PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

skara1214

şimdi siz 3 ay deyince zamanla değien ne var diye düşünürsek elektrolit kapasitörlerin değeri zamana bağlı olarak değişiyor.Tantallarda bu sıkıntı yok benim aklıma bu geliyor onun dışında zamanla ne değişiyor devrenizde buradan kestiremiyorum

İlyas KAYA

Sayın outlaw57; Devre şemanızı ve PCB yi görmeden söylediklerimiz yada söyleyeceklerimiz hep boş olur havada kalır.
Devre şeması ve pcb yi eklerseniz kontrol edelim. Eğer ticari kaygı duyarsanız özel mesaj yolu ile de gönderebilirsiniz..

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

has_artvin_li

Eveeet sayın ustalarım değerli meslektaşlarım şimdi bir konu da ben ekleme yapmak istiyorum malumunuz kambersiz düğün olmaz....

Birçok ustamız bu pic mikrodenetleyiciler ile güzel işler çıkartıyor güzel teoriler geliştirip çok harika sonuçlar elde edebiliyor ticari olarak yapanlarda var hobi olarak yapanlarda Genelde hobi olarak yapan ustalarımızı takip ettiğim zaman gördüğüm şu oluyor.Parazitle elektro manyetik alanla gürültü ile pek işleri olmadığı için sorunsuz çalıştığını söylüyorlar...

Ben de pic ve cmos serisi olan entegreler ile çok sayıda devre yaptım kimi ticari kimi hobi olarak hatta şu anda da 434 mhz araç ve bariyer kumandalarının sinyallerini okuyup bir kopyasını çıkarabileceğimiz alıcı yapmakla uğraşıyorum sistem bilgisayar ile ve ayrıca kendi üzerine bağlı olan bir ekran ile çalışabilecek kodları okuyacak ve ben o kodlar doğrultusunda farklı kumandaları programlayabileceğim ümidi ile uğraşıyorum ama hadi olmuşken birde immobilizer ile de alaka kurayım dedim proje bir süredir rafta :D

Her neyse sonuç olarak benim de konu hakkında dikkatimi çeken bir nokta oldu ilyas hocam konuyu gerçekten çok güzel açıklamış evet AC ile çalışan sistemlerde bunları uygulasak hiç bir sorun olmadan sistem çalışıyor ben cmoslar ile bir devre tasarlamış sadece basit 7805 ile beslemiş ve 2 yıl kadar da hiç ama hiç sorun olmadan 4 adet 380v AC motor 8 Adet par63 havuz spotu ve birkaç tane de florasan ve normal ampüllere bağlı sistemleri kontrol ettiriyordum sadece motorlar 3 fazlı idi ve karttaki röleler üzerinden kontaktörleri sürüyordum kontaktörlere ise par63 ve motorlar bağlıydı lampalar ise direk röleler üzerinden çalışıyordu bu devreyi cmos entegreler yani 40xx entegreleri kullanarak yapmıştım cmoslar direk olarak 3-15 volt ile çalışabildiği için devrede sadece 12vdc vardı içinde pic falan yoktu ve hiç bir problem ile karşılaşmadım 2 yıl boyunca çalıştı iki yılın ardından sistem olduğu gibi değiştiği için bizim karta ve o kartın çalıştırdığı cihazlara da gerek kalmadı ve söküldü...

Sonra pic ile de bazı kartlar tasarladım yine röle kontaktörler falan vardı motorlar vardı ama yine beslemesine 7805 takmıştım tek karşılaştığım sorun ise 7805 çok ısındı o da üzerinden gerekli akım çekilemediği için oldu şöyle ki 7805 in girişine direk 12V bağlamıştım devamlı 12v geliyor çok düşük seviyede 5 volt çıkıyordu bu da 7805 i çok ısıtıyordu bunu da 2 adet 1K 5wattlık direnci paralel bağlayıp 500 ohm elde edip 7805 in giriş ucuna bağlayarak çözmüştüm...

