U

LDR ile Triak kullanımı

Başlatan umitco, 10 Eylül 2011, 01:28:07

umitco

Herkeze selam. Ldr kullanarak akşam karanlığında apartman dış kapı lambasını yakacak bir devre tasarladım ama bir problem yaşıyorum. Işık varken veya hiç yokken yani karanlık olduğunda problem yok fakat ışığın kısık olduğu bir noktada lamba devamlı olarak yanıp sönmeye başlıyor. İyice kısıldığında veya aydınlandığında normale dönüyor. Bu problem yüzünden daha önce role ile yaptığım devredeki roleyi iptal edip triak kullandm ama sorun hala aynı.Devre aşağıdaki linktedir.

Not : Devre şöyle çalışıyor. Apartmana doğru birisi yöneldiğinde PIR dedektörü algılama yaparak 220V çıkış verir. Ldr devresi eğer gün ağarmışsa PIR ın gönderdiği bu çıkışı triak kullanarak bobini 220V ile çalışan roleye yönlendirir(bobinin çekili olmadığı durumda lamba yanmaktadır) Eğer apartman iç lambaları yanıyor ise bu hattan gelen besleme roleyi çalıştırarak dış lambanın yanmasını önler (aksi halde apartmandan çıkanlar içinde dış lamba yanacaktır).

inventor

a.selam.
Ares çiziminden anladığım kadarıyla ortamdaki her türlü ışık değişimi anlık olarak LDR üzerinden transistörü etkiliyor. Bu uygulama doğru değildir. Transistörün beyz ucuna kondansatör bağlayarak bir gecikme yapnız gerekiyor. Aksi halde ortamdaki ışığın hızlı iniş çıkışlarında LDR uyumsuzluk gösterip devrenin tetiklenmesine neden olacaktır. Eğer bu çizimi isiste hazırlayıp besleme vb. toplu hale getirirseniz sistemi çalışır hale getirebiliriz.

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

umitco

Dediğiinizi yaptım fakat bu hızlı yanıp sönen lambanın biraz hızını yavaşlattı (kondansatör değeriyle orantılı olarak)ama sorun yine aynı. Gün ışığı çok yavaş olarak ağardığı için pot ile set ettiğimiz değere gelince bir süreliğine o noktada kararızlık oluşuyor saınırım.

LDR ve pot bağlantılarını değiştirdim,zener ve 2 adet transistörü çıkarttım,bu haliyle yanıp sönmeler epey azaldı fakat ışığa hassasiyeti çok az.Işık ayarını 10K potun ancak çeyrek turuyla yapabiliyorum. Diğer problemde karanlıkda yanması gerekirken tersini yapıyor.

Ekte isis ve değişikliklerden sonraki ares çizimi mevcut,proje henüz bitmediği için çizimler gelişigüzel ve özentisiz olmuştur)

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

umitco

pwm.c
Verdiğin linklerde ingilizcem olmadığı için yalnızca türkce olanı inceledim. Schmitt Trigger yöntemiyle bir devre kurdum , senin verdiğin devredeki transistörler yoktu MEB nin bir dökümanına ulaştım ve bu dökümandaki Schmitt Trigger  devresini kurdum

http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/endustriyel_otomasyon/moduller/Osilatorler.pdf

Masa üstünde ışığı yavaş yavaş kısarak denemeler yaptım,ışık set değerine yaklaştığında birkaç tane yanıp sönme yapmasına karşın sonuç fena değildi fakat kartı dışarıya çıkartarak denemelerimi gün ışığında ve havanın kararmasıyla  yapmaya başladığımda (bu yüzden cevabım gecikti) bu yanma ve sönmeler önceleri kısa kısa başlıyor sonradan artan sürelerle toplamda 10 dak boyunca oluşuyordu.

İnternette ulaştığım UA741 ile yapılmış bir devreyi denedim. Bu entegrenin karşılaştırıcı özelliği sayesinde LDR nin değişken voltajını bir referans voltajla karşılaştırarak eğer küçükse pozitif ,büyükse negatif kaynak gerilimine eşitliyor .Fakat aynı Schmitt Trigger devresinde olduğu gibi bundada aynı sorunu yaptı.

Sonuç olarak bende bir işlemci kullanmaya karar verdim.Yukarıda bahsettiğim devrelerde günün istediğim aydınlığına göre ince ayar yapamıyordum,işlemciyle istediğim aydınlığa göre ayarlayabiliyorum. 10 dakikalık yanıp sönmeler bundada yaptı ama bende ilk set siyalinden sonra 10 dakika boyunca gelip giden diğer sinyalleri algılamaması için bekleme yaptırarak çözmeyi düşünüyorum,bittiğinde de paylaşmayı..

Her ikinizede ilginiz için teşekkür ederim.