Role Yerine Kullanılabilecek En Küçük Devre Elemanı?

Başlatan Bahri Bilir, 31 Ağustos 2015, 12:37:30

Bahri Bilir

Role gibi 5 volt sinyal verildiğinde 2 hattı bir birine bağlayacak (geçirgen olacak), ve sinyal kesildiğinde hatlar arası bağlantıyı kesecek (yalıtkan olacak) transistör boyutunda mini parça arıyorum.
Ama en önemlisi rolede olduğu gibi kontrol ettiği hatla sinyal hattının hiçbir bağlantısı olmayacak.Yani her zaman aynı sinyalle tetiklenecek ve birleştirdiği hattan sinyal hatından bağımsız veri geçirilebilecek.

Bir de acaba bilmediğim transistör büyüklüğünde (örn.TO92) roleler var mıdır?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

ete

Direk kontak birleşmesi şeklinde bir eleman arıyor isen reed röleden başka alternatifin yok gibi. Reed rölelerin epeyce küçüklerini görmüştüm.
İncelemek gerek.
Ete

Bahri Bilir

Hocam yanlız reed roleler bildiğim kadarıyla elektronik sinyalle sürülemiyor.Mıknatıs ile tetiklenen elemanlar.Yanlış mı?

ete

Üzerine biraz tel sarıp elektro mıknatıs yaparsan ve o bobini pic ile sürersen olur. Hazır bobinli reed rölede mevcut.
Ete

Bahri Bilir

Hocam güzel mantık. Teşekkürler araştıracağım

milat

Solid State Relay- SSR Röle olmaz mı?
Bunların SMD olanları bayağı ufak.
Tabii kontaklardan ne kadar akım geçeceğiyle ilgili olarak boyutlar değişiyor.

F®T

Telefon devrelerinde o tip reedröleler kullanılıyor.Bence madem onu kullanıcan minyatür rölelerden kullan daha iyi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: milat - 31 Ağustos 2015, 20:07:49
Solid State Relay- SSR Röle olmaz mı?
"Solid State Relay" ve  "SSR Röle" olarak araştırdığımda anladığım kadarı ile çalışma mantıkları transistörden farksız.Yani yarı iletkenlerin zıt sinyalle tetiklenmesi mantığıyla çalışıyorlar.Ki bu devrelerin arasında ki grnadların ortaklığı, role yandığında devreyi etkilemes gibi yine transistörün ortaya çıkardığı olumsuz sonuçları veriyor.

Ama rolelerde devre ile bağlantısı sadece manyetik alan yani kontaklar yansada devrenin ruhu duymuyor.Ki sırf bu özelliği için roleler transistörlerin yerine tercih ediliyor.Yani bahsettiğiniz roleler galiba pek uygun değil.Ama ete hocanın önerdiği yöntem roledeki mantıkla aynı iken boyut biraz daha küçülmüş oluyor
Ama asıl aradığım role mantığyla çalışan ama çok küçük akımlar için imal edilmiş micro roleler. Varmıdır?

AHMET ÇALIŞKAN

Bahri Bilir

Ahmet bey öncelikle öneriniz için teşekkür ediyorum.Önerdiğiniz ürün evet normal rolelere göre boyut olarak baya uygun gözüküyor ama araştırdığımda fiyatlarını 8 dolardan aşağı bulamadım ki bu proje için bence çok.
Ama araşırmalarım sonucu Ete hocanın bahsettiği mini reed rolelere ulaştım ve gerçekten güzel bir eleman çıkmış ortaya. Fiyatı ve boyutları bana çok uygun geldi.Ki tahminimce bunlar araya bir diyot konularak direk piclerle sürülebilecek.
Zaten istediğimiz şey kontaklama sistemiyle çalışacağında dahada küçüldükçe akım değeri de küçülecektir.Bence 1 A kontağa sahip bir role için boyut oldukça uygun.

Ebay da 5 Tanesi 2,8 dolar Link:

http://www.ebay.com/itm/5pcs-New-original-SIP-1A05-reed-relay-5V-Voltage-/181846784297?hash=item2a56e9b929