Ama yaptığım son devrenin beslemesini lm2575 ile yapsamda tam anlamı ile hüstana uğrattı beni hatta rezil kefaze etti :D Konunun detaylarını yine bu forum sitesinde paylaşmıştım hatta linkini de vereyim

http://etepic.com/index.php/topic,479.msg5209.html#msg5209

Burada asıl sormak ve söylemek istediğim konu şu Şimdi sistem bir ev bir fabrika yada sabit bir ortama yapılıyor ise gerçekten çözüm yolu çok fazla denebilecek kadar var.

Fakat sistem bir araç üzerinde çalışacak ise bu konuda yapılması gerekenler tam olarak netleştirilemiyor kimisi devreleri görmek istiyor kimisi galvonik izolasyon diyor her kafadan bir ses çıkıyor mu ? Evet çıkıyor ve eminim ki hepsinin de faydası var fakat kimse al şu devreyi bak bu devre bu işlerin kalıbıdır yap kurtul diyemiyor :D Eminim ki öyle bir kalıp olsa kimse de esirgemez ve paylaşır...

Yaptığım devrem de burada

Sonuç olarak sormak istediğim bir konu var galvonik izalasyon nedir devre şeması yada mantığı nasıldır nasıl çalışır çünki ben bu devreyi yaptım çalışmadı ama devre çalışmadı diyede arabayı yatıramazdım sorunu hızlı bir şekilde gemo marka akıllı röle plc ile çözdük çalıştırdık gitti...

Çözüm olabilecek bir yol ise DC DC converter olarak düşünüyorum arabanın elektriği cidden çok kirliymiş hani ben direk dc olduğu için bu kadar kötü olacağını hiç düşünmemiştim ama hüsrana uğradım :D yaklaşık 3 devre yaptım üçü de çalışmadı
Benim yaptığım devermin çalışmama sebeplerine gelince bütün herşey ayrı ayrı opto kuplorler ile izole edilmiş ama arabada şase tek olduğu için mecburen şaseleri birleştirmek zorunda kaldım ama dc dc converter kullansaydım ayırabilme şansım olurdu.

Peki neden kullanmadım Birincisi satın alacak olanağım yoktu mali olarak değil ama zaman ve yazışma olarak sıkıntılı bir durum bir belediyeye malzeme aldırabilmek için bir dünya yazı yazıp ondan sonra satın almaya çıkartıyorsunuz satın alma da bir yere yönlendiriyor orda da muhtemelen o parçalar bulunmuyor o firma gidiyor başka yerden alıyor ondan sonra faturası bilmem nesi derken....

EVET YAZI UZUN VE SONUCA İLİŞKİN BİŞİYLER ÇAĞRIŞTIRMIYOR FAKAT SORUNLA ALAKALI ÇÖZÜM YOLLARINI VE MANTIĞINI EŞELEMEYE YARAR DİYE DÜŞÜNDÜM.

SÖZ KONUSU ARABADAN KULLANILACAK ELEKTRİK İSE SİTEDE HOCALARIMIN ANLATTIKLARINI HEP YAPSAK BİLE BİR ÇÖZÜM OLMUYOR BAŞKA SİTELERDE YİNE SORDUM FİLTRE BONCUKLARIN BİLE FAYDASI OLDUĞUNU YAZAN USTALARIM OLDU AMA FAYDA ÇÖZÜM DEĞİL.

SİZCE NET ÇÖZÜM NEDİR VE GALVONİK İZALASYON NEDİR NASIL YAPILIR SON OLARAKTA DC DC CONVERTER DEVRESİ OLARAK HANGİ DEVREYİ ÖNEREBİLİRSİNİZ ?

F®T

Murat kardesim selamlar.cok zor ve degisken bir konu.sen su kartin fotosunu bir yollada bakalim.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rexo

Ben olsam şöyle yapardım proje arabada çalışacak ise referans olarak araba radyo besleme devrelerini incelerdim ip ucu burada bence, her neyse aşağıda verdiğim devreyi yapıp ve neticeyi yazarsanız iyi olur ,

kolaygelsin

skara1214

-galvanik izolasyon trafoyla ayırmak oluyor.Yapabileceğin şey önerim traco power ama murata da olur dc dc izole convertor kullanman.
-ayrıca röle bacaklarına snubber devresi koymanı öneririm

İlyas KAYA

Sayın has_artvin_li ; Yazınızı yeni gördüm.

