mini pcb cnc

Başlatan kotan04, 25 Şubat 2013, 23:43:44

murat

Alıntı yapılan: toprak - 06 Ocak 2014, 15:14:47
    Aresden coppercama top copper çıktısını alıyorum.
    Şu anda kazıma denemeleri yapıyorum.
    Fakat kazıma yaparken engraving toll ayarlarında dehth yani derinliği 0,1mm seçtiğim halde
    neredeyse 1mm kazıma yapıyor ve bakır yollar da çok daralıyor.
    Yapmam gereken başka bir ayar da mı var.
    Mesela Engraving tool da depth in altındaki margin ne demek. Ne gibi bir özellik sağlıyor.
    Ayrıca biz pcb de boş alanları  aresde zone da bakır bırakırsak o şekilde kazıma yapabilirmiyiz.

Ben ucu karta değdiği noktada sıfırlıyorum.
Engraving tool'da derinliği 0.25mm veriyorum. Bu durumda margin değeri 0 ve verdiğim derinlikte kazıyor.
margin değeri, kazıma değerine ekleniyor, Z eksenini sıfırlamak için. (böyle olduğunu düşünüyorum)

CopperCam'den mach3'e atıp kazıma yaptığımda dönüşleri yuvarlatıyor, örneğin 2 pad arasındaki yol,
90° - 45° - 90° ise yoldaki dönüşleri yuvarlatıyor. CopperCam ayarlarında bir şey göremedim bununla ilgili.
CamBam ile denediğimde bu sorun yok.
sizde yollar nasıl çıkıyor?

toprak

0,25mm çok değil mi?
   Ben 0,1 mm seçtiğim halde derin oluyor.
   Margin (sözlükte kenar boşluğu ) değerini de 0 alıyorum.
   Margin i halen anlamış değilim.

Ben de cnc nın kazıma ucunu ilk başta kart yüzeyine değik bir şekilde başlatıyorum.
   Tüm eksenleri sıfırlıyorum.
    mach3 kullanıyorum.
   mach3 de gösterilen değerlerde sorun yok.
   Aynen verdiğim ölçüde kazıyor 0.1mm
   Ama kartta yollar 60 th yani 1,5 mm olduğu halde yarım milim çıkıyor.
   Ve de derin kazılıyor.
   yolların dönüşlerinde sorun yok.

Bu arada cam bam programı nasıldır. ares ile uyumlu mu. internette bulabilirmiyiz.

Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

0,1 mm derinlik verdiğiniz halde 1 mm civarı kazıma yapıyorsa bunun bir çok nedeni olabilir.

1- Tablanız rijit değildir.
2- Z ekseninde boşluk vardır.
3- Z ekseni kalibrasyonu yanlıştır.
4- Kazıma bıçağı kör ise dalma yapıyordur.
5- Step motorlar adım kaçırıyordur.
6- Z ekseni hızı olması gerekenden fazladır. (Step motorlar ve kontrol devrenizin hızına göre dalma,yaklaşma hızı)

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

murat

Sitesinden indirebilirsiniz, 40 kez çalıştırma sınırı var. Denemek için yeterli.
CopperCam daha basit, hangisi daha iyidir bilemiyorum.
http://www.cambam.info/

murat

0.1mm az bence.
Son denememde, derinliği 0.35mm verdim. Sonuç aşağıdaki gibi.

Bir de bu konuda bilgi sahibi arkadaşlardan, fikir ve yorumlarını rica ediyorum.

Daha önce transfer kağıdı kullanıyordum, kazıma daha cazip geldi, internette gördüğüm videolarda da
sonuçlar gayet başarılı görünüyordu (MF70 için)
Benim atladığım birşey var ve ne olduğunu bulamadım. (mach3 ayarları, kazıma ayarları, uç vs)

Proxxon MF-70

DipTrace+CamBam+Mach3

Spindle: 9000d/d

kazıma ucu 15° 0.1mm

Motor hız ayarları (3 eksen de aynı)

CamBam

İlyas KAYA

murat bey ; Mekanik aksamınızda boşluk mu var ?
Eğer boşluk yok ise ACCEL (rampa) ayarını tam sola çekin.

600 mm per /min çok hızlı değil mi ? 250 civarına çekip deneme yapın.

Eğer mahc3 kontrol devrenize hızlı geliyorsa KCAM kullanmayı deneyin. Ben KCAM kullanıyorum çünkü devremin hızı 25KHZ den düşük.

KCAM mach3 'e göre daha basit ama mach3 gibi kompleks ve hızlı değil. Fakat çok güzel çalışıyor.

murat

CNC konusunda çok bilgi sahibi değilim. Okuyarak, deneyerek öğrenmeye çalışıyorum.
TB6560'lı sürücü kartı kullanıyorum.

Hız konusunu da tam olarak anlamış değilim.
Mach3'de hız ayarı 600mm/min yaptığımda, bu, klavyedeki yön tuşlarıyla yaptığım hareketin hızı mı?
G-Kodu içinde işe göre hız değişiyor, bu değerler de mm/min cinsinden hız değeri mi? o zaman benim 600 veya 250 yapmam
neyi değiştiriyor?

Eksenlerde boşluk olup olmadığını anlamanın yolu nedir? 

Dediğiniz gibi hızı ve hızlanmayı düşürüp tekrar deneyeceğim.

yardımlarınız için teşekkürler.

