18F2585 LCD CAN BUS VE HIZ ÖLÇÜMÜ

Başlatan senolesk, 06 Kasım 2014, 11:03:48

senolesk

Ete hocam merhabalar,

18f2585 işlemci ile Micro Code Studio da kod yazmak istiyorum. Klasik 16 f serili işlemcileri biliyorum Fakat 18 f seri işlemcilerle hiç çalışmadım.

Yapmak istediğim ;

18F2585 işlemci ile puls sayacağım, buna göre hız hesaplamak istiyorum. Aynı zamanda hız verisini lcd ekrana yazdırmak ve can bus a iletmek istiyorum. 16f877 ile hız hesabını yapıyorum lcd ekrana da yazırıyorum bunda bir sorun yok. Fakat 18f serisinin config ayarlarını dahi yapamadım. Yardım edebilirmisiniz acaba?

ete

Bu konuyu pek çok kez gündeme getirdik.
18F serisi yalnızca MPASM kullanılarak derlenebiliyor. Bunun için MCS içinde Assembler olarak MPASM kutusunu işaretlemeniz gerekiyor.

İşlemcinin INC dosyasını PBP klasörde bulabilirsiniz. Önce onu yime MCS içinde açın. Alt tarafa doğru şu satırları göreceksiniz.
        INCLUDE "P18F2585.INC"	; MPASM  Header
        __CONFIG    _CONFIG1H, _OSC_HS_1H & _FCMEN_OFF_1H & _IESO_OFF_1H
        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_512_2H
        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _MCLRE_ON_3H
        __CONFIG    _CONFIG4L,  _STVREN_ON_4L & _LVP_OFF_4L & _BBSIZ_1024_4L & _XINST_OFF_4L
        NOLIST
    endif

Bunları kopyalayın. Programınızın baş tarafına;
ASM       
        __CONFIG    _CONFIG1H, _OSC_HS_1H & _FCMEN_OFF_1H & _IESO_OFF_1H
        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_512_2H
        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _MCLRE_ON_3H
        __CONFIG    _CONFIG4L,  _STVREN_ON_4L & _LVP_OFF_4L & _BBSIZ_1024_4L & _XINST_OFF_4L
END ASM

yazarak bu ayarları oraya koyabilirsiniz. Bu arada unutmayın INC dosyasında kopyaladığınız satırları başlarına ; koyarak kapatmanız ve sonra geriye kayıt etmeniz gerekiyor. Derleyici hem bu INC dosyasını hemde MPASM içindeki INC dosyasını birlikte değerlendirdiği için asıl ayarlarıda MPASM içindeki dosyadan almak zorunda olacağı için hata verir. Kapatırsanız sorun çıkmaz.
Mutlaka sigorta ayarlarının hepsi orada yer almaz. Ayrıca alan ayarlardan değiştirmek isteyecekleriniz olabilir.
Bütün ayarları bir arada görmek için;
Makinanızda MPASM yüklü ise o klasörde yer alan  P18F2585.INC dosyasını yine MCS içinde açın.
Uzun bir dosyadır ve dosyanın sonuna doğru ;
;----- CONFIG1H Options --------------------------------------------------
şeklinde bir satır göreceksiniz. İşte tüm sigorta ayarları bu satır ile başlamaktadır.
Yukarıdaki satırlara dikkat ederseniz sigorta ayarları önce _CONFIG, sonra _CONFIG1H veya _CONFIG2H gibi gurup isimleri ile devam etmektedir.
Bu dosyada her bir guruba ait sigorta ayarlarını göreceksiniz. Kullanmak istediklerinizi ilgili gurup altına ekleyebilirsiniz.
Aynı guruba ait ayarlar arasına & işareti koyarak tek satırda toplayabilirsiniz.
Hemen hepsinin açıklamları yanlarında yazıyor. Neyi kullanacaksanız dikkatlice seçip kullanın.

18F serisi ile çalışırken çokiyi data sheet incelemesi yapmanız gerekiyor. Bu serideki işlemciler çok özelliklidirler. Özellikleri iyi kullanmak için önce neler olduklarını anlamak gerekir. Data sheet de bunların hepsi açıklanmıştır.

KOlay Gelsin
Ete

senolesk

hocam teşekkür ederim deneyip hemen paylaşacağım.