seriportun çalışıp çalışmadığını cihaz bağlamadan nasıl anlarım

Başlatan veli dayı, 19 Şubat 2013, 11:27:58

veli dayı

arkadaşlar c# la yazılmış bir arayüz programı buldum internetten indirdim.adam bunu seriporttan(rs232)bilgi okumak için yazmış ben de bu projeye veri gönderim fonksiyonu ekledim.(butona basınca veri gönderecek şekilde).sonrada bunun arkasına bir cihaz yapar gerisini pic devrelerle hallederim diye düşünmüştüm fakat.
öncelikle arayüz programının çalışıp çalışmadığından emin olmak için seri portun 3 numarasıyla 5 numarası arasına voltmetre bağlayıp veri gönderdim fakat voltmetrede herhangi bir sapma olmadı.acaba uyguladığım yöntem mantıklımıdır. yani veri gönderimi yapıp yapmadığımızı seri porta bağladığımız bir voltmetreyle test edebilirmiyiz.

Mucit23

bilgisayarın seri portunda RX ile TX uclarını birleştir. Butona basınca gönderdiğin veri tekrar bilgisayara geri geliyorsa çalışıyor demektir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

veli dayı

veri okuyan ve gönderen programları aynı anda mı açacağım nasıl olacak pek anlamadım.biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz

inventor

RX-TX arasına voltmetre bağlarsanız değer görmeniz zor olur. TX ile gnd arasına bağlarsanız veri transferi sırasında bazı değerler görürsünüz. ( Ölçü aleti ACV konumunda olacak )

Diğer yolda Mucitin söylediği yol. RX ile TX kısadevre edilir. TX ten veri gönderilir ve bu verinin aynı anda RX ten geri okunduğu gözlenir. Bunu olabilmesi için cihazda RX ve TX taramaların açık olması gerekir
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

Mucit23

Alıntı yapılan: veli dayı - 19 Şubat 2013, 11:47:22
veri okuyan ve gönderen programları aynı anda mı açacağım nasıl olacak pek anlamadım.biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz

Hayır,

Sen kendi programını sadece veri göndermek için kullan. Sonra bilgisayarda başka bir terminal programı aç aynı porta bağla. (iki programda aynı anda açık olsun)Senin programdan gönderdiğin data terminal programının gelen data bölümünde görülüyorsa program çalışıyor demektir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

halilgaliç

Seriportın TX ucuna led bağla pc programından datayı yolladığında led hızlı bir şekilde yanıp sönecektir.

veli dayı

arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim sizin dediklerinizi deneyeyince gördümki bizim program çalışmıyor demekki.en azından test etmiş oldum.peki elinde arayüz programı olan varmıdır.hani örnek olarak incelesemde c# da kendim bir şeyler yapmaya çalışsam

veli dayı

bendeki c# projesi ekte.elinizde herhengi bir arayüz programı yoksa acaba benim gönderdiğim programda ne gibi bir sıkıntı olabilir   sizce

umitco

Bir programla veri gönderirken TX ve RX leri kısadevre yaparak gönderdiğiniz veriyi başka bir programla nasıl alacaksınız ? Çünki gönderen programın açtığı portu diğer program kullanamaz. PC nin RX pinini PC deki başka bir portun TX pinene kısadevre yaparsanız olabilir. Yada aynı anda veri gönderen ve alabilen bir program olabilir. Linkteki program bunu yapabiliyor.

http://www.4shared.com/rar/Erb2lLNG/CTLRS232.html