dijital lpg göstergesi

Başlatan entegre46, 11 Ocak 2013, 13:54:24

entegre46

konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum aba LCD'li Dijital LPG Göstergesi bu linkte dijital lpg göstergesi yapmışlar güzel bir devreye benziyor  Depo üzerindeki ibreye yerleştirilen hall effect sensor ile ölçüm gerçekleştiriliyor bundan birtane arabama yapmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

F®T

güzel düşünülmüş bir tasarıma benziyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

bozoklu01

Devre ilginç görünsede bağlı olduğu sistemin hata payı çok yüksek %20-25 gibi. Devrede bir çok değişken birbiriyle bağıntılı olduğundan örneğin gaz miktarında yapılacak hatanın sarfiyatı zincirleme olarakta diğer değişkenleri, km başı gaz miktarındaki değişim olarak hesaplıyacağından başta gaz miktarında yapılan yanlış ölçüm ortalama sarfiyat ve buna göre hesaplanan ortalama menzili etkileyecektir.Etkilenmeyen tek değer akü voltajı olacakki zaten bununda lpg ile alakası yok.Zaten ortalama diyorsun diyecek olursanız ortalama bir hesap için bile %20-25 hata payı çok yüksek bence.LPG tanklarındaki şamandıranın çalışma mantığına ve varsa aracınızda bulunan lpg tankının üzerindeki mekanik göstergeye bakarsanız hava sıklağının bile mekanik göstergede değişiklik yaptığını görebilirsiniz.Gösterge mekanik değilde basınç ölçen bir manometre olsaydı kesinlik çok daha artardı bence. Konuyu çok araştırdım 75-150TL arası fiyatlara satılıyor piyasada birde patentten falan söz ediliyor.Bence para verip aldığınıza değmez hobi amaçlı bi bakayım diyorsanız hall efect sensörle çalışıyor algoritmayı oluşturup kendiniz yapın en azından maliyeti 25-30TL'ye düşürmüş olursunuz.