S

picte port çoğullama

Başlatan silence, 10 Nisan 2013, 03:10:02

silence

Herkese merhabalar;ben  74hc138 entegresini kullanarak giriş port çoğullama yapmak istiyorum.30 tane butondan hangisine basıldığını iki tane 7 segmentli displayde göstereceğim yani ör 1. butona basıldıysa 7 segmentli displaylerde 01 yazacak..pic16f628 in çıkışlarını 74hc138 kullanarak çoğulladım ancak girişi yapamadım.isis çizimi hakkında yardım istiyorum görsel mümkünse teşekkürler şimdiden.

eğer bu yapının pic asm kodu hakkındada yardım ederseniz çok memnun olurum teşşekürler::D:D:D

ete

Yamlış yolda olduğunu söylemekle işe başlayayım. 74hc138 yalnızca 8 tane giriş pinine sahip. 30 adet giriş için 4 tane 138 kullanman gerekecek. Onun yerine 16 pin girişi olan 4067 gibi bir entwgre kullanarak en azından 2 entegre ile işini görebilirsin. Hepsinin ortak özelliği A-B-C-D ile adlandırılmış sdres bacakları bulunur. Bu adres girişinden binary olarak kodlanmış bir adres seçimi verilerek ona karşılık gelen giriş çıkışa bağlanmış olur. Örnek verelim. %0000 verdiğin zaman sıfır nolu giriş çıkışa bağlanmış olur. Bu girişte bir konum değişikliği varsa yada burada bağlı olan butona basılırsa diyelim pin low olur ve sende çıkışta low sinyalini görürsün. Programda hemen demekki sıfır girişindeki butona basılmış diye karar verir. Adres değerini %0001 değiştirirsen bu seferde 1 nolu giriş çıkışa bağlanmış olur. Bu entegreyi bir nevi adresle kontrol edilen komutatör gibi düşünmen gerekir. Böylece adres bacaklarına %0000 dan %1111 a kadar sırası ile seğer verilip çıkış kontrol edilir ve konum değişikliği var ise o girişin aktif olduğuna karar verilir.
Entegrelerin birer enable pini vardır. Hangisi aktif ise oentegre çalışır diğeri çalışmaz. Böylece her iki entegreye (yada 4 adet 74138e) ABC D girişleri ortak bağlanır ve entegrelerden birisi aktif edilir. Onun taraması bitince diğeri aktif edilip diğer aktif olan kapatılır. Böylece girişlerin tamamı taranmış olur. Bu kadar açıklama ile bu işi yapabilmen gerekir. En azından şema çizebilmelisin. Yoksa nasıl bitireceksin bu projeyi. Çalışman gerekiyor. Bütün yapacaklarını buradan yardım olarakmı isteyeceksin. Bu düşüncede isen kısa yoldan başka yerlerde ara aradıklarını derim.
Ders notlarım arasında bu konu ile ilgili örnek ve açıklamalar mevcut. Onlarıda incelemeni tavsiye ederim.
Ete

silence

çok teşekkür ederim çok faydalı oldu verdiğiniz bilgiler.Aslında bnde o entegrenin giriş için kullanılmayacağını farkettim ama hocanın öyle istmeesi üzerine onu size söyledim.Neyseki şimdilik hallettim çok saolun.Sizden bir şey daha isteyecektim ben bu devrelerin pic asm kodunu nerden öğrenebilirim?tşkler şimdiden