Zero Crossing ve Non Zero Crossing Optokuplörlerin farkları ?

Başlatan Burak, 07 Mart 2014, 11:16:32

Burak

Hocam Merhaba ;

Ben bir ısıtıcıyı PID ile kontrol etmek istiyorum ... PID algoritması ile ilgili ve yazılımı ile ilgili şimdilik bi sorun yok ama devrede kullanacağım Triyakı süren MOC3083 devresindeki bir özelliği anlamak istiyorum ... Bu MOC entegrelerinin bazıları Zero cross optoisolator bazıları ise non zero cross optoisolator diye geçiyo . Bu zero cross ve non zero cross'ların farkı nedir ? .. Farklarını anlamak için yaptığım araştırmalarda sadece fairchild'ın bir uygulama notunu buldum .

Uygulama notu

Teşekkürler.
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

hocam dikkatli okuyunca cevabını kendim buldum :) Herkese iyi çalışmalar ..
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Soruyu sordun ve sonra cevabını buldun ama bu soruyu okuyup da cevabı bilmeyenler merak içinde kaldılar.
Hem bulduğun cevabı test etmen hemde bilmeyenler için ben yinede anlatayım istedim.

Zero Crossing (sıfır geçiş) olan Opto lar kendi içindeki sıfır geçiş algılama sistemi yardımı ile sıfır noktasını bulup ardından hemen otomatik olarak triac'ı tetiklerler. Bir işte kullanacaksan sen bu opto ya yalnızca çalış yada dur emri verebilirsin. Çalış dediğin zaman sürdüğü triac yükü sürer , dur dediğin zaman ise yük sürülmemiş olur. 

Sıfır geçişi olmayan optolar da ise sıfır noktası algılaması yoktur. Bu sistemi sen kurarsın ve böylece bu opto yu kullanarak dimmer ve benzeri işlerde kullanabilirsin. Nedenbunu dimmer işinde kullanıyoruz da diğerini kullanamıyoruz diye düşünebilirsiniz.
Biliyorsunuz AC dimmerler sıfır noktasından sonra bir triac tetikleme gecikmesi verilerek çalıştırılırlar. Böylece 10 ms  olan iki sıfır noktasındaki sürenin bir kısmında triac off konumunda kalırak çıkış voltajını kısar. Diğerinde sıfır noktasına siz müdahale edemediğiniz için triac tetikleme gecikmesini tatbik edemezsiniz. Olay budur.
İki opto arasındaki belirgin kullanım farkı buradan gelmektedir.

Ete