MEGER ILE OHMMETRE ARASINDAKİ FARK NEDIR MEGER NEYI ÖLÇER ?

Başlatan ruzgar78, 05 Mart 2015, 15:45:10

yilmaz.kk

Arkadaşlar meger analog çalışır. Günümüzdeki çoğu ölçü aleti sayısaldır. Diğer arkadaşların belirttiği üzere meger ile uzun kablo direnç ölçümleri vs. yapılır. Analog dünyasının vazgeçilmezidir.
İki ölçüm sonucunun bu kadar farklı çıkması normal değil. Ölçüm hatası olabilir diye düşünüyorum.

nurim

Alıntı yapılan: ete - 05 Mart 2015, 16:20:15
Gerçekten hiç bir fikrim yok. Meger denilen aleti ilk kez duyuyorum. Bence çalışma prensibi farklıdır.
Bu sonuç bana tek şey ifade ediyor. Eğer topraklama direnci ölçü aleti ile ölçülse idi o zaman meger denilen alete gerek olmazdı. Bu işe uygun bir alet yapıldı ise prensibi farklıdır ve demekki her aleti kendi amacına uygun kullanmak gerekiyor.

Ete

-"Eğer topraklama direnci ölçü aleti ile ölçülse idi o zaman meger denilen alete gerek olmazdı. Bu işe uygun bir alet yapıldı ise prensibi farklıdır ve demekki her aleti kendi amacına uygun kullanmak gerekiyor."

Arife, tarif gerekmiyor.
Her ne kadar ölçü birimini OHM olarak ifade etsek te; Megger, izolasyon (Yalıtım) direnci ölçer. Basit bir ifadeyle empedans ölçer diyebiliriz.. Avometrelerdeki ohm kademesi ise yine birimini OHM ile ifade ettiğimiz, omik dirençleri ölçer.
Her ne kadar iki değeri de OHM olarak ifade etsek te, ikisi aynı şey (direnç) değildir.
Bir TV kablosunda 75 Ohm yazar. Bunu avometre ile ölçebilirmiyiz. Bir hoparlörün üzerinde yazan 8 Ohm ifadesi onun omik direncinin ifadesimidir, yoksa empedansının ifadesimidir?
İki ölçü aletinin yapısı ölçme fonksiyonlarına göre farklı yapıda ölçme tekniğine sahiptir. Sonucunu OHM değeri ile ifade etsek te ölçtükleri "dirençler" aynı değildir.
Kolay Gelsin
nurim

yilmaz.kk

Hocam konuyu biraz dağıtmışsınız. Empedans olayını yalıtımla ilintilendirmek çok doğru değil.
TV kablolarındaki 75 ohm ilgili frekans bandındaki sistemin direncini gösterir. OHM her zaman için direnç ifadesidir. Empedanstaki karşılığı sistemin cevabı olmasıdır. TV kablosunun omajı MEGER ile ölçülmez. Network analyser tarzı cihazlarla ölçülür.
  Megerlerin artısı yüksek gerilim ile çalıştıkları için daha uzun kablolarda vs. kullanılabilmesidir. Örneğin 5000 mt lik bir kabloda ölçü aleti ile omaj ölçmek zor olabilir gerilim düşümünden dolayı. Meger 500V gerilim kullanır ve rahatça ölçebilirsiniz.

Ölçülen topraklama çok çok büyük bir alanda değilse avometre ile de yaklaşık aynı sonuçlar alınabileceği kanaatindeyim. Bu kadar ölçüm farkı görülmemeli diye düşünüyorum.

İyi akşamlar.

nurim

Alıntı yapılan: yilmaz.kk - 08 Mart 2015, 22:42:09
  Hocam konuyu biraz dağıtmışsınız. Empedans olayını yalıtımla ilintilendirmek çok doğru değil.
TV kablolarındaki 75 ohm ilgili frekans bandındaki sistemin direncini gösterir. OHM her zaman için direnç ifadesidir. Empedanstaki karşılığı sistemin cevabı olmasıdır. TV kablosunun omajı MEGER ile ölçülmez. Network analyser tarzı cihazlarla ölçülür.
  Megerlerin artısı yüksek gerilim ile çalıştıkları için daha uzun kablolarda vs. kullanılabilmesidir. Örneğin 5000 mt lik bir kabloda ölçü aleti ile omaj ölçmek zor olabilir gerilim düşümünden dolayı. Meger 500V gerilim kullanır ve rahatça ölçebilirsiniz.

Ölçülen topraklama çok çok büyük bir alanda değilse avometre ile de yaklaşık aynı sonuçlar alınabileceği kanaatindeyim. Bu kadar ölçüm farkı görülmemeli diye düşünüyorum.

İyi akşamlar.

Söylemek istediklerimi yanlış değerlendirmişsin. Konumuz iki cihazla yaptığımız ölçüm sonucu (her ikisi de OHM cinsinden ifade edilmesine rağmen ) neden farklı sonuç çıkmasıydı. Yani iki cihazda ohm ile ifade edilen direnç ölçüyorsa, sonuçlar neden farklıydı?
Bunu örneklemek içinde, benzer bir ölçüm tanımlamak için (biraz daha anlaşılabilir olması açısından) TV kablosu örneğini verdim. Ama megger bunu ölçer demedim. TV kablosunun da omajının olduğunu ve değerinin de OHM ile ifade edilmesine rağmen; bununda aynen diğer örneklerde olduğu gibi avometre ile ölçülemeyeceğini anlattım.

-" Ölçülen topraklama çok çok büyük bir alanda değilse avometre ile de yaklaşık aynı sonuçlar alınabileceği kanaatindeyim. Bu kadar ölçüm farkı görülmemeli diye düşünüyorum."
Bende; Avometre ile (normal bir avometrenin çalışabildiği gerimle böyle bir ölçüm yapılamayacağı için) ölçülebilecek direnç değeriyle, Megger gibi çok yüksek voltajla çalışabilen cihazın ölçeceği direnç değeri farklı çıkmalıdır. Diye düşünüyorum.
Kolay Gelsin
nurim

ATA

Meger yüksek gerilim altında iletkenlik ölçüm yapar.Mesela topraklama iletkenliği,kablo izolasyonu,dielektrik testi için kullanılır.1.5 volt ile çalışan ölçü aletinin bunları ölçmesi imkansızdır.Yer altı kablolarında özellikle canlıların kemirmesiyle oluşan kablo izolasyonu bozulmalarını test etmede çok kullanılır.9 volt pil ile çalışan ölçü aletinde 50 megaohm  (açık devre)okunan değer,meger ile ölçüldüğünde doğrudan kısa devre okunur.Manyetolu yapısı sebebi ile birkaç Kilovolt seviyesinde gerilim üretir,ölçümü bu gerilim altında yapar...