi alıp, displayin ortak anot uçlarına sürüyor.

İşlemci vasıtasıyla hiç tetiklemesem bile tüm transistörler tetiklenmiş gibi davranıp kendiliğinden iletime geçiyor. Aynı anda iletime geçtikleri için de multplex tarama yapmaya izin vermeyip aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi aynı anda tüm displaylere bilgi gidiyor.

Ne yapabiliriz arkadaşlar bu parazit olayına, bir çözümünüz var mı?

Maxim

besleme çıkışı ve transistorlerin girişindeki parazitin scop görüntüsünü vermeniz lazım

est32

Maalesef en büyük eksiğim ve zaafım bir osilaskobumun olmaması. Bugün donanımsal olarak 1-2 şey daha deneyeceğim. İş yerinde osilaskop var mı emin değilim. Var ise ilk iş onu kullanmak olacak. Destek için teşekkür ederim.

est32

Merhaba. Şu şekilde bir scop  görüntüsü yakaladım sağlam bir peak görülüyor

İlyas KAYA

Sayın est32; Devre semanızı görmek en iyisi olacaktır ancak 5volt à ters 1n4148 ekleyin. Kullandığınız entegre lere en yakın besleme uçlarına 100nf ve gerekir ise 4148 ters olacak şekilde takın. Besleme katında kondansator kapasitesini arttırın.
Bastan da söylediğim gibi şema üzerinden konuşur isek daha faydalı olur.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

est32

İlyas hocam merhaba. Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Açıkçası besleme konusunda şema hazırlamadım. Besleme katını PCB çizimi sırasında tasarladim.
MC34063 ün çıkışındaki peak i emmesi için zener diyot denemesi yaptım ama onu da yemedi. Müsait olduğum zaman söylediğiniz şekilde beslemeye ters diyot ve kondansatör yöntemini de deneyeceğim. Şema hazırlamaya da çalışacağım
Teşekkür ederim iyi geceler.

fero

Hocam iyi günler.. arızalı pic nasıl anlaşılır ?? Program yükleyenbiliyorum pice fakat hic bir cıkış alamıyorum. Yaptığım yazılım proteusta aynı devrede çalışıyor.

F®T

Bir portu çıkış yap.Çıkışı yanıp sönecek şekilde bir küçük kod yaz.O çıkışa led tak ve devreyi çalıştır.Led yanıp sönüyorsa sorun yok.Ama yanıp sönmüyorsa programında yada işlemcide sorun olabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.