mini pcb cnc

Başlatan kotan04, 25 Şubat 2013, 23:43:44

toprak

Cnc de kartı delerken hangi noktadan başlanacağını coppercamda en pratik şekilde nasıl ayarlayabilirim.
   Kartı milin altına koyuyorum ama başlangıç noktasını bilemezsem kartın yanlış tarafından delecek.
  Bu konuda bilginiz var mı
  Saygılar.

Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

coppercam veya diğer tüm cam programlarında referans noktası vardır. Origin diye geçer.Ares de de origin noktası vardır.
coppercam 'da origin noktasını ayarlamalısınız.

Genelde bir delik seçerek bu işlemi yaparım.

Coppercam'da File ile machine menüsü arasında ve hemen altında kalan , kalsör şeklinin yanındaki resme yaklaşınca altta yuvarlak içinde artı çıkar. Bu artıyı nereye konumlandırırsanız bu nokta sizin cnc nizin sıfır noktasıdır.

Yani x ve y nin 0 (sıfır) noktası. Z yi siz manuel olarak pcb nin en üst seviyesine getirip mach3 de sıfırlayacaksınız.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

toprak

Tamam bunu da yaptim
Bir padi orijin alarak ayar yapabiliyorum.

Karti delmeden önce z eksenine bağlı delme ucunu karta değdiriyorum. Sonra tüm eksenleri sıfırlıyorum.
O şekilde delme yapılıyor.

Fakat ben delme derinliğini arttırmak istiyorum. Bunu nasıl yapacağım.

Saygılar
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

coppercam 'da takım ayarlarının olduğu bölümde kesme, delme ve kazıma derinlik ayarı var. oradan yapacaksınız.

toprak

Evet oldu.
Selected tools'dan direk drilling depth'i 3mm ayarladım. 
Final output'da seçeneksiz çıkış aldım. İstediğim gibi 3mm derinlik oldu.

Sanırım istediğin kadar kimlik oluşturabiliyorsun.
Parameters'dan tool lıbrary'e girerek kendine ait ayarlar yapabiliyorsun istediğin sayıda.
Ya da Yine Parameters'dan selected tools'u seçerek oradan da kendine ait 8 tane kimlik oluşturabiliyorsun.

Şimdilik fazla kurcalayamadım. Biraz daha kurcalayıp öğreneceğim.

Saygılar.

toprak

Birşey daha sormak istiyorum.

Coppercamdan drill için çıktı alabiliyorum. İso uzantılı . Ve bunu mach3 e okutabiliyorum.
   Coppercamda devre şemasını oluşturuyorum aresden aldığım gerber dosyasıyla.
   Fakat kazıma için coppercamdan bir türlü çıktı alamadım.
   Pcb kazıma için coppercamda ne yapmalıyım.
   Nasıl çıktı alabilirim.

Saygılar.

İlyas KAYA

Öncelikle bıçak temin etmen gerekir. ebay da var ancak ben getirtmedim. Birçok bıçak denedim ancak verimli sonuçlar alamadım.

PCB engraving tool  diye geçer ve ağzı bıçak ağzına benzer.

Bıçağı temin ettikten sonra "gerber dosyası"nı coppercam'da aç.

Parametre ayarlarından KAZIMA (engraving) takımını kullanacağın takıma göre ayarla. Ağız açısı , çapı vs.

Bu işlemi önce yapmalısın !

Daha sonra "Machine" > "Calculate Contours" seçip tarama yapmasını bekleyeceksin.
Bu tarama senin bıçağının kesim ağzına göre olacaktır.

Eğer taramada eksikler varsa "add selected Contour" seçip kendin yollar ekleyebilirsin. Yada aynı alanda "delete" ile silebilirsin. Doğru olan çizimler "yeşil", yanlış olanlar "kırmızı" renkli olur.

Tüm işlemlerin sonucunu "Mercek" simgesinin yanındaki sarı plaket şekline tıklarsan görebilirsin.

toprak

Tamamdır. Şu anda tarama yapıyor.
   Fakat bazı çizimler için dediğiniz gibi merceğin yanındakini işaretleyince bazı yerler kırmızı bazı yerler yeşil sınırlı oluyor
   Bunu nasıl düzeltmek gerekiyor.

Ayrıca kazıma için coppercamda parameters lerden output data formatta hangi formatı seçmek gerekir.
   Mach3 kullanıyorum.

