sıvı sevıye kontrol yardım

Başlatan bahdiyarusta, 10 Mart 2013, 22:42:54

bahdiyarusta

l
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

inventor

İlk olarak 555 i sensörle sürüp multivibratör kısmını halletmeniz gerekiyor ki sonrasında buradan yardımcı olalım. Bu işi hallettikten sonra buraya tekrar mesaj yazarsınız. Mesajınız şu şekilde olmalı;

LM555 ile ürettiğim değişken bir kare dalga sinyalim var. Frekans aralığı şu şekilde : (Atıyorum 500 Hz ile  4000 Hz arası)
Bu değişken frekansı PIC e girip , pic ten pwm sinyali çıkarmak istiyorum.

Bu noktadan sonra yardımlar gelmeye başlayacaktır
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Bu işte anlayamadığım bir husus var. Olayın PWM ile bağlantısını anlayamadım bir türlü.
Madem 555 bir sensör kapasitesine bağlı olarak değişken bir frekans üretecek o halde pic de bu frekansın peryodunu ölçerek sıvı seviyesini bir şekilde hesaplasa olmazmı. PWM nerede nasıl kullanılacak?

Bu sensörün frekansı değiştirecek kadar yeterli kapasite üretip üretmediğini denemek lazım. Bence üretmeyecek. Yada ürettiği kapasite o işi yapmaya yetmeyecek. Bu bir tahmin sadece. Deneyip görmek gerekir.

Ete

bahdiyarusta

hocam devre bu normalde opamplı yukseltec ve karsılastrıcı ıle çalısıyor ama verım alamadım . karsılastrıcı opamp ıle sevıyeyı ayarlıyorum burda böyle bır devreyı pıce dokmek ıstedımsadece ama nasıl olacak yapamadım
                  - 66 -

ete

Devreni çalıştıramadım. Pic ile seviye kontrolü bir kaç kez yaptım. Ama benim yaptıklarımda genelde ;
-Tam dolu
- yarım
- boş

veya

-Tamdolu
- Yarım
- Çeyrek
- Boş
seçeneklerine karşılık gelen yerlere piyasada satılan paslanmaz çelik seviye problarından yerleştirip en alta bir de şase probu yerleştirdikten sonra suyun geçirgenliğinden yararlanarak GND probundan verdiğim LOW sinyalinin hangi prob tarafından alındığına bakarak seviye kontrolü yapmıştım.
Yine bir opamp kullanıp eviren girişten girip okunan sinyali kuvvetlendirmek gerekiyor.
Ete

bahdiyarusta

pekı hocam tesekkur edıyorum ..
                  - 66 -

bahdiyarusta

hocam peki benim  sıvı sevıye kontrolunu probsuz bır sekılde yapmam lazım ama dolu yada boş degıl anlık deger seklınde. nasıl olabılır baska
                  - 66 -

bahdiyarusta

hocam söyle bir sey dusundum bı sensör yapsam. sıvı sevıyesı arttıkca çıkıstakı dırenç gederı artsa bunu kunnarak bı yonlemdırme yapabılırım . ama orayı tam olarak tasarlayamadım nasıl olabılır acabaa.
                  - 66 -

inventor

internette ultrasonic metre adında projeler arayabilirsiniz. Bunlarla ultrasonic seviye cihazı yapılabilir. Projeleri bulduğunuz zaman çalışmasını da anlarsınız.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

Sen pic in kontrol edebileceği sistemler üzerinden hayal kuruyorsun. Aksine orad çalışabilecek yöntemleri öncelikle düşünmen ve uygun bir yöntem bulduktan sonra onların çıkışlarını nasıl pic e adapte edebilirim onu düşünmen gerekir.
Şöyle biraz mantık hesabı yaparsan uygulayabileceğin yöntem çok fazla değil,
Bana sorsan hiç düşünmeden al bir seviye sensörü hallet işini. Yok illaki kendim yapacağım diyorsan bak en iyi yöntemlerden birisini Inventör önermiş.
Koy yukarı bir ultrasonik mesafe sensör. Su deposunun boş hacmını yüksekliğe bağlı olarak hesapla ve daha sonra dolu halinde su yüzeyinin yüksekliğini hesapla. Bunu toplam yükselikten çıkart ve böylece su yüksekliğini hesapla.
Ete

bahdiyarusta

anladım hocam bunu  biraz araştıracagım tesekkurler.
                  - 66 -