T

Optik Tork Sensörü

Başlatan torque transducer, 11 Mart 2014, 12:53:44

torque transducer

Merhaba arkadaşlar... Üzerinde çalıştığım bir projede daha fazla bilgi sahibi olmam gereken bir kısım var. optik tork sensörlerinin iç yapıları hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var. ulaşmam gereken, motor milinde burulmanın olduğu kısımda değişen akımı optik bilgi olarak aktaran (sanırım bu sinyali aynı zamanda yükselten) bir devre gerekiyor. bu optik tork sensörünü yada bu devreyi dönen mille bağlantı kuracağım. mil dönerken bu sistem dönmeyecek. oradanda başka bi elektronik devreye aktararak motorun torkunu ölçeceğim. aynı zamanda strain gauge yöntemiyle yapacağım bunu. sorunum hakkında beni bilgilendirebilecek birisi varsa şimdiden teşekkürler..

F®T

Optik nasıl olacak anlamadım.ama bluetooth olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

torque transducer

o kısmı bende tam olarak anlamış değilim ama optik olmasa da aklında bir çözüm var mı sorunuma dair ? benim en büyük sorunum strain gauge i mile monte edeceğim. bu mil dönecek ve strain gauge çıkışında bir sinyal alacağım. işte tam bu noktada milde burulmanın olduğu yerde bağlayacağım kuplaj sayesinde bu çıkıştaki sinyali kuplajın çıkışında alcam sanırım. Dönen sistemdeki sinyali sabit bir sistemden almış olacağım. işte tam bu noktada çözüme ihtiyacım var.

umitco

Sen dönen motor miline uygulanan kuvvetimi ölçmeye çalışıyorsun ?

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

torque transducer

Dönen motor miline etkiyen momenti ölçmem gerekiyor. Kuvvet etkisiyle burulmanın olduğu yerdeki değişen akım sinyalini optik olarak aktarmam gerekiyor. Araştırmalarımda opto-elektronik alıcı-verici devre deneylerinde kullanılan laser diyod ve foto diyod uygulamaları var. Bende bu şekilde bir aktarım sağlayabilir miyim ?

F®T

bu iş bluetotooth ile rahat olacakken neden optik anlayamadım.sensörleri şafta yapıştırıyorsun.daha sonra weston köprüsünden aldığın değişimi preampfi ile yükseltip işlemci adc si ile okuyup bluetooth modülü ile gönderiyorsun.aynı şekilde bluetooth alıcısı ile datayı alıp işlemci ile işliyorsun.

torque transducer

Tasarım projesini bu şekilde verdi hoca. optik olarak aktarmamı istedi. fototransistörlü bi devre ile foto diyod da olacak tabi yükseltip pic e verceğim. sonra lcd de göstercem. bana da çok sağlıklı gelmiyor bluetooth olayı daha mantıklı ama yapacak birşey yok. şimdi bu optik şeklinde aktarcağım devreyi araştıracağım. bluetooth modülü şeklinde aktarmayı biraz daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz bana ? birde bu optik aktarım hakkında yardımcı olma şansınız var mı ?