PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

F®T

330nf ceramic mercimek kondansatör.daha iyi olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

McB

Sa.

Parazit tam olarak nedir? Radyasyon la bir alakası var mıdır? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

F®T

aslında elektrikle çalışan herşey radyasyon yayar diyebiliriz.elektrik demek radyasyon demektir.

parazit ise gürültü demektir.istenen bilgi sinyaline karışan istenmeyen sinyallere verilen isimdir.
Elektronik iletişimde gönderilmek istenen sinyaller bir iletken veya elektromanyetik dalgalar yoluyla alıcıya ulaştırılır. Ne var ki, iletilen sinyal üzerinde daima istenmeyen bazı bileşenler de bulunur. Bu gibi istenmeden iletilen sinyallere parazit, parazitik sinyal veya gürültü denilir.bunların sebepleri olarak.

Uzay gürültüsü (Galaktik gürültü de denilir): Güneş en önemli gürültü kaynağıdır. Ayrıca Samanyolu merkez bölgesi ile Cassiopeia (Kraliçe) takım yıldızındaki bir nokta başta olmak üzere, gökyüzündeki çeşitli noktalar da, gürültü kaynağıdır. Ancak, iyonosferin sınırlayıcı etkisi sebebiyle, bu gürültüler 15 MHz ten daha alçak frekanslarda etkili değillerdir.
Atmosferik gürültü: Atmosferde gerek bulutlar arasında ve gerekse bulutlar ve yer arasında sürekli olarak statik elektrik deşarjı vardır. Dünya çapında saniyede 100 dolayında deşarj (şimşek yıldırım) hesaplanmıştır. Bu deşarjlar düşük frekanslarda daha etkilidir.
Endüstriyel gürültü (İnsan yapısı gürültü de denilmektedir): Fabrika, atölye, trafo merkezi vb. elektrikli araç kullanan tesislerin yol açtığı gürültüdür. Endüstriyel bölgeler ve kent merkezlerinde en büyük gürültü bu gürültüdür.
Termik gürültü: İletken içindeki elektronların sıcaklığa bağlı hareketleri sebebiyle, uygulanan gerilimden bağımsız olarak yaptıkları hareketlerin yol açtığı gürültüdür. Bu gürültü: olarak hesaplanır. Burada T Kelvin cinsinden sıcaklık, B gürültünün ölçüldüğü frekans bant genişliğidir. k de adını Ludwig Boltzmann'dan (1844-1906) alan bir sabittir ve MKS sisteminde yaklaşık olarak 1.38•10-23'e eşittir.
Diğer elektronik gürültü: Aktif elektronik elemanların sebep olduğu gürültüdür (Flicker, shot, burst, Avalange vb.).

görüldüğü gibi parazit sadece elektrik hattındaki bağlantı üzerinden çalışma ortamından kaynaklanmamaktadır.onun için kart dizaynları pcb tasarımı ve ekranlamalar çok önem teşkil etmektedir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: McB - 27 Ocak 2013, 20:15:12
Sa.

Parazit tam olarak nedir? Radyasyon la bir alakası var mıdır? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

SAyın mcb ; Öncelik ile parazit nedir buradan okuyabilirsiniz tekrar buraya eklemeye gerek görmedim.

Radyasyon ile elektroniğin hep bir tutulması çok yanlıştır. Her elektronik cihaz radyasyon yaymaz.
Aksine elektronik cihaz içerisindeki komponentler radyasyonu engelleyecek yarı iletken maddelerden üretilmektedir. Çünkü atomlarında her zaman bir elekron eksiktir.
Radyasyon elektron sayısının fazla olması ve atom çekirdeğinin dayanamaması neticesinde oluşmaktadır.
Buna IR led, laser led ,LED, elektron tüpü birer örnektir.
Aslında ışık yayan herşey (güneş de dahil) radyasyon üretir.

Radyasyonu belirli bir oranda insan vücudu almalıdır.

Aslında bu vb. bir çok sorunuzu google'a direk sorsanız daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Saygılar.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

McB

Sn  F.T ve kayatech
Zaman ayrıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Kolay gelsin, İyi akşamlar.
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

toprak

Alıcı veya verici kullanılan devrelerde ground plane pcb çizmenin devreye parazit açısından bir zararı olur mu ?
Tartışmalarda parazit açısından goround plane önerilmiş.
Fakat özelikle picle yapılan tx ve rx modülü kullanılan devreler için de bu kural geçerli mi?

Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 28 Ocak 2013, 19:06:50
Alıcı veya verici kullanılan devrelerde ground plane pcb çizmenin devreye parazit açısından bir zararı olur mu ?
Tartışmalarda parazit açısından goround plane önerilmiş.
Fakat özelikle picle yapılan tx ve rx modülü kullanılan devreler için de bu kural geçerli mi?

Saygılar.

Sayın Toprak ; Zarar değil bilakis RF'de mutlaka ground plane oluşturulmalıdır.
Yeterli olmayıp anten kablosu örgülü ve dış örgüsü gnd ye bağlanmalıdır. Frekans kaymalarını engellemek için GND plane oluşturulmalıdır.

Daha fazla detay için Tıklayınız. (ingilizce)

Eğer hazır modüller kullanıyorsanız RF kısmı için GND plane 'e gerek yoktur.
(beslemeden ve etraftan kaynaklanan parazitler haricinde)

tuncay37

alıcıda gnd plane oluşturursanız, mesafe çok kısalıyor. yaptığım bir pcb de alışkanlıktan dolayı gnd ile kaplamıştım. anca dibinden alıyordu. yeni kartı plane siz yaptım. mesafe normale döndü.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: tuncay37 - 29 Ocak 2013, 01:05:00
alıcıda gnd plane oluşturursanız, mesafe çok kısalıyor. yaptığım bir pcb de alışkanlıktan dolayı gnd ile kaplamıştım. anca dibinden alıyordu. yeni kartı plane siz yaptım. mesafe normale döndü.

Tuncay bey; PCB antende GND plane anten etrafında olmamalıdır. Yukarıda verdiğim linkte basitçe gösterilmiş.

Eğer mesafeniz GND plane ile kısaldı ise alıcınıza el yaklaştığında veya metal alana yaklaştığında da kısalacaktır. Bunun nedeni frekans kaymasıdır.

GND plane yukarıdaki linkteki gibi oluşturulup daha sonra 433 mhz 'e ayarlanmış olursa dış etkenlerden etkilenme çok aza iner.

RF alıcı ve verici tam bir baş belasıdır. Misalen PCB hatlarından bir tanesini sağdan değil soldan geçirin çalışmaz. :)

Önce pcb yi çizip daha sonra kondansatör ve dirençleri ayarlamak gerekir.

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 28 Ocak 2013, 19:21:17

Eğer hazır modüller kullanıyorsanız RF kısmı için GND plane 'e gerek yoktur.
(beslemeden ve etraftan kaynaklanan parazitler haricinde)

Hazır Rx ve Tx Modul kullanıyorum. Bu durumda RF kısmı için GND plane'e gerek yoktur derken modulu gnd plane'e bağlamamak anlamına mı geliyor.? Devrenin diğer kısmı GND plane olmalıdır yani.

Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

tuncay37

kayatech bey. modülleri bende hazır kullanıyorum. o yüzden yollarda vs. bir sıkıntı çıkmıyor. sadece alıcı devrede gnd ile kaplarsam rf sinyalleri gnd plane absorbe ediyor. kaplamazsam sorun yok.

sinancnc

bu konuda sanayi ortamında hazırlanacak devreler için altın değerini taşıyor.. Evde Pille defalarca denediğim kart yerinde saçmalık üstüne saçmalık yaptı ve en sonunda anladımki bütün sebebi burada yazanlar.. Bütün mesajları tek tek okudum herkeze teşekkür ederim..

Ayrıca arkadaşlar benim branşımda cnc aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplıyabilirim en azından bir şeyler karşılıklı olur bundanda memnuniyet duyarım..
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 29 Ocak 2013, 08:56:50
Hazır Rx ve Tx Modul kullanıyorum. Bu durumda RF kısmı için GND plane'e gerek yoktur derken modulu gnd plane'e bağlamamak anlamına mı geliyor.? Devrenin diğer kısmı GND plane olmalıdır yani.

Sayın toprak; Hazır modül zaten devreye dikey duruyor. Sizin devrenizdeki power plane'in alıcı veya verici modüle bir faydası olmaz.
Kaldı ki alıcı veya verici modüllerin kendi power plane 'i vardır.
Hazır modüllerde dikkat etmeniz gereken ; Gerilim hatlarını ve data hattını mümkün olduğunca kalın tutmak.
Modülü devrenin kenarlarında bir yere konumlandırmak ve besleme katından uzak tutmak olacaktır.
Eğer devreniz parazit almayan bir ortamda ve beslemede ise zaten modül haricindeki kısımlar için power plane oluşturmanıza gerek yoktur.

