Y

14 kanal led tabela sürücü devresi

Başlatan yasin güler, 17 Ocak 2013, 19:08:03

yasin güler

Devrenin 14 çıkışı vardır 12 v ile çalışmaktadır(led bağlansına göre voltaj değişebilir).Tabelanın büyüklüğüne göre çıkış transistörü kullanabilirsiniz büyük tabelalara ırfz44 kullananın. en önemli özelligi transistörlerin arkaya doğru eğilip çok az yer kaplamasıdır ince kasalı tabelalar için çok uygundur yeni bir projeyle görüşmek üzere...
Animasyonların bir bölümü alıntıdır.
Devrede ters beslemeden koruyucu diyot bulunmaktadır.
Devrenin pcb hex bas lyt si mevcuttur.
Yasin güler iyi çalışmalar diler...
led tabela kuaför - Dailymotion video

skara1214

hocam  öncelikle elinize sağlık  bir soru sormak istiyorum;irfz44n ye direk picten 5 volt çıkış uygulayınca düzgün çalışıyormu?datasheetinde verilen değerler hep vgs=10 diye veriliyor

F®T

çalışsa bile fazla akım çekilemez.neticede tam iletime geçemeyeceği için aşırı ısınma sorunu olacağını düşünüyorum.zaten 1k çok fazla bir direnç .gate direnci 10--22 ohm arası daha uygun buda ırfz44 için sorun teşkil eder.tabi sadece aç kapa olarak düşük hızlı anahtarlamalarda sorun yaşanmayabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

yasin güler

Çok yakında 15 kanallı kelmens yapılı devreyi foruma yükleyeceğim ete hocamda yardımcı olursa pwm de olucak

fatih_27

mosfetler çalışır fakat düşük voltajda aşırı ısınır buda çabuk bozulmalarına sebebiyet veriyor.

yasin güler

Arkadaşlar yeni tasarım foruma yükledim bu devreye göre daha çok özelliği mevcuttur.

cevat

Yasin bey,
Devrenin daha sağlıklı çalışabilmesi için, 7805 in girişine 100 nf  ve 16F628 'in en yakınına 100 nf ilave edilmeli...

Paylaşımınız için teşekkür ederim, devrelerinizi takip ediyorum.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

yasin güler

Evet haklısınız ama ben şöyle düşündüm.Led tabelalarda smps adaptör kullanılmakta ve dc gerilimi oldukca temizdir devre girişine kondansatör koymayı düşünmedim.

F®T

dc temiz olsada yolda kirlenir.onun için kondansatörler bu kirliliği alsın diye çalışacak noktaya giriş yaptığı yerlere hat endüktansını ve olabilecek parazitleri filtrelemek yok  etmek için 100nf konur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

yasin güler

Yorumunuza saygı duyuyorum.Regülatör çıkışında kondansatör var girişde ise adaptörün çıkışındaki kondansatörlerin beslemeyi temizleyeceğini düşünüyorum