yardım UTR-C12 kullanımında dikkat edilmesi gereken bilgiler

Başlatan zerolax, 01 Ocak 2014, 21:04:00

zerolax

hocam iyi gunler UTR-C12 ile bir çift yönlü seri iletişim gerçekleştirmek istiyorum ikiden çok verici ve alıcı aynı sistem calısacak böyle birşey mümkün mü sizce birde UTR-C12 yi kullanırken dikkat etmem gereken şeyler nelerdir biraz yardım edebilirseniz çok sevinirim
EMRE SALMAN

ete

Aynı ortamda birden fazla vericinin aynı anda çalışması mümkün değil. Bunu bir çok kez dile getirdim ama sürekli yine sorulıyor. Vericiler aynı anda açık olmaz ise sorun yok. Nbunu sağlamanın yoluda,
- tranceiver kullanmak veya vericilerin açılıp kapanmasını kontrol altına almak
- haberleşmeyi iyi bir protokol eşliğinde yapmak
dan geçiyor. Bunun için şu linkte yaptığımız çalışmayı okumanı öneririm .
http://etepic.com/index.php/topic,57.0.html

UTRc12 nin özellikleri ve dikkat edilmesi gerekenler data sheet inde yazıyor. Türk malı bir ürünün data sheetide Türkçe olup okuyup anlayabilirsiniz.

Utrc12 yi en son kullandığımda çalışmama sorunu yaşamış ve pahalı bir ürün olan bu modülün yenisini almak zorunda kalmıştım. Aldığımda çalışmadı ve udea ise sorunun bende olduğunu iddia etti. Bence sorun modüllerde idi. Sonra bir daha udea kullanmamaya karar verdim. Başka bir (dorji) transceiver aldım ve tek seferde çalıştırıp işimi görmüştüm.

Ete

zerolax

hocam verdiğiniz cevap için teşekkür ederim birden çok vericinin aynı ortamda calısmayacagını ben biliyorum 1 verici sürekli çalışacak diğer bir sürü alıcı olacak verici veriyi gönderdiğinde alıcıdan cevap bekleyecek cevap gelene kadar gönderecek sistem böyle calısacak. yani vericelerin hepsi aynı anda calısmayacak sırayla calısacak hocam sizin kullandığınız modülü söyleyebilirmisiniz öyleyse bende onu kullanayım udea kullanmayayım
EMRE SALMAN

ete

Direnc.net den almıştım. Şimdi modelini hatırlamıyorum. Tranceiver diye aratırsan bir şeyler bulursun.
UTR-C12 den de hemen vaz geçme. O dönemde böyle bir olay yaşadım ama hep öyle olacağı anlamına gelmez.
Daha önce sorunsuz kullanmıştım UTR-C12 yi.

Ete

zerolax

tamam hocam Allah razı olsun sizden ve sizin gibi bildiklerini paylaşan insanlardan hocam birde sizin bu konuda bir dersinizi buldum master ve slave haberleşmesinde ama anlama veremediğim değiştirmekde zorlandığım bağzı şeyler var sizinle iletişim kurabilecegim bir eposta adersi facebook veya herhangi birşey verebilirmisiniz emin olun 10 dakika konusmamızda bütün meseleyi çözecem yardım ederseniz çok sevinirim
EMRE SALMAN

ete

Soracakların başkalarınada bilgi olur düşüncesi ile buradan sormak daha uygun olur derim. İlla gerekli ise özel mesaj atarsın.
Ete

zeus48

Zerolax arkadaşım. Bu konuda sana bildiklerimi anlatayım .Bir projemde UTR-C12 120 ad kullandım. Aynı  ortamda 10 ad alıcı verici aynı anda çalıştırdım. Fakat udea yı arayarak modülün yapım aşamasında  ISM  çalışma bandı içerisinde 10 ayrı frekansta yaptılar. Yani  birbirlerine etkilemeyecek 10 ayrı kanal yaptılar. Hiç sorunsuz olarak 2 yıldır çalışıyor.  Biliyorsun UTR-C12  nin iki kanalı vardır. Ben 1. kanalları tümüne aynı  2. kanalları 10 ayrı frekans yaptırdım.  UDEA nın arge bölümünde mühendis olan ibrahim Bey yardımcı olmuştu . Başarılar

zerolax

zeus48 abim çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için aklımdaki çok büyük bir soru işaretini giderdin
bu konularda yaşım gereği tecrübem çok az sizin sayenizde büyük bir projenin altından kalkacağım
hepinizden Allah razı olsun
EMRE SALMAN