A

ID-12 RFID Modül + Proton

Başlatan azimli, 07 Haziran 2014, 23:01:46

azimli

Selamlar;

Aranıza yeni katıldım. PIC18F452 ve ID-12 RFID modül üzerine proje gerçekleştirmem gerekiyor. ID-12 nin TTL data çıkışını PIC'in C6 portuna bağladım. RFID kartları okuyabiliyorum fakat gelen datalar ASCII formatında ve terslenmiş olarak geliyor. Benim bu verileri normal kart formatına yani HEX koda dönüştürmem gerekiyor.

SerIn HARD_RX , 84 , [Wait ($02) , Str RFID_DATA\10]

Yukarıdaki kod parçasında kart ID'sini alabiliyorum fakat istediğim formata nasıl dönüştüreceğimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

İyi Çalışmalar

ete

Bütün sayılar binary tabanlıdır. Sen gösterirken hex olarak gösterirsen sayıyı hex olarak görürsün orada sorun yok ancak terslenmiş ifadesini pek anlamadım. Bana göre iki türlü tersleme var. Örnekle açıklayayım.
Sayı=%11010110 şeklinde bir sayı aldığını varsayalım.
Bu sayının bitleri ters çevrilmiş geliyor ise doğru sayı :%00101001 şeklinde olmalı (1 ler sıfır, sıfırlar 1 yapılmış oldu)
Şayet sistem böyle ise çevirme işlemi şöyle yapılmalı. Sayı=~ Sayı. Veya Sayı=255-Sayı da aynı işi yapar.

İkinci tip ters çevrilme işinde yüksek değerlikli bitler ile düşük değerlikli olanlar yer değiştirmiştir.
Sayı=%11010110 idi şayet sayının olması gereken şekli %01101011 şeklinde ise yapman gereken ya bir döngü içinde bu çevirmeyi yapman,
Temp=sayı
X=7
For I=0 to 7
Sayı.0[X]=Temp.0[I]
X=X-1
Next

Pbp kullanıyorsan direk komutu da var  Sayı=Sayı REV 8 komut satırıda yukarıda döngü ile yaptığımız işi yapar ve sayı değerinin bitlerini yer değiştirir.
Bit değiştirme işleminden sonra sayıyı hex formatında görmek için başına hex sayı şeklinde hex koyarak görebilir, binary formatta görebilmek için Bin8 sayı şeklinde görebilirsin.
Ete

sonmoikan

Erol Hocam ufak bir gözden kaçma;
Sayı.0[X]=Temp.0 buradan sonraki köşeli parantez içinde i görünmüyor.
Sanırım Form bunu italik yazı olarak algılıyor, o noktadan sonra yazılar italik oluyor.
ABDULLAH

azimli

Ete hocam cevabınız için teşekkür ederim.
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kartın ID numarasını öğrenebiliyorum. Yapmak istediğim tam olaran kart üzerinde RTC, harici eeprom ve RFID olan kartlı geçiş sistemi aslında. RTC ve eeproma veri yazma okuma kısımlarını hallettim.

resİm yÜkleme

SerIn HARD_TX , 88 , [Wait ($02) , Str RFID_DATA\10]

Modülü sürekli olarak sorguluyorum. Modülden ilk olarak $02 verisini gönderiyor. Ben önce bu veriyi bekliyorum daha sonra gönderilen 10 bytelık ascii kodları alıyorum. Fakat $02 verisini beklerken RTC ve buton kontrollerinde sorun oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?