mini pcb cnc

Başlatan kotan04, 25 Şubat 2013, 23:43:44

İlyas KAYA

ümit bey; Bendeki step motorda fotokopi makinesinden ve 6 kablolu. 2 si ortakdır. Öyle ise unipolar dır ve eksik olan kabloyu bağlamalısınız.

Bendekiler 3.1Voltluk.

Sanırım sizdeki 313 mitanın zoom motoru. Çok fazla devir almaz o motor.
Isınması doğru gerilim verilmediğinden kaynaklanır.

LM2576 ADJ devresini kurarak 3Amper ve 3Volt ile deneyebilirsiniz.

Eğer cnc de kullanacaksanız aslında bu devir yeterli.

Siz bir de aşağıdaki gibi sürmeyi deneyin.

HIZ=3

L1=0
L2=1
L3=1
L4=0

PAUSE HIZ

L1=1
L2=0
L3=1
L4=0
PAUSE HIZ
L1=1
L2=0
L3=0
L4=1
PAUSE HIZ
L1=0
L2=1
L3=0
L4=1

PAUSE HIZ
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinancnc

bende böyle sürüyorum

devir=10

IF PORTA.3=1 THEN

PORTB=%00000001
PAUSE devir
PORTB=%00000011
PAUSE devir
PORTB=%00000010
PAUSE devir
PORTB=%00000110
PAUSE devir

PORTB=%00000100
PAUSE devir
PORTB=%00001100
PAUSE devir
PORTB=%00001000
PAUSE devir
PORTB=%00001001
PAUSE devir

ENDIF
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

umitco

İlyas bey güç kaynağında LM2576 kullanııyorum , motor  2.7A akım çekiyor , 2576 yeterli geliyor.      Boşdaki bağlantıya gerilim vererek denedim ama değişen birşey olmadı. Motor 10V dan aşağısında hiç dönmüyor bu yüzden 12V ile çalıştırıyorum şimdilik.Sizin sürdüğünüz biçimde denedim ama motor zırldayarak bir sağa bir sola  dönüyor.
   youtube de step motorlara baktım birkaç tane , hız olarak çok devirli dönmediklerini gördüm ,sanırım yeni model bir step edinene kadar bununla denemelere devam.
  Sinan bey verdiğiniz sürüş biçimini denedim devir biraz daha düşük olsada tork bayağı fark etti ama ısınma dahada arttı , sanırım motorun rampa gerektireceği durumlarda bu sürüş uygulanabilir. Ben şu an yalnızca boşta çalıştırıyorum , birde yükte denemek lazım..

İlyas KAYA

Ümit bey uyarmayı unutmuşum kusura bakmayın. Bu sürüşte motor kablolarını değiştirmelisiniz.

Diyelim kablolara sırası ile eksi veriyoruz ve motor sırası ile bir adım atsın.

Öyle ise bağlantıyı şöyle değiştirin.

1nci çıkış motorda 1 'e
2nci çıkış motorda 3'e
3ncü çıkış motorda 2 ye
4ncü çıkış motorda 4 'e

Yani 3ncü kablo ile 2nci kabloyu yer değiştirin.
Yada yazılımda yer değiştirebilirsiniz.

Ben daha önce nasıl denediysem o şekilde vermişim :)
Gerçi sinan beyin verdiğinden bir farkı yok. Sinanbeyin verdiği daha anlaşılır olmuş.

Saygılar.

sinancnc

Evet bendede ısınma süreci çok fazla idi bunun sebebini ben motor yükte kaldığı için diye düşünüp butona basılı olmadığı hallerdeki durumuna
portb=0 komutu verdim ısınma sorunu halloldu.

sinancnc

ilyas bey ben toshiba k4115 nolu mofseti inceledim dc 7 ac 21 amper 900 volt sürme kapasitesi diye anladım siz zahmet bunu inclermisiniz. Birde 380 volt ve 15 amper civarı bir mofset öneriniz olurmu.
Saygılar

sinancnc

İLYAS bey bir dğer sorumda step motorlar ile sadece 4 kablolu motorlar var bunların çalışma mantığı nedir 5 kablo olsa ok 4 kabloda hangisi + hangisi - kafa karışırıcı

birde 6 kablolu motorlar var bunları 2 kablosunu ortak bağlayım 5 kablolu hale getirebiliriz değilmi

