C

pic 16f877a yı 16f876A olarak tanıyor

Başlatan canbayramgulcan, 15 Ocak 2013, 19:03:27

canbayramgulcan

pic 16f877a yı 16f876A olarak tanıyor pic e program atsam sıkıntı olur mu şimdi içindeki programa akırı şeyler yapıyor 10 port u giriş olarak ayarladım herhangi 1 i 1 olunca çıkış ver dedim 1 olmadığı halde çıkış verdi programlama hatasından mıdır ?

ete

Alıntı Yappic 16f877a yı 16f876A olarak tanıyor pic e program atsam sıkıntı olur mu şimdi içindeki programa akırı şeyler yapıyor 10 port u giriş olarak ayarladım herhangi 1 i 1 olunca çıkış ver dedim 1 olmadığı halde çıkış verdi programlama hatasından mıdır ?
Aslında bu mesaja soru ile karşılık vermem gerekirdi. Kim öyle tanıyor, muhtemelen programlayıcın öyle tanıyor. Peki hangi programlayıcıyı kullanıyorsun? vs diye sormam gerekirdi aslında onları senin vermen gerekiyorki bizde ona göre düşünüp bir ilişkisi varmıdır belirlemeli idik. Madem vermedin o halde cevabım şöyle olacak,
Programlanacak Pic kendisi olarak tanınmalıdır. Aksi halde program yanlış olur. Zira 16f876 da D ve E portu yoktur. AMa 877 de vardır. Peki bunları kapatıp programı atarsa ne olur. Hiç bir şey çalışmaz. O halde ne yapmak lazım mutlaka programlayıcına doğru işlemciyi buldurman gerekiyor. Bulmuyorsa o programlayıcıyı atıp yenisini alman lazım. Yada daha önce arayüz programını bir yenilemen sorunu çözebilir.

Mesajlarınızı yarım yamalak yazmayınız. Karşınızda size cevap verecek kişilere ip ucu vermeniz gerekir ki onlarda sorunlarınıza çare bulabilsinler. Eksik mesajla kimse bir yere varamaz.!!!!!!!

Ete

canbayramgulcan

Çok üzgünüm
1. brenner 8 programlayıcı
2.US-burn ile programlıyorum
3.16f877A yı önce tanıyordu fakat şimdi muhtemelen pic te arıza oldu
4. programlayıcıyı hocamız yaptırdı ve piyasadakilerden iyi demişti ama bilmiyorum tam (50 tl liklerden iyi demişti bize 35 tl ye maal oldu)
5. hocalarda da aynısından var ve bir sıkıntı çıkmamıştı proglamlayıcıda
muhtemelen picde arıza oldu değiştirip sonuçları yazarım D portunu u aktif edemiyorum muhtemelen programı atmamasından ama pic i alıp tekrar deniyecem eğer olmazsa yeni programlayıcı alırım
başınızı ağrıttığım için özür dilerim ETE hocam

İlyas KAYA

Sayın canbayramgulcan;

Brenner bu tip hataları çok yapıyor malesef.
16F876 yı sık kullanırım. Arada bir 16F876 yı 16F84 olarak da görebiliyor.

Mesela 16F628 'in dahili osilatörünü aktif ettiyseniz işiniz zor.
Çünkü PIC'i tekrar programlayamıyorsunuz.

Nedenini zorda olsa buldum.
Dahili osc tanımlandıktan sonra PIC'i programlayıcıya taktığınızda PIC çalışmaya başlıyor.
Bu da onu programlamayı engelliyor.
Eğer başka bir programlayıcıda PIC 'i silerseniz bir sıkıntı çıkmıyor.

Sırf bu nedenden ötürü D128 programlayıcı kullanıyorum.

PIC bozulmuş da olabilir ama neden durduk yere bozulsun ?
Çıkışlarında herhangi bir portu kısa devre ettiyseniz ve o port arıza yaptı ise de yanlış tanıyor olabilir.

Yinede şunları kontrol ediniz.

US-BURN 'da :

-IC socket Kısmından 28/40 PIN seçili olmalı
-PIC family olarak da 16Fxxx seçili olmalı.
-Kalibasyon yapıldımı ?

