Denizaltı kablusuz görüntü aktarımı.

Başlatan burctankal, 01 Şubat 2015, 23:06:41

burctankal

Arkadaşlar, yaklaşık 20 metre derinlikten yüzeye video görüntüsünü kablosuz olarak aktarmanın bir yolu var mıdır? Sanırım radyo dalgaları denizaltından yüzeye ulaşamaz. Ancak Akustik Modem diye bir şey duydum. İşe yarar mı bilmiyorum. Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim.

Hattuşa

Slm usta ben dalgicim ve bundan 6 sene once belediyelerin icme suyu calismalarinda 2 adet barajdan suyun alindigi 20-25 metre derinlikteki su alma platformunda baca girislerini borular vasitasiyla yuzeye 5 metre kalaya kadar boru dosedik, dosedigimiz borular bir insanin sigabilecegi cinsten genisti, dogal olarak bu borulari hareket ettirmek ve platformun baca agzina denk getirmek icin epey zorlandik bende o zaman boyle bir sisteme ihtiyac duymistum amabulamadim, sonunda haberlesme ipi olusturupbu iple haberlestlik,mesela 3 hareket asagi 5 hareket yukari gibi.

burctankal

Bi kaç yabancı mekalade gördüğüm kadarıyla denizaltında optik veya akustik veri iletimi yapılabiliyormuş. Ancak belki de 20 metre derinlikte bildiğimiz Rf haberleşme de işe yarayabilir. Tabi yayın gücü ve frekansı hakkında hiç bir bilgim yok. Fikri olanlar bilgilendirirse memnun olurum.

Burak

Sığ noktalara çıkan denizaltılar haberleşme / yayın moduna geçerler , bu noktalarda RF iletimin mümkünlüğü söz konusu ama çok daha derinlerde ultrasonik dalgalarla haberleşildiğini okumuştum .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

burctankal

Rf'i tam olarak kaç metre derinliğe kadar kullanabiliriz, kastettiğim şu hazır kablosuz görüntü aktarıcılarını.

Burak

16 metrede submersible çalışabilen bir minyatür motor ve sürücüsünü 2.4ghz'de kontrol eden bir proje istenmişti . Hala çalışıyor bir şikayet gelmedi ... Daha derinlerde nasıl olurdu gerçekten bir fikrim yok .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

burctankal

Burak eğer bir mahsuru yoksa proje hakkında biraz daha ayrıntı verebilir misin. Bu yöntem ile video aktarmak mümkün müdür?

Burak

Ben güvenlik protokolü gereği bu sistemde 32 byte'lık veri aktardım  ... Burada aktarılması hedeflenen şey 2 fps'lik birşey olsa bile kilobyte'lar alacaktır . Açıkcası benim kullandığım sistemi faz kilit döngüsüne sokarak kilobyte'lar aktarmak mümkün ama , görüntü işleme , parçalama ve tekrar birleştirme ritüeli şu anda gözümün kesmediği birşey gerçekci olmak gerekirse ... Bu yapılması hedeflenen şey için hazır modüller ve paket yapılar olduğuna inanıyorum . Yapılması imkansız değil , ama uzun zaman alacak çalışmalar bunlar .. Su altında RF dalga yolculuğuda bu arada hatrı sayılacak derecede gecikmelerle hedeflerine ulaşıyorlar ... Eğer iletişimde ACK tarzında bir protokol yoksa veri kaybının gerçekleşmesi son derece mümkün .. Bu da haliyle aksamalara sebep olacak ... Umarım faydalı olur bu bilgiler .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

su altında düşük frekanslarla haberleşmek gerekiyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

burctankal

Düşük frekans derken yani mümkün müdür video aktarımı? Bildiğimiz rf modülleri işe yarar mı deniz altında. Nereden başlamak lazım bu işe?

F®T

https://www.youtube.com/watch?v=k8ZqDnfNx4I

video yu dikkatli bir şekilde sona kadar seyredersen tüm cevaplarını bulacaksın.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

burctankal

F.T. Teşekkür ederim bağlantınız için. epey bir fikir sahibi oldum