Power plane yapmanın çok fazla avantajı vardır. İllaki power plane yapacaksınız demiyorum.
Yaparsınız yada yapmazsınız bu size kalmış bir durumdur.

Alıntı yapılan: tuncay37 - 29 Ocak 2013, 14:49:46
kayatech bey. modülleri bende hazır kullanıyorum. o yüzden yollarda vs. bir sıkıntı çıkmıyor. sadece alıcı devrede gnd ile kaplarsam rf sinyalleri gnd plane absorbe ediyor. kaplamazsam sorun yok.

Tuncay bey ; Devreniz de anten veya modülün konumunu bilmiyorum ama ben devrelerimde power plane ile 200 mt mesafeden çok rahat haberleşe biliyorum.
Anteninizde bir sıkıntı olabilir. 433 mhz için 16,5 ila 17,5cm kalay veya krom kaplı tel kullanın.
Normal kablo kullanıp bobin (spiral şeklinde) yapmayın.

Eğer power plane ile frekans kayıyor ise yüksek ihtimal modülünüz kalitesiz, osilatörsüz veya frekansı iyi ayarlanmamıştır.

3 TL ye bobinli , 3,5 $'a osilatörlü alıcı kullanıyorum. İkisinde de hiç sıkıntı yaşamadım.

Alıntı yapılan: sinancnc - 29 Ocak 2013, 19:24:19
bu konuda sanayi ortamında hazırlanacak devreler için altın değerini taşıyor.. Evde Pille defalarca denediğim kart yerinde saçmalık üstüne saçmalık yaptı ve en sonunda anladımki bütün sebebi burada yazanlar.. Bütün mesajları tek tek okudum herkeze teşekkür ederim..

Ayrıca arkadaşlar benim branşımda cnc aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplıyabilirim en azından bir şeyler karşılıklı olur bundanda memnuniyet duyarım..

Sayın Sinan bey; İlginiz ve alakanız için ben çok teşekkür ederim. Malesef başımıza gelmeden burada ben arkadaşlarımızın verdiği bilgilerin kıymeti anlaşılmaz :)

Umarım yardımcı oluyordur.

sinancnc

aynen doğru ilyas bey yazınızı daha önce okumuş ve güzel bir konu diye düşünmüştüm fakat uygulamada başıma gelince tekrar döndüm ve bu sefer daha bir kıymetli olarak okudum...Çok faydalı oldu Allah Razı olsun..
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

İlyas KAYA

Sinan bey ; Cümlemizden inşaAllah (F)

PIC lerde Osilatör Kullanımına 'da değinmek istiyorum

Nihayetinde PIC'lerde iç osilatör (dahili) kullanılmayacak ise ilk yaptığımız işlem bir tane kristal osilatör
alıp 2 bacağına kondansatör bağlayıp şaseye çekmektir.

Aşağıda sürekli olarak kullandığımız kristal osilatörü ve basit devresini görmektesiniz.

Devreden de anlaşıldığı gibi şaseye kondansatör ile bağlanır.
Peki satın aldığımız kondansatörlerin kalitesinden eminmiyiz ? 22p veya 15p faratlık bu kapasitörler
ne kadar sağlıklı çalışıyorlar ?

El yaklaştığında veya ortamda gürültü olduğunda osilatör değerlerinin değiştiğine belki şahit olmuşsunuzdur.

Ben şahsen epey zamandır kristal osilatör kullanmıyorum. Kristal osilatör yerine ,
kondansatör ile uğraşmamak için ve dış ortamdan etkilenmemesi için Seramik REZONATOR kullanıyorum.

Aşağıda seramik rezonatörü ve bağlantı şemasını görmektesiniz.

(Kondansatörler Resonator içinde dahili olarak vardır)

Orta ayak GND ye diğer ayaklar ise direk olarak PIC'in  OSC1 ve OSC2 larına bağlanır.
Hem bağlantısı kolaydır hemde devremizde az yer kaplar.

Ben DIP olarak değil SMD olarak kullanıyorum ve osilatör ile ilgili oluşabilecek tüm sorunların önüne
geçmiş oluyorum.Devremde de çok az yer işgal ediyor hemde mümkün olduğunca OSC bacaklarına yakın takabiliyorum.

Benim kullandığım SMD resonator ise şu şekilde.

Aklıma geldikçe çözümlerimi buraya yansıtmaya devam edeceğim inşaAllah.
Umarım faydası dokunur.

Saygılarımla