Şimdiden teşekkür ederim..

umitco

Değişen birşey olmadı , sanırım bu halini kabulleneceğim şimdilik. İkinizede teşekkürler ilgilendiğiniz için..

sinancnc

http://www.kirklareli.edu.tr/download//by-files/90203656.html

bu kısmı bir inceleyin paylaşımın mahsuru yok ise devrenizin en azından şeması v.s bilgilerinin son hali ile atarsanız bizim içinde faydalı olur

saygılar kolay gelsin

umitco

Sinan bey dökümanı inceliyorum ve dikkatimi çeken bir paragrafı paylaşmak istiyorum

Alıntı Yap
         Adım motor sürücü devreleri genel olarak 3 temel ilke üzerine yapılır. Bu temel sürücü mantıkları adım motorları istenilen hız ve torkda çalıĢmasını sağlar. Bu sürücü mantıklarını kısaca Ģöyle ifade edebiliriz.

L/R Sürücüsü: Motor öngörülen voltaj ve akım değerlerinde çalıĢtırılır. Bu durumda motor bobinlerindeki indüktif etkiden dolayı ufak bir hız artıĢında motor öngörülen akıma ulaĢamayacağı için düĢük hızlar dıĢında motor verimli bir Ģekilde sürülemeyecektir.

L/nR Sürücüsü: Akım artıĢında geçerli olan zaman sabitini (t=L/R) düĢürmek için motor bobinlerine seri direnç bağlanarak yapılır. Bu durumda motor öngörülen voltajın n katı değerde çalıĢtırılır. Bu sayede motorda belirgin bir hız artıĢı yaĢanır. Ancak bağlanan seri direnç üstünden yüksek akım geçeceği için bu devrelerde gereksiz güç tüketimi yaĢanır.

Chopper Sürücüsü: Motor öngörülen voltaj değerinden 5-20 kat fazla bir voltajla beslenir. Akımın yükselme hızı diğer sürücülere göre oldukça çabuktur. Ancak yükselen akım belirli bir değerde sınırlanmazsa motor gereğinden fazla akım çekeceği için yanacaktır. Akım sınırlama mekanizması chopper sürücüsünün temelini oluĢturur. Motor bobinine seri bağlı küçük bir sense direnci üzerindeki voltaj bir komparatör ile karĢılaĢtırılarak, bobine giden akım ayarlanır. Sürücü PWM (Pulse Width Modulation) mantığında çalıĢır. Kaynak zaman içinde açılıp kapandığı için güç tüketimi minumum düzeydedir. Yüksek voltajla beslemeden dolayı yüksek hızlarda tam tork ile çalıĢılabilir.

Alıntı YapSürücü devrelerin genel amacının, akımının düzenlenmesi ve sınırlanmasını sağlamak olduğundan bahsetmiştik. Tepki zamanı kısaltılmak istenmesi büyük bir akım değeri getirir ki, bu da istenmeyen bir durumdur.
    Akımı sınırlamanın en basit yolu kaynağa seri bir dış rezistans yerleştirmektir. Seri rezistans sınırlama metodunun önemli bir dezavantajı vardır. Örneğin, dış rezistans motor rezistansın 4 katı ise, gücün % 80‟i motorun dışında harcanmaktadır. Bu ise düşük verimli bir sisteme sebep olur.

Akım sınırlamanın diğer bir yolu chopper tekniğidir. Burada yüksek gerilim, motorun aşırı uyarımı için tekrar kullanılır. Fakat akımın belli bir limitin üzerine çıkmaması için gerilim on ve off Ģeklinde peryodik olarak anahtarlanır. Anahtarlama motor sargısındaki ortalama akımı yükseltir ve sargı enerjisi bitene kadar devam eder. Buradaki avantaj yüksek verim elde edilmesidir, fakat sürücü devresi daha komplekstir.
   Diğer bir metot da dual-voltaj (ikili gerilim) tekniğidir. İsminden de anlaĢılacağı gibi iki kaynak kullanılır. Başlangıçta motoru uyarmak için yüksek bir gerilim uygulanır. Akım belli bir değere ulaĢtığında yüksek gerilim anahtarlaması, düĢük gerilim anahtarlamasına dönüĢür ve bu anda akım mevcut değerini muhafaza eder. Burada verim yüksek olmasına karĢılık, sürücü devre karmaĢıktır ve iki güç kaynak gerektirdiğinden maliyet yüksek olur

