18F2525 LCD SORUNU 3 GÜNDÜR ÇALIŞTIRAMADIM

Başlatan zeus48, 31 Temmuz 2013, 18:55:16

zeus48

Arkadaşlar neyi eksik yazıyorum bilemiyorum.  Lcd çalıştıramadım. Pic i test etmek için led bağladım led yanıp sönüyor ama lcd yok yardımlarınızı bekliyorum
Şema ekte

'***************************************************************
DEFINE OSC 4
ADCON1=7
INTCON.7=0
INTCON2=7
TRISA=%00000000
TRISB=%00000000
TRISC=%00000000
PORTA=0
PORTB=0
PORTC=0
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;LCD TANIMLAMALARI;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
DEFINE LCD_DREG     PORTA
DEFINE LCD_DBIT    0
DEFINE LCD_EREG    PORTA   
DEFINE LCD_EBIT     5     
DEFINE LCD_RSREG    PORTA
DEFINE LCD_RSBIT    4   
DEFINE LCD_BITS     4     
DEFINE LCD_LINES    2   
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
LCDOUT $FE,1
pause 200

BASLA:
LCDOUT $FE,$80,"     MERHABA    "
LCDOUT $FE,$C0,"      MEHMET    "
PAUSE 200
toggle portc.0
pause 200
GOTO BASLA
END

haberlesme

Zeus basit bir lcd çalıştırmasını bu picle yapman şart mı çünkü yardımcı olmak istiyorum ama microcode studio da pic i bile bulamadım.

zeus48

evet üstad bu pıc zorunlu eppromu için

haberlesme

mcs de pic bile çıkmıyo pbp hangi sürüm var sende derleyemedigim için deneme yapamıyorum.

zeus48

mcs2

haberlesme

benim mcs 4.0 da galiba pic basic pro 2.44 müş yükseltmeye çalışayım ondan sonra elimden geldigince yardımcı olurum.

zeus48

Tşk üstad

haberlesme

Ben mcs de 18F2525 picini derleme işini birtürlü halledemedim cvp gelmedigine göre kimseden onlarda da var herhalde aynı sorun bunun dengi başka bir pic dene istersen yada inşallah biri görüp yardımcı olur.

zeus48

Haberleşme arkadaşım 18f2525 derleyebilmen için aşağıda gönderdiğim url de ete hoca açıklamış nasıl derleneceğini

http://www.picproje.org/index.php?topic=26988.0

haberlesme

18F2525 adlı mcs listesinde hiç görünmüyor ki derleme problemi o yüzden yaşıyorum 18F serisi picler var ama içinde bu pic yok maalesef.

zeus48

Uğraşın için tşk arkadaşım  . Çalıştı.

DEFINE OSC 4
TRISA=0
TRISB=0
TRISC=0

CMCON=7 'analog komparatörler iptal edildi.
ADCON1=%00001111 'analog girişler digital yapıldı

Ayarları bu şekilde yazınca çalıştı

ete hoca nın açıklamalarından aldım ayarları

İlgilenen herkese tşk

zeus48

18 seri ile çalışacak arkadaşlar mutlaka aşağıdaki url sini verdiğim  ete hocanın açıklamalarını  okumasını tavsiye ederim. Herkese tşk

zeus48

nurim

Lütfen! yazılarda ve başlıklarda imdat, yardım eden yokmu?, bi bakıverin, varmı anlayan..vb. başlıklar ve uzatılan olmuyooo, çalışmıyooo,çalışıyooo..vb. kelimeleri kullanmayınız.
Kolay Gelsin
nurim

zeus48

Peki üstad kabül sen haklısın. Kimse başkasının sorununu gidermek zorunda değil. Bundada sen haklısın.    Site açılmiş koşul koyulmuş ticari amac yok sadece bilgilendirme denmiş.  Bilen için 1 satırlık bilmeyene yüzyıl. Sen neden gocundunki kardeşim. Sen yerinde otur ve biliyorsan paylaş. Sevgilerimle mutlukal.