birden fazla Tx bir ad. Rx ???

Başlatan sencer76, 09 Eylül 2011, 22:36:07

sencer76

Selamlar.Daha önceki çalışmalarımda hep 1ad Master pic ve 20/30 adet slave pic olurdu.Master tx çıkışını slave piclerin rx lerine giriyordum.Şimdi yapmak istediğim çalışmada tam tersi durum var.Birden fazla bilgi gönderen pic ve sadece bir rx pic olacak.Tx piclerin aynı anda data yollamaları durumunda dataların bozulacağını ve rx tarafından sağlıklı okunamayacağını düşünüyorum.Bu gibi durumlar için entegrelerin bağlantıları veya araya hub gibi bağlanan bir devre yada yazılım ile halledilebilecek çözümler nelerdir.Tecrübesi olan arkadaşların değerli fikirlerini bekliyorum.Teşekkürler...

ete

Bu sistemde de değişen bir şey yok aslında. Sistemin bir protokole ihtiyacı var. Yalnızca gönderme kargaşasını önlemek için.
Burada RX olan kart Master görevi görmeli ve diğerleride Slave olarak çalışmalıdır. Master kime yolla derse o elindeki bilgiyi yollamalı böylece aynı anda bilgi yollama ihtimali aşılmış olmalıdır. Aksi halde bu işin içinden çıkılmaz.

Ete

sencer76

Teşekkürler hocam fakat Tx kartların Rx pinleri sensörler tarafından sürekli meşgul.Master Rx kart ile Slave Tx kartları nasıl haberleştireceğim? İki tane usart olsa ne güzel olurdu.Böyle durumlarda ne yapabilirim.

ete

Sencer,
Böyle sanal olarak konuşmak çözüme ulaşmak açısınıdan çok zor. Zira ben sana neden TX kartların RX pinleri sensörler tarafından meşgul diye soracağım. Sende muhtemelen bu kartlar yalnızca TX yapabilir ve RX lerine sensör bağlı diyeceksin vs.
İşin kolyaı RX bacaklarını boşaltmak olurdu. Tabiiki diğer bir çözümde iki adet USART portu olan bir pic bulamk elbette ama varmıdır gerçekten bende bilemiyorum.

Ete

sencer76

Hocam saygılar sevgiler selamlar.Bahsettiğiniz gibi tx rx trafiğini yönetecek protokoller hazırlamaya çalıştım fakat fiziksel olarak bir sorunum var.İki tane için sorun yok ama ikiden fazla tx pini paralelleneceği zaman hiçbir tx çıkış yapmıyor.Çalışan ilk iki tanede susuyor.Sürekli high konumda bekleme yapan tx pinleri data yollamak isteyen tx pininin start biti için aşağı çekmesine bile engel oluyor. 2 den fazla tx yapan bir sistem için illaki röleler ile ayırmamı yapmam lazım.Yada 4066 gibi analog bir swich düşünülebilirmi? Denememi önereceğiniz bir yöntem varmı? İşin tamamı 8 adet rastgele aralıklarla tx yapan bir sistemi bir tek rx ile dinleyip değerlendirmek.Teşekkür ederim...

ete

Max485 kullanırsan sorun çıkmaz. Hem alıcı hem verici tarafından kullanman gerekiyor.

Ete