Buradaki açıklamalardan anladığım kadarıyla sürücü devrede seri drenç veya chopper  veya 2 ayrı güç kaynağı tekniğinin kullanılması gerekiyormuş.Seri drenci denedim ama hiçbir değişiklik olmadı ,  chopper ve iki farklı güç kaynağı metedu  için akım sensörü gerekli.

isis dosyasını acele çizdim , biraz düzensiz olabilir..

sinancnc

Aynı mantıkla sürdüğüm benim devremde ısınma sorunu vardı fakat çalışırken değil durur iken daha çok ısınıyordu benim devrem durma anında port çıkışlarını low yaptığımda sorunum çözülmüş oldu. Konuda bilgili olan ilyas beyin yorumlarını merakla bekliyorum

İlyas KAYA

Y ekseni için fazla uğraşmak istemedim artık bitsin istedim.
Şuan son hali şöyle.

AHŞAP TEKERLEK ÇALIŞMASI

Rastgele bir kesme denemesi.Herhangi bir zımpara vs. yapılmamıştır. 6,5mm kalınlığında kontraplak.

Delikleri bilerek delmedim sadece nokta koysun istedim çünkü frezem açılı.

Şuan 0.2 mm hata ile çalışıyor. Saplama vidalarındaki boşluğu almak için silikonlu yağ tavsiye ettiler.
Yada çift somun kullanarak boşluğu almam gerekecek. Boşluk 0.2 mm kadar. Bu da hatanın nereden geldiğini gösteriyor aslında.

Fazla da uğraşmak istemiyorum artık direk çalışmaya başlasın makina :)

McB

Ellerinize sağlık İlyas Bey. Gerçekten çok güzel olmuş.

Darısı başıma artık :D

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

3mZ

Kayatech;

CNC bitirmişsin eline sağlık hayırlı olsun. Ahşap ve kontraplak kesim çok güzel olmuş fakat pcb kesm neden böyle anlamadım? Büyük ihtimal resimden anladığım kadarıyla step motor adım kaçırıyor. Y ekseninde bi sıkışmamı boşlukmu tam çözemedim. Tekrar hayırlı olsun.

3M

İlyas KAYA

Merhabalar.

Teşekkür ederim arkadaşlar. Dün sinan (sinanCNC) bey ile Otomasyon fuarında buluştuk.
CNC leri ve robotları görmeliydiniz. Gerçi ben rahatsızlandım.
Sinan bey'e çok ayıp ettim ama dün eve zor attım kendimi.
Yaklaşık 15 saattir yataktaydım yeni yeni kendime geldim.

Fuarda tam benim ilgi alanımdı ancak rahatsızlığımdan ötürü hiçbirşey ile ilgilenemedim.

CNC deki boşluk vidalardan ve freze hatasından kaynaklanıyor. Şöyle ki ;
Benim kullandığım frezenin uç kısmı konik açılı.Yani ne kadar derine girer se o kadar yollar genişliyor.
Coppercam 'da 0,3 mm olarak belirttim fakat 0,25 mm kazıma payı verince hali ile yolları biraz fazla yedi.
Birçok deliği tam merkezden delmiş bazılarında ise hafif kaçırma yapmış. Eğer 0.3mm kazıma yapmış olsaydı o delikler de kenara değil merkeze denk gelecekti.

Motorlar sıkışmıyor ama vidalarda çok hafif bir boşluk var.
Bu boşluğu almak için ikinci somunu atmam gerekecek.

Ancak bu hali ile bile kullanılabilir. Eh nihayetinde tamamı el yapımı :)

Makinenin biran önce çalışmaya başlaması lazım. Üretim yapmam gereken kartlar var.
Baskı , ütü , asit, delik hepsinden sıkıldım.CNC bunların hepsini tek seferde yapıyor.

Darısı başınıza diyeyim artık.

Sıra da 3D printer var kısmetse :)