şifreli kilit

Başlatan forzal, 16 Ekim 2014, 23:20:04

forzal

hocam ben böyle bir şifreli kilit yapmak istiyorum kodunu nasıl yazabilirim yardımcı olursanız minnettar kalırım

aydınDr

hocam ınternette arttırırsan o vermıs oldugun fotografın kodları ve ısıs seması olan devreyı bulabılırsınız

ete

Ben yinede nasıl yazılacağını söyleyeyim.
Önce bir defter kağıt alınır. Yanına birde kalem eklenir.
Sonra şemaya bakılır. şemada bir işlemci ,bir tuş takımı, bir röle, bir buzzer ve diğer çevre birimleri görülür.
Sonra tuş takımını nasıl kontrol ederim diye düşünülür ve ona bir alt program yazılır. Genel prensibi yatay pinleri yada dikey pinleri giriş yapıp diğer pinleri çıkış yaparak, giriş olan pinleri pullup da tutup çıkışları HIGH da tutarsın. Sonra sırası ile çıkış pinlerini LOW a çekersin. SOnra giriş pinlerine sırası ile bakarsın her hangi birisi low olmuş ise oradaki butonabasılmış demektir. Zira butonlar matrix olarak yatayler ile dikeyleri birleştirirler.
Bu mantıkla bütün tuşları taratır ve basılan tuşları tespit edersin. Birden fazla tuş basılacak ise onları bir değişken altında toplarsın.
Sonra tuş takımı kullanılarak yeni şifre girilmesi işini halledersin. Bunu hafızaya kayıt edersin.
En sonunda şifreli kilidi çalıştırırsın. Ana program bölümünde yalnızca şifre girişine müsade edersin ve girilen şifreleri hafızada kayıtlı olanla karşılaştırırsın. Doğru ise doğru ledini yakarsın gerekirse buzzerden ikaz verirsin. Değilse buzzerden kötü bir ses çıkartırsın kişi yanlış olduğunu anlar.
Basit anlatımla bir şifreli kilit sistemi böyle yapılır.
Benden sana bir ağabey tavsiyesi, bir daha şu program nasıl yazılır diye sorma. Nasıl yazılacağını bilmediğin programıda yazmaya kalkışma. Zira bu soruya bakınca böyle bir kaabiliyetinin olmadığı anlaşılıyor. Böyle bir sistemi yapma zorunluluğun var ise, önce çevre birimlerini araştırıp denemeler yapman gerekirdi. Sonra bunları bir programda birleştirip işin içinden çıkman çıkamıyorsan takıldığın noktayı sorman gerekirdi. Bu şekilde nasıl yazarım diye sorunca sorudan başka bir anlam çıkartılıyor.

Ete

sonmoikan

http://etepic.com/index.php/topic,1647.msg16913.html#msg16913

Burayı bir incele, sana yardımcı olacak fikirler verebilir.
ABDULLAH