rs232 den PIC e bilgi nasıl gider?

Başlatan vesairetc, 26 Kasım 2014, 01:19:02

vesairetc

Selamlar, laf kalabalığı etmeden direkt sorayım;
Telefonun rx ile tx çıkışından pic e bağlantı yapacağız, fakat pic telefondan gelen mesajı nasıl okur??
Ne elde edicem? binary mi? text mi ?

Şimdiden çok teşekkürler..

vesairetc

Yani, FAN ON yazdığımda telefondan, pic e nasıl gidicek ? pic bunu nasıl okur?

ete

Pic bu gelen mesajı "F","A","N".......şeklinede her bir harfin ASCII kodunu ayrı byte halinde almaya meyillidir. Zira sen pic tarafında tek weferde kaç byte alınacağını belirlemez ve tek bir byte alınacak şekilde komut yazarsan alınan bilgi "F" olacaktır yalnızca. İki byte al dersen "F","A" şeklinde bilgi alır. Kısaca kaç byte istersen o kadar alırsın. Ama aldığı şeyin ne işe yarayacağını bilmez. Senin ona öğretmen gerekir. Ben olsam "FON" veya "FOFF" şeklinde bilgi yollarım. Fon geldiğinde git fanı aç, foff geldiğinde açık olan fanı kapat şeklinde birde program yazarım her şey hallolur. Uzun yazıların alınması yollanması sorun olur. Kısaltıp her işi halletmek daha kolaydır.

Ete

vesairetc

çok teşekkürler, bir sorum daha olacak ,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,

Mesela sms atarak fanı döndürmek istiyorum ve receiver telefonuma FON mesajını yolladım, ve receiver telefonum pic e bağlı, ben bu attığım mesajı, pic den özel olarak bir şey yazıp isteyecek miyim? yoksa, receiver telefona mesaj geldiğinde,bu mesaj direkt olarak pic 'e gidecek mi ?

vesairetc

ete hocam ve arkadaşlar,
yardımcı olabilir misiniz?
cidden aşırı tıkandım.

iyi akşamlar

ete

Neye yardımcı olacağız.? Ortada yapılmış yada en azından başlanmış bir iş bile yok.
Ama sen tıkandım diyorsun. Nerede tıkandın? Yada ne yaptında tıkandın en azından onu bilsek belki bir fikir üretebilirdik.

Moralini bozmamak için önceki mesajlarında bir şey söylemedim. Ama Öyle sorular soruyorsunki bu sorularından bu işlerden çok uzaklarda olduğun belli oluyor maalesef. Çok fazla bilgi eksikliğin var. Daha pic nedir program nedir ? haberleşme nedir bilmiyorsun ama profesyonel seviyede bir haberleşme sistemi yapmaya kalkıyorsun. Kusura bakma ama bu işin neresinden tutacağımı da ben bilemiyorum.
Seni yanlış da değerlendirmiş olabilirim. Ama mesajların beni bu değerlendirmeye zorluyor. Aksini düşünüyorsan yaptığın çalışmaları anlat. Ona göre yeniden değerlendirelim.

Ete

vesairetc

eyvallah iyi dediniz, aynen yeni başladım, kabul her dediğinize,
ama araştırdım bir şeyler ve tam net bir şey bulamadım,
danışayım dedim işte.zorla okul okuyoz,teorikte geçiyoruz pratikte tıkanıyoruz işte. ve proje yapıcaz, bitirmek için kaçarı yok yapmak lazım hocam..
ne edeyim yani..

yine de eyvallah