T

laptop anakart kısa devresi

Başlatan teknisyenim, 03 Mart 2013, 15:02:33

teknisyenim

merhaba arkadaşlar, bi konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Asus laptobumun ekranını değiştirirken kontrol amaçlı bataryasını takmıştım ekranı monte ettim gayet güzel çalışıyordu bilgisayarı kapattım ancak bataryasını çıkarmayı unutmuşum ekran besleme soketi ile ekran çerçevesi arasında kısa devre oldu ve bilgisyar artık açılmıyor. sizce sorun ne olabilir bir kısa devre koruma sigortası varmıdır? Bu kısa devre bilgisayar kapalıyken oluştuğu için anakarta zarar vermişmidir? Bildiğim kadarıyla laptop kapalı iken açma düğmesine bastıktan sonra ana kart enerjileniyor. Bilgisi olan arkadaşların değeli fikirlerine ihtiyacım var, bilgisayar öğrencinindi bozdum diye üzülüyorum. Muhtemel arızaları belirtirseniz sevinirim. saygılarımla

kotan04

smd sigorta varmı çevresinde ??ayrıca ışıkları yanmıyormu?

teknisyenim

hocam ışıkların hiçbiri yanmıyor smd sigorta hangisi onu da tam bilmiyorum, batarya çıkışından yolları takip edeyim dedim çok karışık içinden çıkamadım.

kotan04

mini smd dirence benzer üstünde ya sadece 0 yazar yada 3 adet 000 yazar bunlara bir bakarmısın iyi çalışmalar  alttaki linke ekledim

http://www.tme.eu/html/EN/ultra-rapid-smd-fuses/ramka_4243_EN_pelny.html

teknisyenim

Sağolasın hocam, smdlerin ölçümünü tek bacağı boşta kalacak şekilde mi ölçeyim yoksa komple sökmeme gerek varmı? bir de hocam, patlamışsa gözle tespit edilebilir mi kırık kararma falan ya da bacak diplerinde ıslaklık gibi görüntü oluşur mu ?

kotan04

hiç sökmeden ölçebilirsin gözle görebileceğinde olabilir ama ölçerek bakarsan daha iyi olur

teknisyenim

Birkaç notebook tamircisine sordum hocam, ekranı kntrol eden entegresi yanmıştır dediler, entegrenin yanmış olduğunu nasıl anlayabilirim?

kotan04

bana marka model verebilirmisin? bir bakayım
ayrıca ekranı kontrol eden entegre yansa bile cd romun çalışması gerekir şarj edilebiliyor olması gerekir bağzı ışıklarında yanması gerekir

teknisyenim

Hocam asus k52f modeli, kısa devre bilgisayar kapalıyken ve ekran inverterine giden soket ile şase arasında olduğu için ve entegre koruması olarak dediğiniz gibi smd sigorta falan vardır diye düşünüyorum ama tamamen mantığıma dayanak... sadece bi elektrik tekniseniyim :))

kotan04

teknisyenim

Çok sağolun hocam, kurcalarken birşeyler öğenmiş olurum en azından. Saygılarımla

rezo

mrb
arkadaşlar bende asus k52f intel laptopumu batarya içinde iken hdd çıkartım sonra yine taktım cihaz power oldu ancak ekran gelmedi bir kaç kez denedikten sonra tammiyle gitti ankart kısa devre olup power kartın entegresini de yaktı mecburen yaptıracağıma hen yeni 2. el bir power ve ankart aldım cihaz normal çalişiyor ancak işlemci fanı son süratt sürekli çalışiyor. bios u göncelledim ne yaptıysem fanı hiç duracağı yok oysa eskisinde saata bir dk bile çalışmiyordu. birnin bir fikri varsa çok iyi olur. 

onurinci

bu iki nedenden dolayı oluyor.bir CPU ile Soğutucu Levha arasındaki Gümüşlü Silikon,ısı tranfer jölesinin sıcaktan bozulup vazifesini yerine getirememesinden.minik bir enjektor içinde bu sıvı karışım uygulanınca düzeliyor.nette siver silicon heat transfer,deyince bir sürü video geliyor.

ikinci şık ise fan motorunun üstündeki bakır davlunbazın kanalları toz şle dolmuş oluyor.ne yazıkki,buna fırça falan yetmiyor basınçlı hava sıkma gerekiyor.üç tane laptobum var kimine 1.5 yıl kimine 3 yıl sonra bu işlemi,yapmam gerekti.buralara ulaşman için aşırı dikkat ve sabır gerekiyor.

eğer gözün kesmez ise prof... yardım alman gerekebilir.

rezo

Sevgil acemi üye verdiğiniz bilgi için teşkürler. ancak her iki ihtimali biliyordum. Fanın petekleri çok temiz sık olmazsada temizliğini yapiyorum 2. si ise olamaz zira başka bir ankartta denedim. hiçte gereksiz yere fan çalışmadı yani normal vezifesini yaptı. Denediğim ankartın butonları bozuk olduğu için iade ettim yoksa sözünü ettiğim sorun onda yoktu. Tahmince sorun anakarrttandandır. bir devresi sorunludur ki normal soğutmaya ihtiyac duysada duymasada 5 v liklik enerji yolliyor fanda son surat çalişiyor eğer ankarttaki fan devresini çözersemse fana giden enerji dengelenir.
bu arada işlemci aşırı ısınmamasına rağmen fan çalişyor
tşkr

ete

Elbette sorun ana kartta ve muhtemelen ısı sensörünün yarattığı bir sorundur.
Öncelikle bu sensörü bulman gerekiyor. Ana işlemcinina ltında bir yerlerde olması gerek.
Kendi bozuk ana kartında onu ara ve diğeri ile mukayese et. Yapabilirsen sensörleri değiştir.
Yada en iyisi o kartı da iade et yenisini al.
Ete