PIC çıkışı transistör sürülmesi beyz direnci ?

Başlatan gevv, 29 Eylül 2013, 17:05:53

gevv

merhaba,

bir çok PIC mikro denetleyicili cihazların devrelerini inceledim dikkatimi çekenlerden birisi PIC çıkışında transistör sürümünde (özellikle npn)  kullanılan beyz direnci  ya 4.7k  ya da 10k  hatta bazı cihazlarda (aynı modellerde) bir seri 10k  diğer üretimde  4.7k  kullanılmış  nedir bu kararsızlık :) sizce sağlıklı olanı nedir ?

F®T

bence en sağlıklısı pic portundan az akım çekmek.10kohm oluyorsa 1o kohm iyidir.ama yük akımı buna etken.eğer 10kohm takarda yük akımı asılırken beyz akımı buna yetmezse yük uçlarında gerilim düşümüne sebep olur.yük akımı önemli.

hocam sonradan aklıma geldi beyz akımı az çeken transistör kullanırsanız onunda faydası olur.darlington gibi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

medes

fth58 örnek olarak verdiğin devre şekli A tipi uygulama türüdür bu uygulamalar anahtarlama işlevleri için kullanılmaz yani dijital
devreler için uygun değildir. bu vermiş olduğunuz devre modeli ses katlarında kullanılmak amacıyla tasarlanmış bir devredir.
medes                       
saygılarımla

F®T

Alıntı yapılan: fth58 - 29 Eylül 2013, 19:10:49
Kollektor geri beslemeli transıstorlerde cok kararlı . geri beslemeden dolayı .Eger  kollektor akımı artarsa , beyz akımı azalır ve cıkıs tekrar stabıl olur .Re direncide konulursa daha ıyı olur ,sıcaklık kararlılıgı saglar.

bu devre iletime sokulunca ve beyz gerilimi kesilince kesime gidermi gitmezmi?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fth58

Dedıgınız gıbı A sınıfı sureklı acık olacagı ıcın anahtarlamada kullanılmaz.Gerı besleme oldugu ıcın hatayı kontrol edebılırmıyız dıye dusunmusdum usttekı mesajı degıstırıyorum.Tesekkurler.

Mucit23

Hesap kitap yok ama ben hep 1k kullandım.  Simdiye kadarda aşırı akımdan dolayı pic bozulmadı.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

medes

mucit23     1k ohm'luk bir direnç +5v ile GND arasına kısa devre edildiğinde 0.005 Amper yani 5 miliamper çeker araya transistör
emiter direncinide ekler isen  burada sakıncalı bir durumun olmadığı pic'lerin  port çıkışından yaklaşık 40 mA çekilebileceği
mümkün olabiliyor ise 1.k ohm direnç mukemmel bir seçim olacaktır 150 ohm'a kadar beys direci seçilebir tabiki bu seçim'i
emiter collektör akımı yetersiz olduğu durumlarda kullanmak lazımdır çünki buradan çekilen akım 8 port bacağından çekildiği'nin
düşünüldüğünde  enteğre'nin çekeceği akımı yükselteceği ve enteğrede ısı değerininde artacağını göz ardı etmemek lazımdır.
medes                                                                  saygılarımla

F®T

40 ma pic pdf desindemi yazıyor.ben max 25 ma olarak biliyordum.

medes

ekteki dosyada genel olarak açıklama bilgisi vardır PIC MİKRODENETLEYİCİ AİLESİNE GENEL BAKIŞ başlıklı yazıda
aslında pic'ler çalışma anında fakat port'lara yük bağlı değil iken 25 mA çekmektedir bütün portlardan aynı anda akım çekilme
durumunda örnegin 10 adet port'a led bağlanır hepsi bir anda devreye girer ise herbiri 15mA çeker ise toplam 150 mA çekilmiş olur bu entegrenin toplam harcıyabileceği akım olduğundan entegrenin ısı derecesi yükselecektir bu nedenle çıkış akımları
imkan dahilinde nekadar aşağı çekilir ise ısı katsayısı düşecektir.saygılarımla

ete

Medes,
Bu belgeyi kim hazırlamış ise bu bilgi yanlış.!!!!!!
Hiç bir pic pini 40 ma akım vermez. Benim tanıdığım bütün pic ler Source (pozitif besleme ) olarak 20 ma akım sağlar. Sink (GND) olarak ise 25 ma akım sağlar. Bu akımlardan daha fazlasını çekersen işlemci bozulur.
Bu bilgi data sheetlerde yazmaktadır.
Source ve Sink sürekli karıştırılan terimler. Bunları karıştırmamak için Source (Türkçesi Kaynak) akımını Pozitiften çekilen akım yani port pini HIGH iken bir led'i beslemesi gibi düşünülebilir. Sink ise Port pini Negatif iken çekilen akım olarak açıklanabilir.
Kısaca pic pini Negatif çıkış verdiği azaman 25 ma akım çekebilir, pozitif çıkış verdiği zaman ise 20 ma akım çekebilirsiniz demektir.
Zaten belgenin 44. cü sayfasında bu bilgide ayrıca verilmiş. Bir çelişki var sanırım.

Ete

medes

anladım hocam aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim

gevv

ilgilenen herkese teşekkürler merakımızı gidermiş olduk sağ olasınız