Soruna dair pek birşey anlayamadım açıkcası. Devre çalışmıyor demişsiniz ama hiç mi çalışmıyor yoksa garip davranışlar mı yapıyor ?

Otomobillerdeki alternatör ve motorun ürettiği parazit aşırı derecede fazladır.
Bu nedenle sizi epey zorlayabilir.

Bu durumda PCB çok önemli bir faktördür. PCB yi özel mesaj atarsanız inceler size sorunları bildiririm.

Şemaya göre gördüklerim ise;

- Opto çıkışlarındaki transistörleri kaldırın ve direk PIC'e giriş yapın.
- Opto çıkışlarına 100nF kondansatör ekleyin.(Giriş olanlarda)
- 2575 'in girişine 220uF  lık bir kapasitör ekleyin.
- Role gerilimleri arasına 10NF kondansatör ekleyin.
- Bobin olarak 330uH yazmışsınız ama 120uH 3Amperlik  bir bobin deneyin.
- Devre girişinde Gerilime Ters BYW29 veya süper hızlı 3Amperlik bir diyot kullanın.
- Sigortalardan MCLR'yi kapatın.(MCLR_OFF). Osilatörü INT_RC_IO olarak seçin.
- 7805 bu devrede ısınmaması gerekir. Kuvvetle muhtemel akım çeken başka birşey vardır.
- Eski teyplerde taşak diye tabir edilen filtre devresinden edinirseniz motor parazitlerini engellersiniz.

Tam olarak denediklerinizi, PCB nizi ve sorunu bilmeden kesin konuşmak güç malesef.

Saygılar.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

has_artvin_li

İlyas ustam şöyle bir durum oldu ; o anda elimde asit ve bakır plaket yoktu dolayısı ile ben de devremi delikli bakırlı plaket üzerine kurdum. :D ki bu da parazite dayııııı dayıııı diye çağırır ;)

Elimde pcb yok. Rölelere diyot olarak bildiğimiz 1N4007 kullandım ama şu sıralar öğreniyorum ki gerçekten çocuk oyuncağı bir iş yapmışım hem plaket hem diyot hem de filtreleme konusunda ayrıca Opto kuplorleri direk pice girmememde ki sebep ise bu defa gelen verileri değilleyerek işlemem gerekecekti bu da kafamı karıştırmasın hem de girişler sağlıklı olsun diye düşünmüştüm fakat bu şekilde bağlarken şunu da biliyordum ki NE KADAR ÇOK AYAK O KADAR ÇOK ARIZA !!!

Bu filtreleme konusuna girdikten sonra gerek sizin gerek sizin kadar değerli ustalarımın yazılarını okuyup incelemeye başladım ve gördüm ki bizler gerçekten de kumda oynuyormuşuz biliyoruz dediğimiz tek şey yazılımmış onu da bir devenin üstündeki tüylerin içinde üç beş tane kıl kadar...

Evet o devreyi tasarladığım gün ile şimdiki aklım ve bilgim arasında eminim ki dağlar kadar fark oldu ( siz ve sizin gibi değerli ustalarımızın sayesinde TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN )

Tamam birkaç devre yaptım çalışmadı daha doğrusu çalıştı ama isteğime göre çalışmadı önemli olan Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için önce insanların kalkınıp gelişmesi gerekir önce insanlar bir yere gelebilmeli ki büyüyebilelim cehaletten kurtulalım.
Bu işin en başlıca noktası da sizler gibi değerli ustalarımızın paylaşımlarından ve yolda kalmışlara el uzatmasından geçtiği kanaatindeyim ve söz olsun diye değil tüm yüreğimle sizlerin de elinizden geldiğince el uzatıp yardımcı olduğunuza inanıyorum Bunun için de Ayrıca teşekkür ediyorum.

Sonuç olarak elime fırsat geçtiği ilk anda adam gibi bir devre tasarlayıp adam gibi bir proje yapıp tekrar deneyeceğim Burada adam gibi kelimesini biraz açıp aşağıdaki gibi bir proje uygulamam gerektiğini anlatmak istiyorum.

