Max 485 haberleşme

Başlatan baki.yldrm, 07 Ekim 2014, 18:18:29

baki.yldrm

Hayırlı bayramlar ben picler arası haberleşme yaptıram yardımcı olabilirmisiniz.

16f877 ana pic var bu pic ile 10 tane 16f628 pic leri kontrol etcem uzun mesafede 16f628 de roleler var onları kontrol etcem ama uzun mesafe oldu için yapamadım ama max485 entegresini kullancam ama bir türlü yapamadım yardımcı olabilirmisiniz ama haberleşme çift yönlü olcak data gönderip data alcam

ete

Doğru yolu zaten bulmuşsun. RS485 ile maksimum 1200m ye kadar haberleşme sağlayabilirsin.
Prensibi ise zor değil. Bütün işlem tamamen RS232 haberleşmesine dayanıyor. Tek farkı RS485 entegresinde RE-DE uçlarını birleştirip alma konumunda bu iki ucu LOW da, verme konumunda ise HIGH da tutman olacaktır.
Bu tür sistemler rastgele çalışmaz. Daima bir Master (yöneten) olmalı ve kimin bilgi alacağına yada kimin bilgi vereceğine o karar vermelidir.
Benzer bir çalışmayı daha önce adımlar halinde işlemiş detaylarını vermiş idik. Konuyu baştan sona okursan ve oradaki şema ve programlardan yararlanırsan işi başaracağını tahmin ediyorum.
Link aşağıdadır.
http://etepic.com/index.php/topic,57.0.html

Ete

baki.yldrm

Anladim simdi cok tesekkur ederm elinize bilginize saglik

baki.yldrm

EVET İSİS TE ÇALIŞTIRDIM PEKİ KERÇEKTE KURCAM DEVREYİ AMA SADECE A VE B PİNLERİNİ BAĞLASAM SAĞLIKLI OLURMU YADA A, B VE GND PİNLERİNİ BAĞLASAM DAHAMI SAĞLIKLI OLUR

ete

Sadece A ve B pinleri yeterlidir

Ete

gogoce

Merhaba,

rs485 de bias dirençleri kullanılmalı mı? bunların değeri nasıl hesaplanıyor ?

@ete hocam bu konuda sizin yorumlarınız nelerdir?

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Kullanmasanda çalışır. Ben kullanmadım hiç.

Değer nasıl hesaplanıyor bilmiyorum.

Ete.

gogoce

Zaten Max 5 metrede 2 pic haberleşecek
Sanırım dediğiniz gibi problem çıkmaz

Teşekkür ederim hocam
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar