step motor sürme devresi

Başlatan bahdiyarusta, 22 Ekim 2014, 14:53:40

bahdiyarusta

merhaba,,,

bir cdrom içinden step motor buldum çıkarttım. 4 tane ucu var çalışma prensibini netten araştırmam sonucu az cok çözdüm.
bobinlere ters düz sırasıyla voltaj vererek adım attırıyoruz. ama benim motorum da 4 uç var yani 2 sargı bunu pıca bağlayacam ama direk pıce bağlayınca çalışmıyor. arada bir sürücü entegresı kullanmam gerekıyor. ben bunu entegre almadan transistör ile yapmak istiyorum nasıl bir devre kurmam lazım bulamadım ...
yardımlarınızı beklıyorum

teşekkürler...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Bahsi geçen motor uçları motorun beslenme durumuna göre bazen HIGH bazen LOW olurlar. Normalde Pic pini bunu yapabilir ama akım yetmeyeceği iiçin senin bir PUSH-PULL transistör düzeneği kurman gerekir. Nasıl olduğunu aşaıdaki linkte verilen şemadan görebilirsin.

http://e2e.ti.com/support/other_analog/etc_analog/f/247/t/262428.aspx

Burada Eksi geçiren transistör PNP, (mesela BC327) , Artı geçiren transistörde NPN olmalıdır (Mesela BC337) bu verdiğim transistörler 800 ma akım verebilirler. Daha fazla akım gerekiyor ise Daha güçlü transistörler kullanmak gerekir.

Ete

bahdiyarusta

Hocam bu devreden bir şey anlayamadım. bu  nasıl çalışıyor çözemedim isiste simile de edemedim.
daha açıklayıcı bir veri var mı yada ufak bir simile yapar mısınız?
                  - 66 -

ete

İki transistör var birisi NPN diğer PNP. Base uçları brleştirilmiş. NPN transistör Pozitif lojik ile çalışır. Yani Pic den HIGH çıkarsa NPN transistor iletime geçer ve bu transistörün Collectoründen giren + Besleme Emiterine geçer. Oradanda motor ucuna + vermiş olur.
Pic den LOW çıkarsa bu seferde PNP transistör tetiklenir ve Collectoründen giren GND Emitterine geçer ve motor ucuna GND tatbik edilmiş olur. Bu kadar basit çalışması.

Ete

bahdiyarusta

Alıntı yapılan: ete - 22 Ekim 2014, 16:15:18
İki transistör var birisi NPN diğer PNP. Base uçları brleştirilmiş. NPN transistör Pozitif lojik ile çalışır. Yani Pic den HIGH çıkarsa NPN transistor iletime geçer ve bu transistörün Collectoründen giren + Besleme Emiterine geçer. Oradanda motor ucuna + vermiş olur.
Pic den LOW çıkarsa bu seferde PNP transistör tetiklenir ve Collectoründen giren GND Emitterine geçer ve motor ucuna GND tatbik edilmiş olur. Bu kadar basit çalışması.

Ete

Hocam devreyi anlamak için ufak bir similasyon yaptım.
ama bir dengesizlik var anlayamadım...
                  - 66 -

ete

bahdiyarusta

Alıntı yapılan: ete - 22 Ekim 2014, 17:23:47
Birde ilişiktekine bak.

Ete

anladım hocam
ama bu step motora similasyonda 4 lojik ile manuel 1 tur attırıp mantığı çözüp pıce yazmak için ugrasıyorum,
ama burda sargıyı nasıl ters düz edeceğiz bağlantı nasıl olacak bilemedim...
eke bakar mısınız ?
                  - 66 -

ete

Bir tur için o 4 uca verilmesi gereken lojik değerlerin listesini çıkardınmı?
Ete

bahdiyarusta

Tamamdır hocam çözdüm teşekküler...
                  - 66 -