18f2525 porta.6--porta.7 sorunu

Başlatan zeus48, 16 Ocak 2014, 18:01:14

zeus48

Arkadaşlar mrb  18f2525 in 8mhz dahili osc kullandım  çalıştırdım fakat  porta.6  ve porta.7 osc pinlerini çıkış olarak kullanamıyorum. datasheet baktım   INTIO67   buna benzer tanımlamalar yapmam gerekiyor olduğunu anladım ama birtürlü beceremedim .Yaedımcı olurmusunuz

ete

Makinanda MPASM kurulu ise yada Proteus kurulu ise (Labcenter klasörü içinde tool alt klasörüne bakacaksın orada MPASM klasörünü görebilirsin.)  MCS içinde , open file seçeneği ile MPASM klasörüne gir ve p18F2525.INC yazıp ilgili dosyayı ekrana getir.
Sonra ekrandaki bilgilerin sonuna doğru sigorta ayarlarında OSC seçeneklerini aşağıdaki şekilde göreceksin.
;----- CONFIG1H Options --------------------------------------------------
_OSC_LP_1H           EQU  H'F0'    ; LP
_OSC_XT_1H           EQU  H'F1'    ; XT
_OSC_HS_1H           EQU  H'F2'    ; HS
_OSC_RC_1H           EQU  H'F3'    ; RC
_OSC_EC_1H           EQU  H'F4'    ; EC-OSC2 as Clock Out
_OSC_ECIO6_1H        EQU  H'F5'    ; EC-OSC2 as RA6
_OSC_HSPLL_1H        EQU  H'F6'    ; HS-PLL Enabled
_OSC_RCIO6_1H        EQU  H'F7'    ; RC-OSC2 as RA6
_OSC_INTIO67_1H      EQU  H'F8'    ; INTRC-OSC2 as RA6, OSC1 as RA7
_OSC_INTIO7_1H       EQU  H'F9'    ; INTRC-OSC2 as Clock Out, OSC1 as RA7

BUnlardan _OSC_INTIO67_1H      EQU  H'F8'    ; INTRC-OSC2 as RA6, OSC1 as RA7 seçeneğini seçip programına, sigorta ayarı olarak yerleştireceksin. Yerleştirme şekli içinde ;
PBP klasörü içinde 18F2525.INC dosyasını açarsın altta _Config.... şeklinde başlayan satırların birisinde OSC seçeneği olması gerekir. Ben açıp baktım ve şunu buldum, ilk satırdaki seçenek direk OSC ayarını içeriyor;
__CONFIG    _CONFIG1H, _OSC_HS_1H & _FCMEN_OFF_1H & _IESO_OFF_1H

bu satırı şöyle değiştirirsen işin görülür.

__CONFIG    _CONFIG1H, _OSC_INTIO67_1H & _FCMEN_OFF_1H & _IESO_OFF_1H

Ete

zeus48

Ete hocam sağol oldu.   Senden birçok bilgi aldım karşılıksız tamam bilgi paylaştıkca güzeldir. Bakıyorum herkesi yetmeye çalışıyorsun gene karşılıksız . Çokmu zenginsin yada  artık bu bilgiler para etmiyormu artık. Sadece seni anlamaya çalışıyorum.   51 yaşındayım 25 yıldır elektronik tamirci olarak işimi yaptım  artık emekliyim ama işyerim hala açık 2 yıl önce makina dline merak sardım ve kitaplardan öğrendiğim kadar biliyorum. Seni cani gönülden tşk ediyorum, bu ülkenin senin gibi kahramanlara ihtiyacı  var . Sağol Üstad