1 ) Aracın üstündeki yağı kontrol eden selenoidlerin röle ile değil direk uygun bir transistör ile sürülmesi ve bu selenoidlere hızlı diyot ve 100nF kondansatör koyarak zıt emk nın yok edilmesi

2 ) Beslemede kullandığım lm2575 entegresinin girişine 220uF çıkışına ise 100nF ve 10nF eklenmesi
3 ) Devreyi delikli plakete değil de düzgün bir baskılı pcb ye kurulması ve pcb nin ada yöntemi ile çıkarılıp adaların topraklanması ( şaseye çekilmesi )
4 ) Sizin yukarıda araba teyiplerinde kullanılan taşak diye tabir edilen o filtre sisteminin incelenerek mantığını değerlerini hesaplayıp devreye eklenmesi.
5 ) çizeceğim pcb nin yollarının düz köşeler halinde değil de daha yuvarlak kavisler halinde yol verilmesi
6 ) PCB de şaseleri her bir yerde toplamayı iptal edip her kola ayrı ayrı şase götürülmesi.

Gibi değişiklikleri yaparak sağlam bir devre yapacağımı zannediyorum.Fakat olayın çok daha sağlam olmasını sağlayacak bu yukarıda anlattıklarıma ek olarak bir tane de dc dc converter ile devreyi besleyip sadece selenoidleri aracın çıplak 24V dc elektriği ile beslenmesini de sağlayacağım.

Burada benim için önemli olan piyasada parçaları rahatlıkla bulunabilen bir tane dc dc converter şeması olması gerekir bence bu şema olduktan sonra çalışmamak gibi bir lüksü kalmayacaktır.

Ettiğiniz emek ve harcadığınız zaman için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim Allah her birinizden Razı olsun Ve bu dünyada işlemiş olduğunuz günahlarınızı affetsin sevaplara çevirsin ( Biliyorum çingene işi oldu ama Ben dualara inanan inançlı bir insanım... Şimdi kalkıp para teklif etsem biliyorum ki çok büyük ayıp etmiş olacak ve belki de bu bilgileri para ile bulamayacağım gibi karşılığınıda ödeyememek gibi küçümser bir duruma düşeceğim o yüzden elimden dua etmekten başka bşiy gelmiyor ) Saygılarımla...

keçeli

İlyas Abi hayırlı sabahlar. LM 2576-ADJ ile şemadaki devreyi kurdum, 3K ve 1K lık dirençler ile  5 V çıkışı elde ettim,ama aklıma şöyle bir soru takıldı;

- Devrem 1A ' e kadar akım çekebiliyor. Bu yüksek akıma dirençlerim dayanamıyor hali ile.. Ben hem ufak boyutlu hemde 1A akıma dayanabilecek bir direnç arıyorum. Ne tavsiye edebilirsiniz ?? -Dirençlerin ufak olmas çok önemli- 

ete

Madem 5V kullanacaksın neden LM2576-5V luk olanı direk kullanmıyorsun. Direnç gerektirmeden sana 5V hemde 3A akımla verecektir.

Ete

keçeli

-Aslını söylemek gerkirse  -her ne kadar E.E müh. öğrencisi olsamda- malzeme bilgim az  :)

-Bir de yazının başlarında İlyas Abi'nin ;   ''Deneylerim sonucu LM2576-5T entegresi hem daha pahalı hemde çok narin bir entegre.
Hiçbir hataya meyilli değil ve çabuk bozuluyor. Bu nedenle ben LM2576-ADJ olanı kullanıyorum'' demesine binaen  LM2576-ADJ aldım. Çünkü bana uzun ömürlü parça lazım. Eğer sizin dediğiniz de işimi görecek ise onu kullanarım artık :)

keçeli

Bu kadar hızlı cevap almama da ayrıca mutlu oldum. Çok Teşekkür ederim

skara1214

lm2576 da kullandığın dirençlerin akımla alakası yok o referans ucuna gidiyor.Bir sıkıntı varsa onun kaynağı o dirençler değil onu bilesin

tuncay37

lm2576-5 ve lm2575-5 olandan bir çok devremde kullandım. şimdiye kadar hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadım. 2 yada 3 tl gibi birşeydi fiyatı.

keçeli

Çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için, sorun halloldu,kafamdaki sorular cevap buldu  inşaAllah sağolun  :)