Kolay gelsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

canbayramgulcan

ayarlar dan eminim portlar kısa devre etmiş olabilir ve pic e 5.4-5.6 volt civarı volt gitti bir ara motor sürücü entegresi kullanıyordum ona giden bacakta bir kısa devre olmuştu ondan olabilir mi ayarlar dan nasıl emin olduğumu söylemem gerekirse aynı pic i önceden tanıyordu 16f877a yı ayrıca bende 16f628a yı çok kullandım yani hocamız bütün devreleri onla yaptırdı dahili kristal kullandık fakat tekrar tekrar program atabildik ve hala atıyoruz Rf-sms devresini yeni bitirdim dahili kristal kullandık ve hala sorunsuz program atabiliyorum şimdiye kadar 16f628a nın bir yamuğunu görmedin
NOT:16f628 demişsin abi fazla farkı varmı bilmiyorum 16f628a dan

İlyas KAYA

628 ile 628A arasında bariz farklar yok.

Belki Firmware farkı olabilir. Tabi ben hazır brenner kullandığım için firmware atamıyordum kilitliydi.
Kendim yapmak için pekde vakit bulamadım. Programlayıcım bozulunca acilen ilk dükkandan brenner
almıştım. 70 TL mi ne para vermiştim.
Yine böyle sorunlar yaşayınca acilen sorunsuz bir programlayıcı aradım.

PIC 'e 5.4 volt girmesi olması sorun değilde port o esnada +çıkış verirken siz - verdiyseniz kısa devreden bozulmuş olabilir.
PIC ler giriş gerilimlerinde 5.5 voltu gördüğünde zaten resetler.

Arızalı olduğundan şüphe ettiğiniz bacağı takip edin. Büyük ihtimal programlama bacaklarına denk geliyordur.

Eğer programlama bacaklarına denk geliyorsa ve kısa devre olduysa artık o PIC malesef kullanılamaz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pwm.c

uzun zamandır brenner kullanıyorum. çok sorun yaşadığım oldu ama hepsinin üstesinden geldim. eğer hata iletisi alıyorsanız şunlara dikkat edin:
1- bu programlayıcının canı ciğeri kalibrasyon olayıdır. kalibrasyonu nekadar doğru yaparsanız okadar sorunsuz kullanırsınız. bunun nasıl yapılacağı kullanım kılavuzunda gösterilmiş, yada bu sayfaya bakınız.
2- driveri windows işletim sisteminize doru tanıtmanız gerekiyor. eğer usb portunuzda çakışma varsa programlayıcınız doğru çalışmaz. başka usb portlarında denemeyi ihmal etmeyin.
3- firmware sürümünü ve usburn programını mutlaka güncel tutunuz. brenner'in kendi sitesinden indirip yükleyebilirsiniz.
bu arada, şuanki usburn 1.13a2 versiyonunda düşük yoltaj hatası alıyorsanız usburn 1.11a5 versiyonunu kullanın.
4- programlayıcınızın versiyonu eski ise ve win7 kullanıyorsanız ozaman usburn programını xp uyumluluk modunda çalıştırın. ayrıca eski programlayıcı için yeni versiyon usburn olmuyor. yeni versiyon için firmwareninde güncel olması gerekiyor.
5- eğer programlayıcınız başka bir entegre gösteriyorsa ya temassızlık olmuştur yada driver sorunu yaşıyorsunuzdur. temassızlık varsa ICSP ile yüklemeyi deneyiniz. driver hatası olmuşsa donanım yöneticisinden silip tekrar tanıtınız gerekirse başka bir usb potuna bağlayın. ayrıca kalibrasyonun ve bozuk malzemeninde etkisi var elbette.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. prograglama sırasında yapılması gereken basit ayarlardan bahsetmedim bunları zaten biliyorsunuz. yinede dikkat etmenizde fayda var.
bu arada, pic programlayıcılardan en çok Pickit2 yi öneriyorlar. kendim denemedim ama deneyenlerin görüşünüde alamnızda fayda var.
eğer ki profesyonel çalışıyorsanız bunlarla uğraşmayın derim. universal soketli programlayıcılardan kullanın. fiyatları epey pahalı ama çoğu zaman gerekli oluyor. pic, atmel ve diğerleri için ayrı ayrı programlayıcı almaktan daha iyi.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

canbayramgulcan

Sorun pic16f877A dan kaynaklanıyormuş d portunu çıkış olarak ayarlayıp aktif yapmıştım fakat ufakcık bir lehim pic in bacağını eksiye götürmüş ve d portunu yakmış muhtemelen ondan bozuldu pic
Başınızı ağrıttığım için özür dilerim. Birileride aynı sorunla karşılaşırsa buradan yardım alırlar belki :D