DTMF TON ÜRETEÇ

Başlatan sozkarabacak, 20 Nisan 2014, 11:28:16

sozkarabacak

Aşağıda resimlerini göreceğiniz devre işlemci içine yazılan DTMF kodlarını ton olarak üretir. Yazılım içinde gerekli değişikliklerin nasıl uygulanacağı anlatılmıştır. Bu haliyle bir açma bir kapama olmak üzere iki adet şifre göndermektedir. Devre üzerindeki ledler en son hangi tuşa basıldığını göstermektedir. Devrenin gönderdiği şifre adedi yazılım değişikliğiyle arttırılabilir. Mantık oldukça basittir.

[IMG]http://i9.photobucket.com/albums/a74/sozkarabacak/1-7.png[/img]

[IMG]http://i9.photobucket.com/albums/a74/sozkarabacak/2-3.png[/img]

Devreye ait dökümanları indirme linki: http://yadi.sk/d/ej2dFLxyMoyZJ

ck_46

S.a hocam dtmf ile ilgili bir soru sormk istyorum.bende dtmfout komutu ile aramali hirsiz alarmi yapiyorum 16f628a kullniyorm ve 20 mhz ile calistryorum picin calismasinda sorun yok dtmf uretyorum ama arama islemini yaptiramdim sizce bu nedn kaynklanabilr istersenz kullndigm programi ve devre semasinida yuklerim

POWER

evet yüklemelisin bu şekilde yardım alman zor.

ck_46

haklısın hocam dosyaları yüklüyorum tüm bilgiler bu rar dosyasında bu arama sorununu çözmem lazım dönem ödevim bu artık bitmesi lazım bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olun...

ete

Bu işteki asıl sorunun ton arama sisteminin telefon hattına bağlanması noktasında olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir şema veriyorum. Şemada iki bağlantı şekli gözükmektedir.
Birincisinde hat trafosu kullanılmış olup diğerinde ise ahize içinde bulunan direk mikrofon bağlantılarına paralel giriş yapılmıştır.

http://avtanski.net/projects/phone_dialer/Dialer.png

ete

ck_46

hocam heralde dtmf yi picte ürettiğimiz için sorun oluyo tavsiyeleriniz için teşekkürler...

tekniker çağdaş

Merhaba hocam.
picle dtmf tonu üretmem mümkünmü bana yardımcı olabilirmisiniz?

est32

Alıntı yapılan: tekniker çağdaş - 22 Mart 2015, 00:06:15
Merhaba hocam.
picle dtmf tonu üretmem mümkünmü bana yardımcı olabilirmisiniz?
micro code studio programının HELP kısmına giriyoruz, orada HELP TOPICS sonra ARA sekmesine tıklıyoruz. burada açılan ekrana DTMF yaz. daha sonra DTMFOUT komutu diye bir komut olduğunu öğreniyoruz. açıklamalar da şöyle;

DTMFOUT Pin,{Onms,Offms,}[Tone{,Tone...}]
aşağıdaki örnek şöyle;
oluşturacağımız DTMF tonu şu numara olsun;05321234567. bu numarayı DTMF ile PORTB.1 den gönderelim;
DTMFOUT PORTB.1,[0,5,3,2,1,2,3,4,5,6,7]

BURADA DA KOMUTUN AÇIKLAMALARI MEVCUT:
Produce DTMF touch tone sequence on Pin. Pin is automatically made an output. Pin may be a constant, 0-15, or a variable that contains a number 0-15 (e.g. B0) or a pin name (e.g. PORTA.0). Onms is the number of milliseconds to sound each tone and Offms is the number of milliseconds to pause between each tone. If they are not specified, Onms defaults to 200ms and Offms defaults to 50ms. Tones are numbered 0-15. Tones 0-9 are the same as on a telephone keypad. Tone 10 is the * key, Tone 11 is the # key and Tones 12-15 correspond to the extended keys A-D.

DTMFOUT uses FREQOUT to generate the dual tones. FREQOUT generates tones using a form of pulse width modulation. The raw data coming out of the pin looks pretty scary. Some kind of filter is usually necessary to smooth the signal to a sine wave get rid of some of the harmonics that are generated.

DTMFOUT works best with a 20MHz oscillator. It can also work with a 10MHz oscillator and even at 4MHz, although it will start to get very hard to filter and be of fairly low amplitude. Any other frequency will cause DTMFOUT to generate a frequency that is a ratio of the actual oscillator used and 20MHz which will not be very useful for sending touch tones.

Example

' Send DTMF tones for 212 on Pin1
DTMFOUT PORTB.1,[2,1,2]

tekniker çağdaş

çok teşekkür ederim yardımınız için sağolun.

ta2iar

Herkese selamlar. sozkarabacak hocamızın konu içinde vermiş olduğu projeyi proteusta çalıştırıyorum ancak montajını yaptığımda ise çalışmamaktadır. picbasic  dosyasını yeniden derlemek istediğimde aşağıdaki satırlar hata olarak görüyor. tırnak ile satırları iptal ettiğimde ise derlemeyi yapıyor. 
Acaba nerede yanlış yapıyor olabilirim.

@ DEVICE pic16F628A                                                   
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF             
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F628A, HS_OSC             
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_ON

yardımlarınız için teşekkür ederim.

ete

Sitede önemli bilgiler başlığı altındaki sigorta ayarları ile ilgili konuyu oku.
Ete

ta2iar

ilginiz için teşekkür ederim