B

dtmf-16f628

Başlatan bykice, 14 Mayıs 2013, 13:37:08

bykice

arkadaşlar

dtmf den gelen 315 aç 573 kapatma kodunu 16f628 işleyip çıkışta röleyi açıp kapatacak program lazım arkadaşlar pic ile ilgili henüz bir bilgim yok araştırıp duruyorum yazmaya yada uygulamaya ama biraz aciliyetim var bu hususta yardımcı olabilecek yada ne yapmam gerekeceğini söyleyebilecek birisi varmı

tesekkurler

F®T

önce dtmf kod çözücü entegreleri araştır.kodu çözdükten sonra işlemci ile dediğini yapmak basit.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Bu dediklerini yaptırman için tam tamına 366 satır kod yazman lazım.
Sanki bir iki cümleyle cevap verilecekmiş bir soru gibi sormusun.
Ete projelerinde hazır program var. Şifrelerini yada aç-kapa kod değerlerini kendi kodlarına göre değiştir olsunbitsin.

Ete

bykice

cvplar için teşekkürler internetten bir iki tane dtmf kartı buldum fakat dediğim gibi açama kapama işini yapacak bir kod  yada projeye rastlayamadım birdaha bakayım

bykice

bu dediğimi yapmak özel projenize girse nektara mal olur bana

bykice

sizin hangi projenizden faydalanabilirim hocam

ete

Bu sorunun cevabını kendin kolaylıkla verebilirdin. KOnu nedir DTMF ile kontrol.
Ete projelerinde aşağıdaki link var.

http://etepic.com/index.php/topic,59.0.html

Başlığı DMF Projeleri. İçinde bir sürü konu mevcut. Programlarda verilmiş durumda.
O halde sana düşen oraya bakmak ve özellikle programları yükleyip incelemek.

Tabiiki işin detayını bilemiyorum vermemişsin çünki. verdiğin şu
Alıntı Yapdtmf den gelen 315 aç 573 kapatma kodunu 16f628 işleyip çıkışta röleyi açıp kapatacak program lazım
DTMF sistemi telefon üzerinden kullanılabilecek bir sistem. Ancak illaki telefon hattı gerekli değil. İki bağımsız ünite arasında da bu sistemi kullanabilirsin. Yani telefon şebekesi ile değil sen kendi hattından da bunu yaparsın.
Yalnızca 315 ile hattı aç 573 ile hattı kapa kodu denilince insanın aklına bu geliyor.
Her neyse benim sistemlerim telefon hattını kullanır. Önce numarayı ararsın. Aradığın numarada bu alet bağlı olacak tabiiki.
Hat açılır ve sen şifreni girersin. Bu şifre gereklidir. Böylece isteyen herkes hatta girip senin aletlerini açıp kapatamaz.
Şifre girişinden sonra bir röleyi aktif edeceksen ona ait kodu girersin. Röle aktif olur. Kapatma yapacaksan kapatma kodunu girersin. Röle kapanır. Benim sistemimde sanırım 5-6 adet röle kontrol edilebiliyordu.
Ama sen istediğin kadar azaltabilirsin. Açma kapama kodlarını değiştirebilirsin. yapabilirsen tabiiki.
Program öyle düşündüğün kadar basit bir şey değil elbette. Oturup her tarafını anlamak gerekir. Anlamazsan programa hakim olamazsın. Olamayıncada değişiklik yapma şansın olmaz. Ben bile kendi programlarımda değişiklik yapma gereği duyunca en azından oturup konsantre oluyor ve bazen 2 saatte zor çözüyorum programı. Her şeyide yazmak mümkün değil. O nedenle programlarda değişiklik isteyenlere hep söylerim bazen yeniden yazmak bana daha kolay geliyor diye. Değişiklik zor bir iştir ama bilen yapar yinede. Tek kriter programa hakima olmaktır başka şey gerekmez.

Benim sistemim çalışan bir sistemdir. Yüzlerce kere yapılıp denenmiştir.

Benim senin işinde anlamadığımbir şey var neden özel bir açma kodu ve özel bir kapama kodu gerekiyor.
Çok gereklimidir bu?. Yani şifre ile girilmiş bir sistemde artık açma yada kapama kodu istenmesi doğrumudur?.
İşin detayını bilmeden bunu soruyorum. Elbette sisteme şifresiz giriliyor ise açma için ayrı kapama için ayrı kod gerekebilir.

Diğer soruna özel mesajla cevap vereceğim.

Ete