H

PID ile bulanık mantığı karşılaştıracam PID kontrolör için devre şeması

Başlatan hkn007, 16 Eylül 2011, 15:17:24

hkn007

bulanık mantık ile sıcaklık kontrolü yapacam ve bunu PID ile karşılaştıracam PID için elektronik devre şeması lazım yardımmm!!!!

inventor

İyi bir konuda iyi bir yardım istemişsiniz. ETE hocam mutlaka birşeyler yazacaktır. Bizde bir dönem epeyce uğraşmıştık beraber. Şimdi PID için ne devresi lazım? nelere ihtiyazınız var?
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

PID için devre şeması istemek yanlış. Bir sıcaklık kontrolü yapacağına göre biraz parametre vermen gerekiyor. Zaten oturup bunları tespit edersen devre şemasıda ortaya çıkar bence. Nedir parametreler dersen;
1. Hangi sıcaklık aralığında çalışacağım.?
2. Bu sıcaklık aralığında sıcaklığı ne ile ölçeceğim?
3. Sıcaklığı da senmi üreteceksin (mesela bir ısıtma yada pişirme fırını gibi) yoksa ortam zaten sıcakmı?
4. Sıcaklığı sen üretecek isen ne tür bir eleman kullanacaksın ve bu elemanı nasıl süreceksin?

AKlıma gelenler bunlar cevaplarına göre yenileri çıkabilir.

Ete

hkn007

yapacağım tez de amaç bulanık mantıkmı yoksa PID mi sorusunun cevabı olacak ısıtma olayı deneysel olabilir. bulanık mantık için pic kullanacam PID için de kullanabilirmiyim bilmiyorum oransal integral ve türev için opampla devre kurmayı düşündüm ama sıcaklık değerini ds 18 20 den alıp burda kullanmak problem olcak kafamda bişeyler var ama eksik çok
örnek olarak bir odanın sıcaklığını sabit tutmaya çalışcam oda ısısı 24 derece olacak yapacağım çalışmada maket bir oda içerisini perlit kullanarak iç ve dış ortam sıcaklıklarını deneysel olarak değiştircem buna göre fan motor hızlarının kontrol edicem yada motor yerine ortamı ısıtacak yada soğutacak perlit kullanacam

PID kontrolör ve bulanık denetleyiciyiyi başka bir şekildede deneyebileceğim proje varsa konu seçimimi değiştirebilirim
yada PID olmadan farklı yepyeni bir konuda olabilir. yüksek lisasnsı bitirmem için tez konusu bulmada sıkıntım var her şey yapılmış sanki

ete

Her iki mantık için de pic rahatlıkla kullanılabilir. Ancak uygun konu bulman gerekir.  Oda sıcaklığını set sıcaklığında tutmak bir proje konusu olabilir ama bana çok basit geldi. Pid içinde çok elverişli bir konu olmasa gerek. Sıcaklığı çabuk değişen bir sistem bulamnda yarar var. Bu nedenle bir ısıtma sistemini kontrol edersen daha iyi sonuç alırsın bu benim fikrim. Yanlış yönlendirmek istemem.
Evlerde kullanılan bir pişirme fırınını kullanabilirsin.
Ete

inventor

PID konusu tamam ama bulanık mantık dediniz mi orada biraz durmak lazım diye düşünüyorum. ETE hocam, birlikte PID çalışması yapmıştık hatırlarsan. O proje de anlaşamadığımız bir yer vardı. Ben biliyordum yapılmak isteneni ama izahında zorlanıyordum sanırım ki anlaşamadık. Sonrasında bir çok cihaz üzerinde araştırma yaptım ve bu işi yapabilecek olan cihazların bulanık mantık ile çalıştığını öğrendim. Projeyi sonlandırdım. O günden sonra bulanık mantık konusunu öğrenmeye çalıştım. PID konusunda zaten sıkıntım olduğunu zannetmiyorum. Hele işin program bacağında ETE hocam olursa  :)

Öncelikle arkadaşımız şöyle bir cümle kurmuş; PID mi , bulanık mantık mı?  Her ikisi birbirinden farklı konular. Bir sorunu P ile çözersiniz. P yetmezse PI ile yaparsınız. O da yetmezse PID kontrole geçersiniz. Baktınız PID olmayacak , o zaman bulanık mantığa geçersiniz.

Ete hocam, bizim PID kontrol diye başına geçtiğimiz sistemde de  anlaşamama nedenimiz burasıydı. PID yaparken referans aldığınız yerdeki bilgi, o referansı etkileyen kaynakla alakalı olmalı. Bizim sistemde ise üçüncü bir referans noktası daha vardı. Her neyse konuya dönelim.

Yapmak istediğiniz şey, herhangi bir yerin ısısını ölçüp oradaki ısının sabit kalabilmesi için kaynağı kontrol etmek ise bunu PID ile mükemmel şekilde yapabilirsiniz. Ete hocamın dediği gibi,bu bir odanın sıcaklığını ayarlama işinde kullanılmaz. Lüks olur. Isısı hızlı değişimler gösteren bir sistemde deneme yapmalısınız. Siz projenizi belirleyin, PID mi ? Bulanık mantık mı?  bunu belirleyin. Sonrasında yardımcı olmaya çalışalım.

hkn007

aslında tez olarak PID ile yapılan bir kontrolü bulanık mantıkla daha iyi sonuç verdiğini göstermek için böyle bir tez düşünmüştüm ama olmayacak sanırım
sizin bitirme tezi için önereceğiniz konu varmı hocam bir proje haftaya kadar tez konusu bulmam gerekiyor teşekkür ederim

inventor

ETE hocama sormuşsunuz ama ben nacinaze fikrimi söylemek istedim. PID için masa üzerinde sergilenebilecek bir düzenek istiyorsanız şöyle bir şey olabilir;

Bir kabın altına delik delip akvaryum musluklarından takabilirsiniz. Yine küçük akvaryum pompası ile biraz büyükçe bir kaptan bu kabın üstüne su pompalarsınız. Kabın altına koyacağınız bir basınç sensörü ile kabtaki su seviyesini oransal olarak takip edersiniz. Pompanın devrini basit bir sürücü ile kontrol edersiniz. Amaç kaptaki suyun seviyesini sabit tutmak. Siz alttaki vanayı oynasanız bile pompanın basma debisi değişerek kaptaki su seviyesini sabit tutacak. PID için güzel bir anlatım olur diye düşünüyorum.

ELZEMEFE

ve hkn007  kardeşimiz konuyu açmış  uçmuş  gitmiş... ETE hocam ne olur bana kızma

vatandaş konuyu açmış güzelde yorum almış sonuç  olarak ne yapmış ortada yok ...

kardeşim ne yaptın ne  oldu .. nerdesin vazmı geçtin ..  ne bilim yaa