M

CAN ile sıcaklık kontrolü

Başlatan mosqui, 15 Mart 2013, 03:20:01

mosqui

selamlar. bitirme tezim ile ilgili yardımcı olacağınızı umuyorum. tezin içeriği şu şekilde;
can bus aracılığı ile sıcaklık kontrolü. sıcaklığın kontrolü ve görüntülenmesi lcd veya 7seg aracılığı ile sağlanacak. bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

mosqui

bilgi alışverişi için oluşturulmuş bir forum olduğunu düşünüyordum. çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. çok makbule geçti.

rexo

Sanırım stem ediyorsunuz veya ben öyle anladım eğer anladığım dogru ise açıklayayım,
Siz birşeyler karalayın ve buraya koyun az veya çok en azından bir şema oluşturun , formdaki arkadaşlar mutlaka fikirlerini ve yardımlarını esirgemeyeceklerdir ancak hiç bir şey ortada yok, 

mosqui

teşekkürler. elimdekiler(düşündüklerim);

-öncelikle 16f877 kullanmayı planlıyorum. dahili olarak CAN özelliği içeriyor. (başka bir öneriniz var mı)
-sıcaklık ölçmek için LM35 veya DS18B20 kullanacağım.(hangisi daha kullanışlı ve sorunsuz)
-cahilliğimi mazur görün. bu sensörler ortamdaki sıcaklığımı ölçüyor? devrede kontrol de olacak. soğutma için fan düşündüm fakat ısıtmak için herhangi birşey gelmedi aklıma. gerçek zamanlı olarak kontrol sağlamalıyım. bu konuda önerileriniz nedir.
-görüntüleme adına da 7seg. yada 2 satırlık LCD kullanacağım.(hangisini programlamam daha kolay olur. programlama adına çok da uzman sayılmam. internetten dersleri takip ediyorum ve okulda yarım yamalak öğrendiklerim var.)
-son olarak da. RS232 kullanmam şart mı. devredeki data akışı bunu gerektiriyor mu.(sanırım gerektiriyor. daha önce hiç kullanmadım rs232.)
bunlar ile ilgili yardımlarınız olursa çok mutlu olurum. iyi forumlar.

mosqui

ek olarak. programlama konusunda profesyonel olarak da (ücret karşılığı) yardımcı olabilecek olanlar var ise görüşmek isterim. fakat öğrenci olduğum için çok yukarılara çıkamam fiyatta. makul olursa düşünebilirim. tekrar teşekkürler.

ete

Bu forum bilgi alışverişi yapılan bir forumdur. Bunun ispatı tartışılan konulardır. Verilen projelerdir. Ancak her şeyin bir sınırı var. Ne konuda bir site oluşturduğumuzu en başta açıklamışız. Her şeyi bilmek gibi bir özelliğimiz yok maalesef. Spesifik yada profesyonel konular tartışma alanımızın dışında kalıyor. Zira hepimiz yada çoğunluğumuz birar elektronik amatörüyüz. Bir amatörden beklenebilecek  bilgi seviyeside sınırlıdır. Senin konun yada Can bus konusu tamamen profesyonel bir konu. Kendi payıma sistemini bile bilmiyorum. Ancak okullarda okutulabilecek olan bir konudur. Yardım istedin bilmediğimi söyledim. O halde neden ısrarla burda kalıp bir şeyler bekliyorsunki. Belki üyelerimizden konuyu bilen vardır. Ama asıl cevap verecekler konuyu bilmiyor ise onları suçlayamazsın.
Eminim her konuya özel spesifik başka forumlar vardır. Kısa yoldan en iyisi öyle bir yer araştır.
Bak sana bir görev verilmiş ama sen daha bilgi bile toplayamamışsın. Bir çalışma yapmamışsın. Bir devre kurmamışsın. Allah bilir daha can haberleşmesi nedir onu bile bilmiyorsundur. Okumadığın şeyi senden istemezler. Bunları sen bilmek zorundasın biz değil. Sorunu da genel olarak sorma. Daha spesifik sorular sorarsan cevabı daha kolay alırsın. Mesela  Bir  ısı ölçümü nasıl yapılır diye sorabilirsin.  Ama sen projenin bütününü soruyorsun üstelik ortaya bir şey koymadan. Buna kim cevap verebilirki kimse elbette selam veren borçlu çıkar. Anlayacağın çalışman gerek. Kolları sıvasan iyi olur. Kimseyide suçlama. Kendini suçla neden amatörler bir sürü şey biliyorda ben bilmiyorum diye kendini sorgula bence.

Ete

mosqui

hocam ithamlarınız çok ağır. son 5-6 ayımı bu proje ile uğraşarak geçirdim. internette girmediğim yer kalmadı. gel gelelim ki elimde birşey yok. zor durumda olduğum için yardım istedim. yine de teşekkür ederim. konuyu kilitleyebiliriz.

dnaci

Merhaba @mosqui, bu kadar çabuk pes etmeyin ve bence Ete'nin söylediklerini dikkate almalısın. Size bu konuda oldukça yardımcı olacağına inandığım bir dokümanının linkini veriyorum. Mikrobasic dili kullanılıyor ve oldukça açıklayıcı bir doküman. İletişim protokolü açıkça verilmiş. Bence bu belgeden yola çıkıp bir şeyler yapmaya çalışırsan başarırsın. Bu doküman üzerinden donanımını geliştirmeni ve karşılaştığın sorunları burada sormanı tavsiye ederim. Sonuçta bu dokümanda da basic dili kullanılmış Ve mikroelektronika'nın lcd ve ısı sensörü örneklerinide incelersen onları bu dokümandaki işlemciye (pic16f887)  nasıl adepte edileceğini görebilirsin. Yazılım bilginizin seviyesini bilmiyorum ama baya uğraştırıcı bir iş gibi görünüyor. Selamlar.

http://www.mikroe.com/downloads/get/726/en_article_basic_pic_05_09.pdf

Mucit23

Alıntı yapılan: mosqui - 23 Mart 2013, 03:22:52

-öncelikle 16f877 kullanmayı planlıyorum. dahili olarak CAN özelliği içeriyor.........

Can Bus Protokolünü açıklarsan sevinirim. Sanırım Rs232 gibi birşeyle karıştırıyorsun. Zira 877 de Can bus diye bir donanım yok
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ELZEMEFE

Konuya açıklık getireyim aslında bir kelam dahi yazmayı düşünmüyor  idim ..
konuya bitirme tezim şu bu diye giren arkdaşlar  yüzde seksen i formu gecici kullanıyolar..
bu  form da bilgi paylaşılıyor.. bu tarz  konuşmlarda benim bir kaç  yorumum daha  olmuştu ete hocam
bana kızmıştı..
bitirme tezi biter  iş  biter daha sonra ne form a uğrar nede birine yardımcı olur...
keşke haksız  olsaydım ... 

onuncu köye doğru  yolculuğa hazırım...