İlyas KAYA

Murat bey;
Ben de bu işin profesörü değilim tamamen kendi çabalarımla deneme yanılma ile çözdüğüm şeyler.

Hız dediğimiz pc portuna gönderilen palslerin frekansıdır. Tıpkı PWM gibi düşünün. Her kare dalgada bir adım atacak olan step motor sürücüsü kartına mach3 minimum 25KHZ frekans da kare dalga gönderiyor.

Eğer sürücü ve motor hızınız buna yetişemez ise hali ile adım kaçırır.

Mach3 'de 600 mm/per olan ayar dediğiniz gibi manuel jog da çalışsa da G-code içindeki F değeri bu ayara orantılı çalışır. 600 per/s bir motorunuz var ise ve F değeriniz 100 ise gerçek devri yakalamak için mach3 orantı kurar.

Aynı step per 'de olduğu gibi.

3200 step per değerini siz mi verdiniz ? Bence bu kadar keskin bir "Step per" değeri tuhaf geldi.
Makineyi yukarıdaki mesajlarımda belirttiğim gibi "STEP PER" kalibrasyonu yapın.

Boşluk testi 2 şekilde yapılır.

-Elle ve gözle ; Mekanizmayı el ile ileri geri hareket ettirdiğinizde hiçbir şekilde ileri veya geri hareket etmemelidir. Eğer hareket ediyor ise boşluk vardır. Mutlaka çözüm bulunmalıdır.
micron seviyedeki bir boşluk dahi çalışmaya yansıyacaktır.

- Jog ile ; Manuel hareket kısmında 1mm de bir durak ile önce ileri sonra geri hareket ettirilir. Yalnız "Single step" modunda. Eğer mekanizma bir yöne gittikten sonra geri gelirken hiç gelmiyor yahut ileri hareketine göre daha az geri geliyorsa yine boşluk vardır.

Eğer boşluğu giderecek yeterli teknik ekipmanınız yok ise mach3'de boşluk alma var. Her ne kadar tavsiye edilmese de.

Bunun için MACH3 'de ; CONFIG > BACKSLASH ayarına girilir.

Burada her eksen için boşluğun ölçüsü girilir. Örneğin 0,2mm. Aşağıda ise backslash hızı ayarı yapılır.
BACKSLASH 'ın çalışması şu şekildedir;

Aynı yönde hareket te hiçbir değişiklik yapmaz. Fakat ters yöne komut alındığında step motorlar backslash ayarındaki hız kadar ve boşluk ayarındaki ölçü kadar önce terse hareket eder. Bu esnada mekanizma hareket etmemelidir. Ediyorsa boşluk ayarını düşürmelisiniz.
Bu hareket G-CODE daki ölçüyü etkilemez zaten sayımda yapmaz. Boşluk alındıktan sonra normal işlemeye devam edilir.

Bir diğer mesele;
Rampa yani "accel " ayarı step motorlara uygun değildir. Daha çok servo motorlara uygundur.

İlyas KAYA

Bir şey daha ;

Bir video da görmüştüm adam PCB üzerine gres yağı sürüyor öyle kazıma yaptırıyordu. Gres li ve gressiz arasında epey bir kazıma kalitesi farkı vardı. Gres ile yapılan kesimde çapak hiç yok gibi birşeydi.

toprak

Coppercam'da kazıma işleminde margin ayarı ile tam olarak neyi ayarlıyoruz.

Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 07 Ocak 2014, 19:53:45
  Coppercam'da kazıma işleminde margin ayarı ile tam olarak neyi ayarlıyoruz.

Saygılar.

CNC nin x=0 y=0 olan noktası sizin marjin noktanızdır. Marjini nereye konumlandırırsanız işe o noktadan başlar. Yani sıfır noktasıdır.

murat

İlyas Bey,

Kernel hızı 35000Hz'e ayarlı. Kartın dökümanlarında da bu frekansta çalıştığını yazıyor.
Eksenlerde de boşluk yok görünüyor ama yine test edeceğim.
Otomatik kalibrasyonda, 20 değerini girdim ve 20mm gitti, bana hesapladığı değer, 3200 çıkıyor.
Step per değerimde bir yanlışlık yok.
Bu durumda hızdan dolayı sorun yaşıyor olabilirim, onu da uygun bir zamanda deneyeceğim.

toprak

Coppercam'da
parameters-selected tools-ENGRAVING TOOL-margin

Bu ayarı soruyorum sayın İlyas Kaya
Bahsettiğiniz bu ayar mı?

Saygılar.

murat

Alıntı yapılan: toprak - 07 Ocak 2014, 21:50:59
parameters-selected tools-ENGRAVING TOOL-margin

Bu ayarı soruyorum sayın İlyas Kaya
Bahsettiğiniz bu ayar mı?

Saygılar.

İlyas bey'in bahsettiği o değil.
Margin ayarı sıfır olmalı. 1 yapın ve "final rendering" işlemini yenileyin, neyi değiştirdiğini görebilirsiniz.

pwm3434

ustalar eksenleri kontrol edecek sürücü kartı  kendimiz tasarlayacak isek seri porttan pc pıc seri iletişim  yapılabilirmi. eğer  evet  ise gelen  seri  bilgileri  alacak  satır kodunun örneğini  verebilirmisiniz.  donanım  kesmesi kullanıldığı  varsayılarak  şu komut  adım  ve yön   bilgisini  alırmı
HSerIn [ ADIM,YON]