Saygılar

toprak

Yanlış çıkan yerleri düzeltebildim.
   Sonucu bari buraya yazayım.
   Coppercamda  Machine'den  "Add Selected Contour Segments "    seçeneğini seçtim.
   Sonra yanlış çıkan çizgilerin üzerine gittim. Kırmızı bir nokta oluşuyor.
   O anda mouse'yi sol tıklıyoruz.
   Daha sonra sağ tıklıyoruz.
   Birkaç saniye bekliyoruz.
   Yanlış yerler düzelmiş oluyor.
   Sonucu merceğin yanındaki final rendering işaretine basarak görebiliriz.

Saygılar.

murat

Merhaba,

Diptrace'de çizdiğim pcb'yi CopperCam'e aktarmaya çalışıyorum bununla ilgili örnek de var ancak başarılı olamadım.
Konuyu da çözüm ararken buldum.
Netteki örnek video ve anlatıma göre, üst layer, drill ve plaket kesim dosyalarını alıyorum.
CopperCam'de üst layer'ı yüklüyorum.
Bunun üzerine delikleri yüklediğimde delikler kaymış olarak çıkıyor. Aynı şekilde plaket de alakasız bir yerde çıkıyor. Bunu bir türlü düzeltemedim.

Bu konuda dikkat etmem gereken, gözden kaçırdığım nedir? fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
(ölçüler, diptrace ve coppercam da mm seçili)

Edit: Deliklerin yerini düzeltebildim. (File menüsünden, 90' ve flip ayarlarıyla)
ancak bu sefer de 0.6mm olması gereken delikler büyük çıkıyor ve board cutout hala yanlış yerde :(

İlyas KAYA

murat bey; Öncelikle hoşgeldiniz. Drill dosyasını almayın. Sadece layer'ı alın. Coppercam zaten tüm delikleri kendisi tanıyacaktır.
Tanıma yaptıktan sonra delikler görünmez ise ; "Edit" > "Modify Pads" seçin.

Buradan "Drill" kısmına matkap ucu ölçüsünü girin ve aşağıdaki "drill" butonuna tıklayın.

İster aynı ölçüyü tüm deliklere uygulayabilir isterseniz ileri tuşuna basarak sıra ile tüm delikleri tanımlayabilirsiniz.
Eğer SMD parçaları da delik olarak görür ise "drill" kısmına "0" sıfır yazın.

murat

Hoşbulduk :) hızlı cevap için teşekkürler.
Örneklerde hep drill dosyasını da almış, o nedenle uğraşıyordum.
Normalde delikler gelmiyor ama dediğiniz şekilde yapınca oldu.

Board cutout için bir çözümünüz var mı?

İlyas KAYA

O konuda malesef hiçbir fikrim yok. Çünkü ben proteus kullanıyorum ve board edge ile çıktı alıyorum.
Diptrace'de board edge 'i originden başlatıp tekrar deneyin .

Ekleme: Bir önceki mesajınızda 90 derece flip yaptığınızı yazmışsınız. Yapmadan deneyin.Nasılsa coppercam'da komple ters çıktı alabiliyorsunuz.

murat

Diptrace'den N/C Drill dosyasını, CopperCam'e çağırınca, delikler farklı yerde çıkıyordu.
Drill layer'i seçip flip ve 90' çevirdiğimde, delikler oturuyordu.
Tavsiyeniz üzerine, drill dosyası almaktan vazgeçip, "modify pads" menüsünden hallediyorum.

Plaketi de çevirmeyi denedim ama olmadı.
Diptrace'de orijin ayarlarına özellikle baktım, gözden kaçırdığım birşey var ama nedir bulamadım.

toprak

Aresden coppercama top copper çıktısını alıyorum.
    Şu anda kazıma denemeleri yapıyorum.
    Fakat kazıma yaparken engraving toll ayarlarında dehth yani derinliği 0,1mm seçtiğim halde
    neredeyse 1mm kazıma yapıyor ve bakır yollar da çok daralıyor.
    Yapmam gereken başka bir ayar da mı var.
    Mesela Engraving tool da depth in altındaki margin ne demek. Ne gibi bir özellik sağlıyor.
    Ayrıca biz pcb de boş alanları  aresde zone da bakır bırakırsak o şekilde kazıma yapabilirmiyiz.