H KÖPRÜSÜ

Başlatan hsnbozdag, 19 Haziran 2015, 02:48:11

hsnbozdag

Ben dc motoruu iki yönlü kontrolünü yapmak istiyorum h köprüsü entegreleri ve transistör dışında bunu 5v rölelerle gerçekleştirme imkanım varmı (şimdiden çok teşekkürler)

ete

Var elbette. İki röle kullanacaksın. Bir rölede iki sabit kontak bşrde gezinen kontak vardır. Gezinen kontak röle çekili olmadığı zaman sabitlerden birisine bağlı gözükür. Röle çekince gezinen kontak bağlı olduğu kontaktan ayrılıp diğer sabit kontağa bağlanır. Şimdi gezinen kontağa 1 diyelim röle çekili olmadan 1 in bağlı olduğu diğer kontağa 2 diyelim ve en son kontak da 3 olsun. Tekrar edersek;
- Röle çekili değil 1 ile 2 bağlı durumda.
- Röle çekti          1 ile 3 bağlı durumda.

Şimdi bu röleden 2 adet kullanacaksın. Birinci röle kontaklarına A1-A2-A3 , ikinci röle kontaklarına B1-B2-B3 diyelim.
Motorun iki ucunu A1 ve B1'e bağlayacaksın.
A2 ve B2 uçlarına GND bağlayacaksın.
A3 ve B3 uçlarına ise +5V (yada motor hangi voltajla çalışıyor ise onu bağlayacaksın mesela +12V gibi)
Bu düzenekte şayet A rölesini çektirirsen motor bir yöne doğru döner. Çeken röle motora +besleme verir çekmeyen röle ise motorun diğer ucuna GND sağlar.
B rölesini çektirirsen bu seferde motor ters yöne döner.
Yapman gereken şey röleleri birer transistörle sürmen ve bu transistörleri birer buton yada anahtarla çalıştırman olacaktır.
Bu tarif ettiğim şekli şema halinde de verebilirdim. Ama hem çizip hem anlaman için bu şekilde tarif ettim. Bu şekli oluşturmaya çalış bakalım bir yerlerde takılacakmısın. Çok basit bir şey olduğunuda söylemeden geçemeyeceğim.

Ete

Not :Devre yi de ekledim.

hsnbozdag

hsnbozdag

Merhaba ben h köprüsü yaptım ancakk motor arada bir kilitleniyor çok acayip bir ses geliyor dönmüyor bazense çok iyi çalışıyor

ete

Motoru değiştir o zaman. Bozuk olsa gerek.

Ete

hsnbozdag

farklı motorlarda denedim aynısı oluyor rölelerde yeni

ete

Elimde hiç bir done yok iken bir yorum yapmam mümkün değil.
Ete

mg1980

Motorun devri yüksekse bir yöne hızlıca dönerken aniden diğer yöne dönmeye zorlandığında ses çıkarıyor olmasın ?

ete

Bir DC motorda motor uçlarına aynı voltajı verirseniz motor fren yapar. Yani motor uçlarına GND veya +Besleme verirseniz fren yapar.
Röle sisteminde her iki röleyide aynı anda aktif hale getirebiliyorsanız veya birini daha bıraktırmadan diğerini çektiriyorsanız fren yapar ve fren yapan motor inler hafiften. Sesten bunu kast ediyorsan olay budur. Bu tür olaylar nasıl meydana gelebilir ona bakmak lazım.
5V luk röleler genelde 1-2A lik akımlara dayanabilirler. Motorun çektiğ akım röle dayanma akımından yüksek ise kontaklar ark yapar ve bazen yapışırlar. Röle bırakmış olsada kontaklar kapalı kalabilir. Diğer röleyi çektirince de motor kilitlenip fren yapar.
Devrede kondansatör va riise bir rölenin bırakma süresi uzayabilir. Butonu bıraksanız da kondansatör boşalıncaya kadar röle çekili kalabilir. Buda bir kilitlenme sebebi olabilir.

Sonuç olarak Problemin hakkında bir yorum yapabilmemiz için devre şemasına ihtiyaç var hemde teorik şema değil direk kendisine ihtiyaç var. Hatta PCB yerleşiminide görsek hiç fena olmaz. Motorun özelliklerini bilmek gerekir. Ne kadar akım çekiyor kaç volt da çalışıyor, redüktörlümüdür değilmidir ?.

Ete